Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Masticha - přírodní zázrak z ostrova Chios

Masticha - přírodní zázrak z ostrova Chios Na ostrově Chios v oblasti Mastichochoria roste strom s názvem řečík lentišek produkující extrémně léčivou pryskyřici.
Renata Ježková
4,7 5
11

Masticha zdroj: shutterstock.com

Bylo, nebylo, za sedmero horami a sedmero moři ležel ostrůvek. Byl to jeden z těch vyprahlých ostrůvků, jakých najdeme v moři habaděj, proto nikoho nenapadlo, že by mohl být něčím zvláštní. A přesto byl. V jedné jeho malé části rostly stromy, které dokázaly ronit léčivé slzy. Ty slzy měly tak úžasné vlastnosti, že byly vyvažovány zlatem, považovány za platidlo a používány jako lék na mnoho neduhů. A přestože toto není pohádka, ale skutečnost, tak konec je stále dobrý. Ty stromy jsou tam dodnes.

V severovýchodní části Egejského moře v blízkosti Malé Asie leží ostrov Chios a na něm oblast s názvem Mastichochoria. Tam rostou stromy s názvem řečík lentišek (Pistacia lentiscus), které produkují pryskyřici s naprosto unikátními vlastnostmi. Stromy je možné vypěstovat i kdekoliv jinde, ale pryskyřice masticha má tyto vlastnosti pouze v případě, že vyrostou v této konkrétní oblasti.

Přejít na sekci článku:

Co vlastně je masticha

Masticha zdroj: shutterstock.com

Masticha je pryskyřice. Každé léto se kmeny a větve stromů na několika místech naříznou a vytékající pryskyřice se nechá po dobu přibližně 20 dnů volně na zemi zaschnout, dokud neztuhne. Poté je sebrána, roztříděna podle velikosti granulí a pak předána Asociaci pěstitelů Mastichy Chiu. Následně může být ponechána v surovém stavu jako pryskyřičné perly různé velikosti, může z ní být vydestilován esenciální olej nebo vyroben prášek.

Úplné chemické složení chioské mastichy není zatím známo a také není zcela jasné, proč se s danými vlastnostmi vyskytuje pouze v této konkrétní oblasti a pár kilometrů dále už ne. Zatím bylo objeveno přes 80 látek, které se v této pryskyřici nalézají a některé z nich byly objeveny právě jen u ní. Nejsou to ale jen dané látky, ale hlavně jejich synergické působení, které činí mastichu tak jedinečnou. Pokusy totiž ukázaly, že pokud jsou některé z látek extrahovány, tak samy vykazují daleko menší účinky, než dohromady s ostatními.

Masticha má vynikající antimikrobiální účinky, díky kterým je už od starověku považována za velmi účinné léčivum. O jejích účincích se zmiňují snad všechny lékařské knihy a dodnes probíhají rozsáhlé studie, které věděcky dokumentují tyto staletími potvrzené vlastnosti chioské mastichy.