Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Masticha - přírodní zázrak z ostrova Chios

Masticha - přírodní zázrak z ostrova Chios Na ostrově Chios v oblasti Mastichochoria roste strom s názvem řečík lentišek produkující extrémně léčivou pryskyřici.
Renata Ježková
4,7 5
11

Přejít na sekci článku:

Masticha jako lék

Masticha zdroj: shutterstock.com

Masticha je od nepaměti používána jako lék. S čím vším nám tedy dokáže pomoci?

1 Dentální hygiena - Masticha dokáže účinně likvidovat bakterie, které způsobují zubní kaz, redukuje tvorbu zubního plaku a přispívá k celkovému dobrému stavu ústní dutiny. Můžeme si vybrat, jestli ji budeme chtít jako součást zubní pasy, jako klasickou žvýkačku nebo žvýkat surovou pryskyřici. Přestože to může vypadat neobvykle, surová masticha je na žvýkání velmi příjemná. Zpočátku je sice tvrdá, ale po malé chvilce ji rozžvýkáme na běžný “žvýkačkový standard”. Chuťově je spíš neutrální a je poměrně příjemné žvýkat něco, z čeho není cítit umělá parfemace ani umělá sladidla.

2 Zlatý streptokok - není mnoho možností, jak se této nepříjemné bakterie zbavit, mnoho lidí ho má, aniž by o tom vědělo, protože kromě oslabení imunity nemusí nic dalšího způsobovat. Jedním z přírodních prostředků, kterým je možné proti němu bojovat, je rakytníkový olej a pak právě masticha.

3 Helicobakter pylori - už jeden gram mastichy denně dokáže výrazně zlepšit stav onemocnění trávicího traktu, zejména v případě žaludečních vředů. Možná vám konzumace pryskyřice nepřipadá jako ta nejatraktivnější alternativa, ale pokud malý kousek mastichy rozžvýkáme, není žádný problém ho spolknout a to i bez zapití. Konečně, kdo z nás nikdy nespolkl v dětství žvýkačku…