zdroj: pixabay.com
S přírodní kosmetikou se plně kamarádím více než rok. A rozhodla jsem se, že se podělím o svoje poznatky, zážitky nebo třeba i problémy, pokud nějaké nastaly, protože tak můžu pomoct těm, kteří stále z nějakého důvodu váhají s plným přechodem z konvenční kosmetiky na přírodní.
Jaké jsou časté argumenty, s kterými jsem donedávna žila také, aniž bych se nějak zajímala o to, zda jsou pravdivé? Ráda bych se těmto bodům věnovala.
1. Přírodní kosmetika je drahá
Ano i ne, záleží na tom, co si kupujete, zda si mícháte kosmetiku sami nebo dáváte přednost již hotovým výrobkům. I u těch existují cenově přijatelnější varianty, které může používat úplně každý. U DIY kosmetiky jsou nejdražší položkou esenciální oleje, protože pokud s nimi začnete pracovat, musíte si vybudovat určitou základnu, na které pak stavíte. A tato práce samozřejmě vyžaduje jistou investici do studia materiálů o výrobě DIY kosmetiky. Sama používám jak hotovou, tak DIY kosmetiku. Prostě je nejdůležitější si najít to, co vám sedne.
2. Přírodní kosmetika není efektivní a účinná
Ano, žádná firma, která se věnuje kosmetické výrobě, vám neřekne, že si máte koupit krém od přírodní konkurence, to je samozřejmé. O efektech a účincích přírodní kosmetiky se převážně dozvíte, když pochválíte hezkou pleť kamarádce, když máte nějakou alergickou reakci na konvenční produkt nebo když máte rozhozený hormonální systém a nedaří se vám otěhotnět. Ano, svěřit se do rukou přírodní péče chce odhodlání a totální odstřihnutí se od televizních reklam, ženských časopisů a odhození předsudků. Což je někdy opravdu těžké, obzvlášť pokud jste i vy podlehli hliníkové hysterii a šli si koupit přírodní deodorant, který vám „nesedl“. Sama jsem zjistila, že si tělo musí nejdřív zvyknout na „přírodní režim” a začít fungovat jinak. Vyhodila jsem asi tři deodoranty a čtvrtý už moje tělo bez problému přijalo.
3. Přírodní kosmetika a konvenční kosmetika nejsou zase tak rozdílné
Nepopírám, že v konvenční kosmetice jsou obsaženy přírodní výtažky, účinné látky a neříkám, že omdlívám při čtení složení každého výrobku z drogerie. Samozřejmě, že i v tomto odvětví kosmetického businessu najdeme přírodní složky. Nicméně jsou jejich účinky upozaděny nebo úplně zničeny přidáváním levných chemikálií, které nejsou vždy zrovna bezpečné a tak je efekt složky, která by jinak byla skvělá, krásně výživná pro kůži, třeba by i vyplňovala a redukovala vrásky, naprosto nulový. A nejdůležitějším faktem je to, že je konvenční kosmetika mnohdy daleko dražší než ta přírodní, protože někdo musí zaplatit reklamu, osazenstvo, které v ní bude vychvalovat skvělé účinky toho nebo onoho a vše se následně promítne ještě s dalšími náklady do konečné ceny produktu. Co se týče dopadu konvenční kosmetiky na životní prostředí, bylo by to na další diskusi.
4. Kdyby byla konvenční kosmetika špatná, neprodává se a neprojde přes legislativu
To je i není pravda. Některé složky byly ještě donedávna považovány za neškodné nebo jen mírně dráždivé a objevovaly se v kosmetice naprosto běžně, ale díky zvýšenému výskytu alergických reakcí byly překlasifikovány na nebezpečné nebo zakázané. Samozřejmě musím zdůraznit to, že pravidla Evropské unie jsou v mnohém přísnější než v USA nebo v Číně, ale vývoj, který jsme ušli v otázce bezpečnosti kosmetiky, je poměrně zajímavý a bude ještě zajímavější. Co je velkým problémem, je „obchodní tajemství“ výrobce, za které se dá skrýt prakticky cokoli, takže u konvenční kosmetiky nemáte jistotu, že je na obalu výrobku uvedeno opravdu celé složení. Třeba v lacích na nehty nebo barvách na vlasy se při výzkumech ukáže, že obsahují látku nebo i více látek, které nebyly uvedeny na obalech.
5. Přechod na přírodní kosmetiku vyžaduje mnoho úsilí, není pro lenochy a musí se hodně studovat složení
Ano, přiznávám, že ze začátku to je celkem tortura. Ale pokud nakupujete v Biooo, určitě se vám nestane, že by vám ve vašem seznamování se s přírodní kosmetikou nikdo neporadil. Sama na sobě sleduji to, že jsme prošla vývojem, který měl více stupňů, a skončila jsem u toho, že pravidelně sjedu celkové složení výrobku a vyhodnotím si, jestli jo, ne, proč jo, proč ne a prostě si ho do toho košíku dám nebo nedám. To se člověk naučí poměrně rychle. Začátky jsou o zkoušení a nejen začátky. Sama jsem velký experimentátor, protože si ráda rozšiřuju obzory.
Osobně jsem skončila na minimálně pěnících šamponech (Urtekram, Coslys na mastné vlasy) nebo téměř vůbec nepěnícím ajurvédském práškovém šampónu Eliah Sahil, skvělých sprchových gelech od Coslysu, rakytníkovo-medovém peelingu z Natury Sibericy a k péči o pleť mi bohatě stačí DIY olejové sérum s neroli, růží a kadidlem, které si míchám do šípkového oleje s kapátkem a hektolitry růžové vody různých značek používaných podle potřeby na pleť i vlasy. Nechybí u mě ani zelený jíl, který používám, když si vzpomenu. A zjistila jsem, že pokud přejdete na přírodní kosmetiku, tak vlastně ušetříte, protože nemusíte listovat katalogy plných na první pohled levných, chemikáliemi převoněných zbytečností, které se hromadí doma a pak je vyhazujete nebo rozdáváte. Zlepší se vám pleť, omezíte přijímání nedobrých látek přes kůži do vašeho těla, nejste tak unavení a máte více energie. Tělo si projde jistou formou detoxu, ale je opravdu třeba vydržet a nepovolit. A jako velmi příjemný bonus jsem obdržela to, že už netrpím na lupy. Určitě svého přechodu na přírodní kosmetiku nelituju a rozhodně můžu jen doporučit.