zdroj: Santaverde
Přírodní kosmetika má dlouhodobý účinek na naši pleť a trvale zlepšuje životní prostředí. Už dávno není jen trendem, je to už životní styl. Jak ale rozeznat opravdu přírodní produkty od těch, které se sice jako přírodní tváří, ale je to jen marketingový tah? Kolegové z německé Santaverde si pro vás připravili shrnutí toho nejdůležitějšího.
Chování nás lidí, se mění. Stále více z nás si vybírá přírodní a ekologické produkty, protože nechce dál poškozovat životní prostředí. Nejlepším příkladem, pro tuto situaci, je jídlo. V 50. letech minulého století, přemýšlelo o pesticidech, umělém aroma a konzervačních látkách, jen velmi málo lidí. Dnes už myslíme jinak. Chceme méně chemikálií, nejen v naší stravě, ale také v módě a kosmetice. Proto stále více firem, dává svým produktům „zelený kabát“. Vzhled však často klame. Obrázky rostlin na obalu se zavádějícím popisem se stále častěji vyskytují na produktech, jež jsou vyrobeny ze syntetických receptů, do nichž bylo začleněno pár přírodních surovin, aby firmy mohli na obal napsat „přírodní“, „bez..“ a lidi si to koupili, bez bližšího zkoumání. Jak lze tedy poznat originální přírodní kosmetiku?
Jak rozpoznat pravou přírodní kosmetiku
Nejlepší způsob, jak poznat, zda se jedná o opravdu přírodní produkt nebo ne, je podívat se na pečeť. Pokud produkt má příslušnou kosmetickou pečeť, pak je složení garantováno. Pouhé označení „přírodní kosmetika“ nebo „organická péče o pleť“ nestačí. Takových pečetí je ovšem několik, avšak žádná není celosvětově jednotná. Navíc, neexistuje povinnost mít pečeť. Většina výrobců tvrdí, že získání pečeti je pro ně nákladné a příliš složité, ale že by splnili všechny podmínky.
Nejdůležitější pečetě v přírodní kosmetice
Nejpřísnější pečeť certifikované přírodní kosmetiky na světě je NATRUE. Poté následuje BDIH/COSMOS. Velmi dobře známý a rozšířený je i ECOCERT, nicméně ten už umožňuje příliš mnoho výjimek a doplňků jako např. použití syntetických konzervačních látek bez jakýchkoli indikací. Bez pečeti nemá spotřebitel jistotu, zda si koupí přírodní kosmetický přípravek či nikoli.
Co je to organická kosmetika?
Za organickou kosmetiku se považují produkty, které mají nejen přírodní složení, ale mají i certifikát, o tom, že ingredience byly ekologicky pěstovány a zpracovány.
Rozdíl v kvalitě
U některých rostlin, pro nás např. u Aloe Vera, je rozdíl v pěstování a zpracování naprosto zásadní pro její účinky. V organickém pěstování jsou zakázány genetické úpravy, syntetické herbicidy a pesticidy a při zpracování není povolené používat technické přísady, např. rozpouštědla. Používají se pouze přírodní hnojiva. Výsledkem je čistší a kvalitnější surovina, která má také lepší účinek na naši pokožku.
NATRUE nabízí 3 stupně certifikace
Štítek NATRUE přímo a závazně určuje, kolik „organických“ ingrediencí musí být obsaženo v přírodní kosmetice. První certifikace „přírodní kosmetika“ splňuje základní standard. Další dvě úrovně pak ukazují, jak vysoký je podíl přírodních ingrediencí vypěstovaných ekologicky. V případě „přírodní kosmetiky s organickými ingrediencemi“ musí minimálně 70 procent přírodních ingrediencí pocházet z certifikovaného ekologického pěstování. V případě „organické kosmetiky“ je to až 95 procent. Přičemž dolní limity „přírodních složek“ jsou vyšší a horní hranice „téměř přírodních složek“ nižší.
Podíl organických složek v Santaverde
Jsme obzvláště hrdí na to, že všechny naše produkty, jsou „organickou péčí o pleť“. Výjimku tvoří ochranný fluid, který obsahuje přírodní pigmenty a ochranu proti slunci. Pigmenty nelze popsat jako „ekologicky pěstované“, protože se nepěstují, vyskytují se přirozeně.
Jaký je rozdíl od téměř přírodní kosmetiky?
Přírodní kosmetika obsahuje pouze přísady přírodního původu. Jestliže se však přidá syntetická látka, produkt se nazývá „téměř přírodní“. Takovými přísadami jsou například konzervační látky nebo povrchově aktivní látky. Společnosti bez kosmetických certifikátů týkající se přírodní kosmetiky, pak často používají tzv.“greenwashing“. V praxi to znamená, že na svůj produkt napíší: „přírodní“, „bez …“ anebo „ se zeleninovými přísadami“.
Je přírodní kosmetika vždy veganská?
V přírodní kosmetice se používají hlavně aktivní rostlinné složky, ale částečně také složky živočišného původu. Přírodní kosmetika proto není vždy zaručeně veganská.
Živočišné přísady v kosmetice
V balzámech na rty se často používá včelí vosk, jakožto ochranný film anebo také med, pro svůj protizánětlivý a zklidňující účinek. Získávání živočišných složek však může zvířatům působit utrpení. Příkladem může být stříhání ovcí na produkci lanolinu nebo kouření úlu pro produkci medu.
Veganské alternativy k živočišným složkám
Hodně výrobců kosmetiky se stále nechce vzdát vlastností živočišných surovin. Existují však účinné veganské alternativy, které se používají v přípravcích Santaverde. Například: Bezbarvý olej squalan, který hydratuje pokožku, je částečně extrahován ze žraločích jater. My však používáme bylinnou alternativu a tou je squalan z oliv. V přírodní kosmetice se již kyselina mléčná nezískává ze zvířecího mléka, ale je nahrazena rostlinnou kyselinou mléčnou, která je fermentována z cukru. Pro aminokyseliny a glycerin, které se částečně vyrábějí ze živočišných tuků, existují přinejmenším stejně účinné rostlinné alternativy.
100% Vegan – pečeť Veganské společnosti
Produkty, které jsou 100% veganské nesou pečeť buď jednoduchého „V“ nebo nejznámější pečeť „UK VEGAN Society“, jejichž pečeť je ve formě květiny. Pečeť UK Vegan Society existuje už více než 70 let. Dokazuje, že certifikovaný produkt obsahuje pouze suroviny rostlinného nebo minerálního původu, a že konečný produkt ani výrobní proces neobsahuje živočišné přísady. Vzhledem k tomu, že certifikace oficiální pečeti zahrnuje náklady na licenci a není jednoduché ji získat, mnoho společností vyvinulo vlastní veganská loga. To bohužel nedává spotřebiteli 100% jistotu opravdu veganské kosmetiky. Pečeť Veganské společnosti je však zdaleka nejznámější a nejpřísnější pečeť a celosvětově uznávaná pro potravinářské a kosmetické výrobky. Santaverde vyrábí bez živočišných přísad od samého začátku.
Jsou veganské produkty ekologicky nezávadné?
Pokud je produkt veganský, samotný název není zárukou zdravé nebo ekologické kosmetiky. Chemicko-syntetické přísady, jako jsou parafiny nebo silikonové oleje, které se získávají z vysoce zpracované ropy, jsou také veganské, protože nepocházejí ze zvířat.
Když je kosmetika vhodná pro vegany, znamená to, že nebyla testována na zvířatech?
To, že je produkt vhodný pro vegany bohužel neznamená, že nebyl testován na zvířatech. Nicméně nezoufejme, u kosmetiky, která má pečeť, že zvířata měla dobré životní podmínky, jsou přísady, které na zvířatech testovány byly, zakázané. Přísady od živých zvířat, jako je med, jsou však povoleny, pokud zvíře netrpí.
Pečeť proti testování na zvířatech- Leaping Bunny
Nám v Santaverde záleží na dobrých životních podmínkách zvířat a ekologie je nám velmi blízká. Kosmetické výrobky a suroviny testované na zvířatech a jejich distribuce byly v rámci EU zakázány zákonem - mimo EU však tento zákon neplatí. Podporujeme celosvětový boj proti testování na zvířatech. Všechny kosmetické výrobky Santaverde proto nesou známku Leaping Bunny.
Pouze několik značek má všechny tři pečetě dohromady - NATRUE, Vegan Flower a Leaping Bunny - jednou z nich je Santaverde.
Zdroj: článek byl převzat od našich německých kolegů, originál zde.