Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 mýtů o alkoholu v kosmetice

5 mýtů o alkoholu v kosmetice Alkohol v kosmetice je velké téma. Jak je to s ním tedy ve skutečnosti a co zjistily vědecké výzkumy o vlivu alkoholu na pokožku?
Karolína Kinclová
3,3 5
35

5 mýtů o alkoholu v kosmetice zdroj: istockphoto.com

Lidé znají alkohol už tisíce let a využívá se pro mnoho různých důvodů a užitků: výroba nápojů, medikamentů, v domácnostech a továrnách. Díky jeho antimikrobiálním kvalitám se alkohol také stal nezbytnou ingrediencí při výrobě přírodní kosmetiky. A teď se mnozí obávají, že alkohol tak vysuší a podráždí pokožku. Co je ale pravda? Souhrn několika vědeckých publikací vyvrátil 5 nejběžnějších mylných představ o účinku alkoholu na pokožku.

Pro ujasnění na začátek: CO JE ALKOHOL?

Přírodní rostlinný ethyl alcohol (také nazývaný ethanol, potravinářský alkohol, čistý alkohol nebo obilný líh) je bezbarvá, těkavá kapalina s velmi jemnou vůní. Potravinářský alkohol vzniká během cukerné fermentace obilnin (pšenice nebo žita), kukuřice nebo cukrové třtiny.

Označení alkohol je nejčastěji používáno,když se mluví právě o ethyl alcoholu neboli ethanolu. Nicméně v chemii se jako “alkoholy” označuje velká skupina látek, jejichž molekuly obsahují hydroxylovou část. Látky jako glycerin, menthol nebo i spousta rostlinných vosků jsou, vzhledem k jejich chemické struktuře, tím pádem také alkoholy. Ovšem certifikovaná přírodní kosmetika může obsahovat pouze přírodní ethyl alcohol, derivovaný z rostlin.

Většina vědeckých výsledků ohledně účinků alkoholu na pokožku člověka vychází ze studií s velmi vysokou koncentrací ethanolu, v jaké se ethanol vyskytuje například v dezinfekcích, což bývá 50 - 97 % ethanolu. Ve skutečnosti se ale v přírodních kosmetických přípravcích vyskytuje alkohol až ve více jak 10x menších koncentracích, než v jakých jsou prozkoumané, tedy i vědecké výsledky jsou 10x dramatičtější oproti realitě.

A teď tedy k mýtům.

1. Vysušuje alkohol pokožku? NE.

Lidé mají tendenci asociovat alkohol v kosmetice s vysoušením pokožky. I když stále panují rozporuplná fakta z vědeckých studií, výsledky z experimentálních studií prokázaly, že po vnější aplikaci ethanolu nevznikla žádná transepidermální ztráta vody. Některé vědecké studie, které se rozhodly prozkoumat dezinfekce na ruce na bázi ethanolu, totiž došly k závěru, že použití alkoholu pro hygienu rukou, má zcela jasně prospěšné účinky zvláště po umytí rukou vodou a mýdlem. Z tohoto důvodu jsou hygienické přípravky na bázi alkoholu preferovanějších z dermatologického úhlu pohledu.

2. Dráždí alkohol pokožku? NE.

Spousta vědeckých a experimentálních studií zjistila, že podráždění pokožky alkoholem je téměř bezvýznamné. Možnost, že vaši pokožku podráždí alkohol v antiseptických přípravcích na ruce, je velmi nízká. Je zde velmi dlouhá historie, kdy se na povrch pokožky aplikoval ethanol ve formě dezinfekčního roztoku (což je 70 - 80% ethanol ve vodě) bez jakékoliv známky podráždění. Při studiích snášenlivosti pokožky na různé látky se po aplikaci 100% ethanolu neprojevilo žádné začervenání ani podráždění.

3. Způsobuje alkohol alergie? NE.

Pokud je pokožka podrážděná, může kontakt s alkoholem vyvolat pálivý pocit, což ovšem ale není alergická reakce a dokonce ani nezpůsobuje pokožce žádné další nebezpečí. Skutečná alergická reakce na alkohol dodnes stále nebyla vědecky potvrzena.

4. Vstřebává se alkohol do pokožky? NE.

Vědecké výzkumy potvrdily, že množství absorbovaného ethanolu do kožní tkáně je zanedbatelné. Proběhla studie, kdy se 16 dobrovolníkům aplikoval na pokožku ethanol ve vysokých koncentracích, následně jim byl odebrán vzorek krve, zda-li se v krevních testech prokáže výskyt aplikovaného alkoholu. Nikde ovšem nenašli ani stopu ethanolu. Množství, které se tedy potenciálně může vstřebat do pokožky, je bezvýznamné především proto, že většina ethanolu se po aplikaci odpaří z povrchu kůže. Navíc sama molekulární struktura ethanolu akorát zhoršuje svoji vstřebatelnost do lidské pokožky. Spousta vysoce kvalitních vědeckých studií na dermální prostupnost alkoholu potvrdila bezpečnost povrchového užití ethanolu.

5. Poškozují kosmetické přípravky s alkoholem pokožku? NE.

Na rozdíl od většiny konzervantů v kosmetice se alkohol vypaří z povrchu pokožky do pár vteřin. Alkohol navíc do kosmetických produktů přispívá svými antimikrobiálními účinky, ale jakmile je aplikován na pokožku, rychle mizí. Poločas rozpadu ethanolu vypařením z pokožky je pouhých 11,7 vteřin. Většina jiných antimikrobiálních látek není tak vysoce těkavých a nemají tak daleko k jejich vstřebání do pokožky, kde se nahromadí, a tím zvyšují nebezpečí, že se kožní tkáň poškodí. Studie na ústní a kožní toxicitu kosmetických konzervantů prokázala, že koncentrovaný přírodní alkohol je k pokožce ze všech konzervantů nejšetrnější. Jeho toxicita je 10x menší, než je u butylparabenu a 4x menší než u phenoxyethanolu a mnoha dalších přírodních kyselin. Alkohol pomáhá stabilizovat přípravek, aniž by tím ovlivňoval jeho bezpečné užívání.

Konečný verdikt o alkoholu v přírodní kosmetice

Vědecké publikace ukázaly, že i vyšší koncentrace alkoholu (50 - 95% ethanol) nezpůsobují vysušování pokožky, alergické reakce, iritaci ani žádnou významnou vstřebatelnost do pokožky. A ani při pravidelné aplikaci alkoholu na povrch kůže není tkáň nijak narušena. Koncentrace alkoholu v přírodních přípravcích na pleť (péče o pokožku obličeje a dekoltu) je zpravidla mnohonásobně menší, než v jakých byla provedena během výzkumů, o to více je alkohol předpokládaný jako bezpečný pro pokožku. Z dermatologického pohledu je alkohol jeden z nejjemnějších antimikrobiálních látek a přípravky obsahující ethanol jsou vhodné i pro citlivou či suchou pleť. Vyšší koncentrace alkoholu pak mohou mít velmi pozitivní vliv na mastné a smíšené pleti, kdy alkohol pomůže pleť vyčistit a regulovat funkce mazových žláz. A nakonec - alkohol sám o sobě zvyšuje prostupnost pokožky, tím usnadňuje vstřebání aktivních pečujících látek přímo do tkáně a násobí tak účinek přípravků péče o pleť.

Článek v původním jazyce včetně zdrojů: https://www.madaracosmetics.com/en/blogs/skin-care/alcohol-in-cosmetics-5-myths-debunked

Související produkt
Dezinfekční prostředek na ruce 300 ml
Sonett / 221 Kč
Detail produktu