Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co obsahuje přírodní kosmetika a proč?

Co obsahuje přírodní kosmetika a proč? Odhalujeme pro vás složení přírodních produktů. Přečtěte si, co a proč obsahují přírodní šampóny, sprchové gely, zubní pasty a další produkty přírodní kosmetiky.
Pavlína Klaudová
3,9 5
14

zdroj: BiOOO.cz

Slovní spojení „přírodní kosmetika” je v poslední době tak oblíbené až ho začali masově zneužívat výrobci konvenční chemické kosmetiky k popularizaci svých produktů, přestože složení takových produktů nemá s přírodou nic společného. Ani ten nejúčinnější rostlinný výtažek nezachrání složení produktu, pokud se nachází ve společnosti PEGů, parabenů, SLS, derivátů ropy a dalších nebezpečných chemických složek. Tomuto chování výrobců se říká greenwashing - svá nepravdivá tvrzení natírají na zeleno, protože slovo "bio" a "přírodní" přece prodá produkt mnohem lépe. Spoléhají totiž na to, že lidé se ve složení produktů příliš neorientují. Narozdíl od výrobců chemické kosmetiky my složení přírodních produktů hodnotíme a poměr přírodních složek v produktu ukazujeme zákazníkovi už při výběru na e-shopu. Navíc odhalujeme detaily jednotlivých složek produktů v naší encyklopedii složek, kde také najdete návod, jak se ve složkách orientovat.

Bio šampony a sprchové gely

Bio (organické) šampony a sprchové gely nesmí obsahovat běžné parabeny, silikony a tenzidy, které pochází z ropy a jsou v kosmetickém průmyslu používány ke zlepšení senzorických vlastností výrobku a jako pěnidla. Nejznámějším a nejdiskutovanějším je Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a  Sodium Laureth Sulfate (SLES), který vyvolává alergické reakce a kožní problémy. Místo ropných pěnidel se v přírodních šamponech a sprchových gelech používají deriváty přírodních látek, například olivové nebo kokosové tekuté mýdlo, které vzniká zmýdelněním (reakcí s hydroxidem draselným) olivového či kokosového oleje. Tyto látky najdete ve složení pod názvem potassium cocoate nebo potassium olivate. Mýdla, která vzejdou z tohoto procesu, se považují za bezpečná, nedráždivá a mohou se používat v biokosmetice.

Co se týče parfemace šamponů a sprchových gelů, v přírodní kosmetice se využívají éterické oleje, případně výluhy z rostlin. Éterické oleje zároveň působí ve výrobku jako přírodní konzervanty. Pokud jste citliví na parfemace v produktech  vězte, že složka parfum v certifikované bio kosmetice znamená směs éterických olejů či jednodruhovou esenci získanou pomocí parovodní destilace anebo alkoholové extrakce. Případně parfemaci může tvořit i výtažek z ovoce, ze kterého se nedá destilovat esenciální olej (např. jahody, třešně).

Přírodní deodoranty

Bio deodoranty neobsahují ani jeden ze škodlivých hliníků, aby se zvýšila jejich efektivita, přidává se do nich kamenec - potassium alum. Jedná se o čistě přírodní minerál, který nepotlačuje přirozený proces pocení, ale je schopný efektivně eliminovat pach potu. Nenarušuje tak termoregulační schopnosti těla jako chemické deodoranty. Kamenec se v deodorantech používá buď v kapalné formě nebo jako tuhý krystal. Přírodní deodoranty ovšem nemusí nutně obsahovat kamenec, mohou být složeny pouze z éterických olejů s deodoračními, vonnými a konzervačními účinky a jejich nosičů (kokosový olej, jedlá soda apod.), avšak nejsou tak účinné při potlačování pachu jako kamenec.

Přírodní mýdla

Konvenční mýdla se dnes vyrábějí průmyslově v laboratořích a bez chemie se jejich výroba neobejde. Narozdíl od těch chemických, základem přírodních mýdel jsou rostlinné oleje nejčastěji palmový, kokosový nebo olivový olej, případně živočišný tuk. Kokosové ani olivové mýdlo nevyvolávají podráždění pokožky. Součástí mýdel může být i glycerin, který přirozeně vzniká jako vedlejší produkt při jejich výrobě. Glycerin funguje v mýdlech jako látka, která zjemňuje pokožku. Do přírodních mýdel se také přidávají éterické oleje nejen pro parfemaci, ale také kvůli pozitivním účinkům na pleť a tělo. V tekutých mýdlech hrají esenciální oleje i roli konzervantu.

Zubní pasty a ústní vody

Klasické zubní pasty obsahují různé i hrůzné přísady - od sladidel až po drsné obrušovací prostředky a chemikálie. V chemických zubních pastách najdete takové složky jako propylenglykol, který u citlivých jedinců může způsobit alergické reakce a polyethylen, což je nejčastěji používaný plast v chemické kosmetice a potenciální karcinogen. V zubních pastách ho lze nalézt ve formě malých kuliček, kde plní obrušující funkci. Jako pěnidlo se do konvenčních zubních past používá laurylsulfát sodný, jedna z nejnebezpečnější složek, která ve velké míře dráždí pokožku a oslabuje imunitní systém. Dalšími složkami jsou často sacharin, syntetická kyselina benzoová a umělé příchutě. Přírodní zubní pasty tolik nepění, ale za to jsou šetrnější k vašemu chrupu a zdraví. Obsahují éterické oleje a extrakty z rostlin, šetrné abrazivní složky např. kokosovou mouku, bělící činidla jako kokosový olej nebo oxid křemičitý, jako sladidlo se přidává např. xylitol, který je vhodný pro diabetiky a funguje jako prevence zubního kazu, snižuje tvorbu zubního povlaku, zvyšuje tvorbu slin, čímž zabraňuje růstu plísní a bakterií.

Pleťové a tělové peelingy

Peelingy jsou důležitou součástí péče o pleť. V klasických komerčních peelingových produktech se jako brusné součásti používají malé, plastové kuličky z polyethylenu, který je často kontaminovaný 1,4-dioxanem, po smytí se tyto kuličky dostávají do vodních zdrojů a mají velmi negativní vliv na životní prostředí. Součástí chemických peelingů bývá butylened hydroxyanisol (BHA), který je diskutovaný jako lidský karcinogen a může způsobit depigmentaci pokožky či poškození jater. V bio certifikovaných peelingových produktech se jako obrušovací částečky používají např. mletá káva, cukr, sůl nebo rozmělněná jádra z meruněk či mandlí nebo jemné kuličky z jojobového vosku, které jsou vhodné i pro citlivější pleť. Základem peelingu bývají rostlinné oleje a jejich vůni tvoří éterické oleje, které se podílejí i na konzervaci.

Pečující krémy a mléka

Bio pleťové krémy mohou být založeny čistě na olejovém základě, v jiných hraje velkou roli voda, mohou obsahovat lanolin nebo včelí vosk. Jako zahušťovadla se používají přírodní gumy (guaranová, arabská, xantanová) a přidávají se také přírodní emulgátory (lecitin). Pro vůni, konzervaci a zlepšení pečujících vlastností se používají éterické oleje, výluhy z bylin nebo hydroláty, vitamin E či výtažky ze semen. Rostlinné oleje v krému zajišťují přísun vitaminů zejména antioxidantů a minerálů, které se výrazně podílí na obnově pleti. Na rozdíl od konvenční chemické kosmetiky přírodní krémy neobsahují deriváty ropy, silikony, které nejsou pro zdraví pleti nijak prospěšné ani parabeny, které mohou negativně ovlivňovat hormonální rovnováhu.

Přípravky na opalování

Krémy a mléka na opalování mají poskytovat pokožce nejlepší možnou ochranu před škodlivými vlivy slunečního záření nicméně v konvenční kosmetice na opalování se vyskytuje hodně diskutabilních a škodlivých látek, které negativně ovlivňují hormonální rovnováhu, mohou být spouštěči rakoviny či vyvolat kontaktní dermatitidu, uvolňují volné radikály, poškozují kožní film a navíc jsou nebezpečné v těhotenství.

Krémy z bio produkce obsahují složky šetrné ke zdraví i pokožce - přírodní emulgátory, olejový, lanolinový nebo voskový základ a přírodní UV filtr - bílý minerál oxid titaničitý běžně se vyskytující v přírodě, který působí jako reflexní bariéra UVA záření. Další látka, která se používá do přírodních opalovacích přípravků, je extrakt kyseliny skořicové, která se nachází v listu skořice. Tento extrakt najdete ve složení pod názvem Isoamyl p-methoxycinnamate, ale jako jeho náhradu lze použít také oxid zinečnatý. Tyto složky jsou netoxické, jsou schváleny Evropskou unií pro používání v certifikované přírodní kosmetice a poskytují přirozenou ochranu proti UVA i UVB záření. V přírodních opalovacích krémech se klade důraz na to, aby ve složení byly rostlinné výtažky a éterické oleje, které nejenže výrobek parfemují, ale mají také antioxidační vlastnosti, napomáhají přirozené obnově pleti a eliminují projevy stárnutí a působení slunečního záření.