zdroj: BiOOO.cz
Eko, organic, přírodní - jaký je mezi nimi rozdíl a co tato slova vlastně znamenají? Tento článek vznikl pro ty, kteří si chtějí udělat pořádek v názvosloví přírodní kosmetiky. Mezi lidmi se všeobecně rozšířil zájem o zdraví a ochranu přírody a tím vzrostla i poptávka po šetrných kosmetických produktech. Výrobci se tohoto faktu rychle chopili a trh zaplavuje velké množství přírodních produktů. Ovšem ne každá země zákonem určuje, jaký produkt může nést ve svém názvu slovo "přírodní". Díky tomu často dochází k matení zákazníka, který si kupuje produkt, o kterém se mylně domnívá, že je přírodní a tudíž šetrnější než běžná kosmetika. Ve skutečnosti se složení takového produktu od běžné kosmetiky neliší.
Abychom se lépe vyznali v tom, jestli je nějaký výrobek skutečně přírodní, je dobré číst důkladně obaly produktů a nespoléhat pouze na tvrzení výrobců. Certifikáty na obalech nám pomáhají lépe rozpoznat kvalitní produkt od nekvalitního, který se pouze honosí různými bezobsažnými názvy. Certifikační a kontrolní společnosti totiž svými náročnými standardy zajišťují kvalitu přírodních produktů. Je přísně hlídáno nejen složení (zákaz používání syntetických a škodlivých látek), ale také výrobní postupy - ekologická výroba, šetrné zacházení s rostlinnými složkami atd.
Bio kosmetika/Organic Cosmetics
Organická kosmetika nesmí obsahovat žádnou surovinu, která nebyla pěstována podle schválených biologických metod a nepochází z biologického zemědělství. V USA použití slova "organic" ve spojení s kosmetikou upravují předpisy, které vydává Americké ministerstvo zemědělství USDA a mohou je nést pouze ty produkty, jejichž složky zemědělského původu byly získány v bio režimu. Minimální obsah složek z ekologického zemědělství je 95% a dodržování všech podmínek je kontrolováno několikrát ročně. Surovina musí být zpracována šetrně k obnovitelným zdrojům a zachovávat mechanické postupy podporující biologickou rovnováhu, nesmí být ozařována, při pěstování rostlin nesmí být použito čistírenských kalů, umělých hnojiv ani genového inženýrství. Organická kosmetika používá přísady, které jsou odvozené z ovoce, zeleniny a bylin. Neorganické složky jsou např. minerální látky jako oxid titaničitý, který se používá při výrobě minerálního make-upu jako přírodní SPF.
Přírodní kosmetika/Natural Cosmetics
Myslíte si, že označení „přírodní kosmetika“ vám zaručí čisté přírodní složení bez chemie? Produkt s názvem přírodní kosmetika sice obsahuje přírodní složky, ale ty mohou být pěstovány s použitím syntetických hnojiv nebo GMO, které v rostlině zůstávají i po jejím zpracování a po té se dostávají do výrobku a ovlivňují tak jeho vlastnosti. Taková nekvalitní přírodní ingredience plná pesticidů, může být zpracována a prodána s nálepkou „přírodní kosmetika“. Tyto tzv. přírodní produkty sice mohou obsahovat i velmi kvalitní ingredience, například olivový olej nebo bambucké máslo, které by byly za jiných okolností certifikované jako organické, ale zbytek ingrediencí ve složení představují syntetické složky, což jsou převážně produkty petrochemického a chemického průmyslu - parabeny, minerální oleje, syntetické parfemace.
Zelená kosmetika/Green cosmetics
Je velmi podobný případ jako u názvu „přírodní kosmetika“. Produkt označený jako "green cosmetics" obsahuje složky převážně rostlinného původu. Přesto může kosmetický přípravek obsahovat škodlivé chemické složky, protože původ rostlin a ovoce, z kterého výtažky pocházejí, nebyl v souladu s principy ekologického zemědělství. Termín “green cosmetics“ pouze navozuje u zákazníka pocit, že mu výrobce nabízí kvalitní přírodní kosmetiku, ale celou pravdu mu nesděluje.
Eko/Eco Friendly Cosmetics
Dalším diskutabilním názvem je eco/eco friendly cosmetics. Produkt nesoucí označení Eco by měl být šetrný k životnímu prostředí, co se týče složení, obalu a výrobního procesu. Většinou se ale stává, že ve výrobku jsou ekologicky šetrné složky pouze některé, nikoliv všechny. Tyto výrobky obsahují sice méně agresivní chemii než konvenční chemická kosmetika, ale i tak nejsou zcela „čisté“ a jejich biologická rozložitelnost v přírodě je delší než jak je tomu u organických produktů.
Kosmetika šetrná k životnímu prostředí
Takto označená kosmetika může být šetrná k životnímu prostředí, při její výrobě je minimalizována manipulace s toxiny a může být velmi dobře biologicky odbouratelná, ale problém je v tom, že neznáme původ a čistotu použitých složek. Takovou záruku poskytují pouze certifikační společnosti.