zdroj: Shutterstock
Konzervanty, emulgátory a spousta dalších názvů, které když si přečtete na obalu produktu tak Vás skoro děsí. To je normální. Nicméně právě proto jsme dnes tady. Minule jsme si povídali o tom, co jsou to konzervanty a že nejsou tak nebezpečné a děsivé, jak se může zdát. Dnes si vezmeme pro změnu do parády emulgátory a opět si řekneme nějaká základní fakta o tom, co jsou zač a jakou mají vlastně funkci.
K čemu v kosmetice slouží emulgátory
Emulgátory jsou klíčovými složkami v mnoha kosmetických výrobcích, ačkoliv mnoho zákazníků nemusí být s jejich funkcí příliš obeznámeno. Tyto látky ale hrají důležitou roli při dosahování a udržování homogenní konzistence kosmetických produktů, jako jsou krémy, pleťové mléka či šampony. Funkcí emulgátorů je totiž umožnit smísení látek, které by se jinak nerozpustily nebo nesmísily. V kontextu kosmetiky se jedná především o mísení olejů a vody, což jsou dvě složky, které samy o sobě nejsou snadno smíchatelné - především proto, že každá má jinou hustotu. Emulgátory tak vytvářejí stabilní směsi těchto látek, což je klíčové pro vytváření konzistence, kterou očekáváme od kosmetických produktů - protože všichni přeci chceme kompaktní krémovou směs a ne aby se nám jednotlivé složky oddělovaly pod rukama.
Přírodní emulgátory
Ani přírodní kosmetika se tedy bez emulgátorů neobejde. Je ale rozdíl v tom, jaké emulgátory se používají do přírodní a jaké do konvenční kosmetiky. V přírodní kosmetice jsou preferovány přírodní emulgátory, které jsou získávány z rostlinných zdrojů nebo jsou biologicky odbouratelné. Na rozdíl od konvenčních emulgátorů, které mohou obsahovat syntetické látky, přírodní emulgátory jsou většinou šetrnější k lidské pokožce. Přírodním emulgátorem může být například lecithin, stearamidopropyl dimethylamin, cetearyl olivate, sodium olivate, glyceryl stearate, polyglyceryl-10-oleate a další. Nicméně jich je opravdu velké množství a stejně jako tomu bylo u konzervantů - většinou se v kosmetických produktech používají kombinace těchto látek. Ty pak vetšinou neplní jen jednu funkci, ale funkcí zastávají víc. Ale kromě látek s neznámými názvy se mezi přírodní emulgátory řadí například i rostlinné vosky - jako je včelí vosk nebo candelilla vosk.
Emulgátory v konvenční kosmetice
V konvenční kosmetice se bohužel často používají syntetické emulgátory, které sice mohou občas zajistit větší stabilitu a trvanlivost produktů, ale tento benefit s sebou přináší i jisté potenciální nevýhody. V konvenční kosmetice se totiž jako emulgátory často používají hodně diskutované PEGY nebo polysorbáty. PEGY (chemické látky ze sloučeniny PolyEthylenGlykolu) zvyšují totiž už tak velkou propustnost pokožky. Spolu s přírodními složkami se tak vsakuje do těla každá chemická látka, kterou na sebe namažete, a ta se Vám pak dostává až do krevního oběhu. Tyto emulgátory zároveň pocházejí z ropy, což není zrovna ideální látka pro lidský organismus. Ropa se prostě v lidském těle špatně zpracovává, respektive je doslova neodbouratelná pro naše ledviny a játra.