Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jakou chybu neudělat při oblékání miminka v zimě? Poradíme Vám!

zdroj: Shutterstock

Jak už nás asi nikoho nepřekvapí, zima je v našem českém rybníčku vskutku proměnlivá a člověk nikdy neví, jestli se probudí do hezkého skoro jarního počasí, nebo do sněhové vánice. O to těžší jsou takovéto výkyvy pro maminky s malými dětmi. Jeden by se totiž někdy divil, jaké je dilema výběr outfitu právě pro ty nejmenší. Je totiž obecně známo, že novorozenci nemají ještě správně nastavenou termoregulaci, a tak na všechno musí myslet maminky. Pokud tedy nechcete ani Vy šlápnout vedle a děťátko obléct moc nebo naopak málo, čtěte dál!

Vrstvení je základ

Častou začáteční chybou je nedostatek vrstvení nebo naopak jeho "přehnání". Je totiž potřeba vychytat správný počet vrstev pro konkrétní počasí, protože někdy je potřeba něco sundat a někdy zase přidat. Proto kromě oblečení, které má děťátko na sobě, je určitě vždy dobré mít s sebou alespoň jednu vrstvu (bodýčko, svetřík, tričko) navíc. Přestože je nutné udržet novorozence v teple, naopak nadměrné vrstvení může způsobit přehřátí. Jak už jsme zmiňovali, ti nejmenší nemají ještě dovyvinutou schopnost termoregulace, a tak je na rodičích, aby správně vyhodnotili situaci a zařídili se podle aktuálních změn. Proto doporučujeme používat spíše více tenkých vrstev, které lze snadno přidávat nebo ubírat podle potřeby. Důležité je také sledovat reakce dítěte a přizpůsobovat oblečení podle jeho tepelných potřeb. Je totiž jasné, že kromě obecných znaků novorozenců je také každé dítě jedinečné a co jednomu může vyhovovat může naopak druhému vadit.

Jakou čepičku vybrat

I když se to nemusí zdát, i čepičku je dobré vybrat podle konkrétního počasí. Obecně je totiž známé, že hlavička miminka by měla být v teple, takže i když není přímo zima, novorozenci často nosí alespoň tenké čepičky proti ofouknutí. Celkově se doporučuje se vybírat čepičky z přírodních materiálů, jako je měkká bavlna nebo teplá merino vlna. Tyto materiály jsou šetrné k jemné pokožce novorozence a zabraňují podráždění (takže pletené vlněné kousavé čepičky přímo na hlavičku miminka radši ne). Ideální je proto sáhnout po tenčí čepičce s možností přidání právě nějaké teplejší. Jednak to umožňuje flexibilitu při přizpůsobování se různým teplotním podmínkám, a zároveň může být vrchní čepička klidně z klasické vlny, protože nepřijde do přímého styku s pokožkou miminka. Například lehká bavlněná čepička může posloužit jako ideální základ pro navrstvení při nižších teplotách. Nakonec je také dobré si dát pozor na to, abyste sáhli po správné velikosti čepičky - aby nebyla ani příliš volná, ale ani moc malá, protože to by se mohla miminku nepříjemně zařezávat.

Na co se často zapomíná

Věc, která možná člověka nenapadne, a není také divu, je pořadí, ve kterém se oblékáte. Hned Vám to objasníme. Jde totiž o to, že rodiče často nejprve oblečou miminko, potom ho nechají oblečené v bytové teplotě a až pak jdou oblékat starší sourozence a sebe. To je ale vlastně špatně. Miminko se totiž může přehřát už v domácím prostředí a potom mu bude venku akorát zima, protože jeho tělíčko si s náhlým teplotním rozdílem nebude vědět rady. Takže ideální je, pokud se nejprve oblečete Vy, potom případně Váš starší potomek a nakonec až nejmenší člen, protože čím kratší dobu bude v teplém oblečení v domácí teplotě, tím lépe. Pokud ale z nějakého důvodu nejde toto pořadí zrealizovat, je alespoň dobré umístit nabalené miminko do chladnější chodby nebo pokud máte dům, umístit ho na tu chvíli už do kočárku třeba na verandu.