zdroj: pixabay.com
Pískavici neboli řecké seno zná asi většina kojících maminek z bylinných čajových směsí na podporu tvorby mateřského mléka. Pískavice má dokonce tak silné účinky na posílení laktace, že se už ve starém Řecku podávala zvířatům na zvýšení dojivosti. Dokonce se v minulosti používala nejen jako podpůrný prostředek na kojení, ale také přímo jako náhrada mléka pro kojence, jejichž matky o mléko přišly. V takovém případě se děti krmily rozžvýkanou pískavicí. A stejně tak se dříve pískavice používala i jako první strava pro miminka při přechodu z mléčné stravy na pevnou.
Z pískavice se používají především její semínka, která dozrávají v jednotlivých luscích. Méně často, ale přece jen, se pak používají listy nebo nať. Semínka se kromě léčebných účelů využívají jako koření – je součástí směsi kari koření, balkánského koření čubrica a ve Švýcarsku se používá jako speciální koření na sýr. V Indii se navíc mimo přísady do kari používají pražená semínka pískavice jako náhražka kávy. Zajímavostí pak je, že v Egyptě se používá sliz ze semínek pískavice na vyztužení textilie, podobně jako se u nás využívá škrobu. A ve starém Egyptě se sliz z pískavice používal přímo k natužení plátna na balzamování mumií.
Léčivé účinky
Hned první léčivý účinek má pískavice společný snad s většinou bylinek – zlepšuje zažívání, zkvalitňuje střevní peristaltiku, odstraňuje zácpu a usnadňuje trávení i těžších a mastnějších pokrmů. Navíc pomáhá i snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, čímž upravuje i vysoký krevní tlak a zkvalitňuje prokrvování vnitřních orgánů. Přes zanesené cévy totiž krev jen tak stěží protéká a překážky v krevním řečišti vyčerpávají a oslabují celý organismus. Odvar ze semen pískavice se pak používá i na výplachy ústní dutiny při zánětech, bolestech zubů, ale i jako kloktadlo proti kašli.
Pískavice obsahuje také jednu velmi unikátní fytochemickou látku a tou je diosgenin. Patří mezi fytoestrogeny, což znamená, že má podobné účinky jako ženské hormony estrogeny. A i když působí velice podobně, jejich působení úplně nahradit nedokáže. Právě díky diosgeninu má pískavice takové až zázračné účinky na produkci mateřského mléka. Dříve se z podobného důvodu přidávala pískavice do bylinných směsí, které měly fungovat jako přirozená antikoncepce. V dnešní době se tato antikoncepční metoda již nepoužívá, protože její účinek samozřejmě nebyl 100%. Semínka pískavice také užívaly ženy v Orientu jako afrodiziakum a byla proslavena i jako prostředek na zvětšení a zpevnění poprsí.
V ájurvédě se pískavice používá jako koření i jako lék. Pro své zahřívací účinky je její používání vhodné zejména v zimním období. Příznivě působí zejména na jedince se zvýšenou dóšou Vátou. Pomáhá prohřívat neustále promrzlé končetiny a dodává sílu vyhublým lidem, kteří mají problémy s přibíráním, jsou neustále nemocní a jejich tělo oslabí snad i jen lehké ofouknutí větrem. Pískavici můžete tedy přidávat do pokrmů jako koření nebo si z ní připravit čaj, kdy přelijete 1 lžičku nasekaných semínek či listů 1 hrnečkem studené vody a necháte 3 hodiny odstát, poté přiveďte k varu, ihned po zavření vody sceďte a vlažné popíjejte.
Využití pískavice v kosmetice
zdroj: shutterstock.com
V kosmetickém odvětví se používají především semena pískavice pro obsah slizovitých látek s léčivými a uklidňujícími vlastnostmi. Krémy s výtažky ze semen pískavice mají skvělé regenerační, zjemňující a zvláčňující účinky. Jsou proto mimořádně vhodné hlavně na místa se suchou a zatvrdlou kůží, jako jsou kolena, lokty a paty. Uklidňujících účinků se zase využívá při zánětech nehtů, nehtového lůžka, zaníceného akné, ale také u těžších kožních onemocněních, jako jsou například bércové vředy.
V lidovém léčitelství se připravuje z mleté pískavice kaše, která se používá na vytažení hnisu z ran či vředů. Po zahřátí se tato kaše výborně hodí také na uvolnění namožených a zatuhlých svalů. Kaši na obklad si jednoduše připravíte tak, že 100 gramů rozdrcených semínek povaříte s vodou a malým množstvím octa (ideálně jablečného) tak, aby vznikla kaše. Takto vytvořenou směs natřete v tlustší vrstvě na plátno, nechejte vychladnout (na uvolnění svalů aplikujte obklad teplý) a přiložte na postižené místo.
Pískavice v kuchyni
Pískavici můžete využít v kuchyni i jinak než jako přísadu do směsi s kořením a na vaření čaje. V zimě si můžete semínka pískavice naklíčit a získat tak výživný a bohatý zdroj vitaminů, enzymů a dalších látek. Pískavice je svými účinky velice podobná působení alfalfa vojtěšky – čistí krev, působí přirozeně zásaditě a pomáhá zpomalovat proces stárnutí. Čerstvé listy pískavice pak lze přidávat do míchaných zeleninových salátů.