Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní vs. syntetické přípravky na opalování

Přírodní vs. syntetické přípravky na opalování Proč jsou konvenční chemické opalovací přípravky škodlivé a jaké možnosti máte v té přírodní sekci?
Iva Lhotská
3,2 5
25

zdroj:

 Jak chránit zdraví vaší kůže? Začíná to ochranou před sluníčkem. Dnes už si musíme důkladně vybírat, co si na svou kůži budeme mazat. Jestli kůži ochráníme před škodlivými vnějšími vlivy nebo ji navíc zatížíme chemií z konvenční syntetické kosmetiky.  Čímž paradoxně ještě více oslabujeme zdraví samotné kůže.  Ano, budeme se vám snažit rozmluvit používání chemických opalovacích krému. A samozřejmě vysvětlíme proč! A jak tedy fungují přírodní alternativy syntetických opalovacích krémů, ptáte se? Pojďme se na podívat detailněji. Co všechno obsahují opalovací krémy konvenčních značek. Abyste se nespálili hned při výběru nekvalitního nebo nefungujícího opalovacího zázraku!

Slunce a vitamin D

Pro lidi je hlavním zdrojem vitaminu D slunce. Samotný vitamin je pak u dětí ochranou před onemocněním rachitidou (křivicí) a díky jeho úzkému napojení na metabolismus kostní tkáně, může jeho deficit způsobit vážné problémy i v dospělosti. Kostmi a klouby však jeho důležitost nekončí. Jeho úplný deficit vede k poruchám imunitního systému, jehož oslabení může v těle připravit půdu pro rakovinné bujení. Oslabení imunity mírným nedostatkem vitaminu D můžeme pozorovat v zimě, kdy je slunečního svitu méně a imunitní systém bývá náchylnější k infekcím. Zajímavé též je, že populace v arabských státech mívají těžký nedostatek vitaminu D, protože chodí celí zahalení a přes den jsou zavření v interiérech. Slunce bychom se tedy neměli bát a schovávat se před ním. Ale zároveň je důležité použít správnou ochranu před jeho škodlivým vlivem. Sluníčko nám možná na chvíli dodá krásnou barvu, ale také urychluje stárnutí pleti, způsobuje pigmentové skvrny a celkově nadměrné slunění kůži nenávratně poškozuje. S takovými následky slunečního záření už pak nepomůže žádná kosmetika. 

Jaké opalovací přípravky nepoužívat?

Ne vždy je vyšší cena, nákup v lékárně či známém drogistickém řetězci zárukou té nejvyšší kvality a hlavně jeho ochranných schopností. Zapomeňte na klasická mléka a krémy obsahující chemické složky, které zanášející kožní póry a celkově zatěžují kůži. Navíc spousta konvenčních mlék či krémů dopuje naše tělo volnými radikály. Ty mají neblahý vliv na pokožku a starší typy chemických UV filtrů způsobovaly kvůli vstřebávání do krevního oběhu i změny hladin pohlavních hormonů, hlavně nárůst estrogenu (ženský pohl. hormon) u mužů.

Jak tedy vyfiltrovat ten správný?

1. Chemické UV filtry (také někdy organické)

Jedná se o organické sloučeniny, které se vstřebávají do pokožky a zde pohlcují UV záření a brání tak přeměně UV na teplo a přehřívání organismu. Patří sem většina filtrů, které nalezneme v opalovacích krémech konvenčních značek a starší typy těchto filtrů mohly kvůli svých vlastnostem způsobovat pokles absorpce slunečního svitu do kůže, což vede k omezenému vzniku potřebného vitaminu D. Mezi starší filtry patří PABA (kyselina paraaminobenzoová), novější pak jsou deriváty kafrucinnamáty, salicyláty, benzimidazoly a další. Mezi novější (a méně škodlivé) patří Mexoryl SXTinosorb S a vědci usilovně pracují na dalším vývoji.

2. Minerální filtry a nanočástice

Fyzikální filtry jsou tzv. mechanické filtry, setkat se můžeme i s názvem anorganické filtry. Tyto filtry se získávají z nerostů a jsou to skutečné minerály, vytěžené z přírody. Tyto fyzikální filtry se doporučují k ochraně před sluncem. Jsou vhodně zvláště pro velmi citlivé jedince, protože jejich pokožku nedráždí a nezpůsobí alergické reakce.

Slovo minerální v tomto případě znamená, že sloučeniny, které se využívají  jako UV filtry, se čerpají z minerálních zdrojů či nerostů. Nejvíce se používají oxidy dvou kovů - oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Ve složení na opalovacích přípravcích je často najdete v anglické verzi jako "titanium dioxide" a "zinc oxide". Jsou to v podstatě bílé prášky, které mají široké využití i mimo kosmetiku (např. barvy na stěny, keramika, balení jídel). Oxid titaničitý odráží středněvlnné UVB i část dlouhovlnného UVA záření. K dosažení lepších výsledků se někdy doporučuje kombinace s některým UVA filtrem. Ale pozor! Jeho zdatný kamarád oxid zinečnatý odráží celé spektrum záření UVA i UVB.

S minerálními filtry se též pojí i nanočástice. Jsou to vlastně tytéž minerální filtry s oxidem titaničitým, ale s více rozmělněnými částicemi o velikosti miliontiny milimetru, tedy v řádu nanometrů. Díky malému rozměru těchto částic se může přidat více UV filtru do opalovacímu prostředku, aniž by měl uživatel na pokožce bílé skvrny. V chemickém výzkumu toxikologie (University of Ulster, GB) porovnávali toxicitu komerčně dostupných nanočástic. Výsledky studie prokázaly, že nanočástice jsou pro buňky dvakrát toxičtější než větší částice oxidu zinečnatého. Přítomnost nanočástic poškozovala mitochondrie (pozn.:buněčná struktura, metabolické centrum buňky) a spouštěla reakce vedoucí k buněčné smrti. Filtry s nanočásticemi by se tak neměly vůbec dostat do přímého kontaktu s buňkami kůže. Problém s nanočásticemi je bohužel ten, že jejich výzkum zdaleka není u konce a vlastně nevíme, jaké působení mohou mít v dlouhodobém používání. Ideální je ochranné opalovací krémy s nanočásticemi nepoužívat, protože nanočástice jsou toxické nejen na kůži, ale i v trávicím traktu. Obzvlášť u malých dětí nemůžeme dostatečně ohlídat, aby opalovací krém neochutnaly. A jak zjistíte, že opalovací prostředek obsahuje nanočástice? Musí to být uvedeno na obalu produktu někde poblíž INCI složení. Takže v případě, že se slovíčka “nano” nevyskytne, můžete si být jisti, že váš produkt je neobsahuje.

Rostlinné oleje na opalování?

Trendem posledních let bylo dokonce i opalování s čistě rostlinnými oleji. Obliba tohoto způsobu však vznikla na základě neověřených informací a my bychom rádi vše uvedli na pravou míru. Je potřeba zdůraznit, že žádný z olejů nemá prokazatelný UV filtr. Což v kombinaci s informacemi o škodlivosti záření, vystavovat tělo "chráněné" pouze oleji je velice riskantní. I když oleje mohou prodloužit pobyt na sluníčku, raději dbejte na to, aby na lahvičce přípravku bylo viditelně uvedeno SPF.

Které opalovací krémy neškodí?

Doporučujeme přípravky s minerálním fyzikálním filtrem v bio kvalitě. Ty jsou v dnešní době nejbezpečnější. Už jen z toho prostého důvodu, že nepronikají kůží a jsou na slunci stabilní. Fungují na principu odrážení slunečních paprsků. Obsahují v sobě ochranu proti UVB a některé i vůči UVA, kterou spousta chemických přípravků ve svém koktejlu sloučenin postrádá.

MÁDARA je naše stálice nejen v péči o kštici, ale vyvinuli i dokonalé opalovací krémy. O zdraví vaší kůže se tak stará kombinace rostliny včelníku, výtažek z malin, medu a šťávy z Aloe vera. AYAN je malý zázrak z Bulharska a díky svému vysokému faktoru si našel nejvetší počet fanoušků mezi rodinami s malými dětmi a navíc nezatěžuje životní prostředí během vašeho koupání. 

A jaká je nejlepší péče po opalování? Stačí pouze opláchnout čistou vodou a užít péči po opalování. Přepečlivé mydlení sprchovými gely totiž může zabránit vitaminu D se po opalování vstřebat. V neposlední řadě: víte také, že tímto chemických koktejlem na své kůži zatěžujete nejen své zdraví, ale také znečišťujete vody v mořích a oceánech?