zdroj: unsplash.com
Certifikace bio produktů není jen tak nějaký rozmar, který potřebují výrobci k tomu, aby vydělávali co největší sumy peněz. Je to důležitá součást do sebe zapadajícího celku, který má několik důležitých a velmi logických aspektů. Prostě si položme otázku, proč je vůbec důležité, abychom chtěli to nejlepší, jak toho dosáhnout a co nám přinese to, že investujeme do produktu, který má některý z bio certifikátů?
Kontrola je důležitá
Setkáváme se s lecčím. Třeba s tvrzením, že certifikáty nejsou potřeba. Že je to jen něco, co vlastně ani člověku nic neříká, že je to příliš drahá legrace. Proč by je měli mít lidé, kteří přece prodávají jenom výrobky, které pocházejí z rostlin, vždyť je jasné, že jsou neškodné a člověku prospěšné. Pravdou je, že výrobce, který chce dosáhnout na bio certifikát, musí sáhnout do svojí peněženky a mnohdy poměrně dost hluboko. Pokud si nezaložíte firmu, která chce být hned od začátku aspirantem na certifikaci, můžete pak v budoucnu investovat nemalé prostředky při přechodu na bio pěstitelství a výrobu.
Pro mnohé je to práce navíc, do které patří kultivace půdy, různé boje s úředním šimlem, která vyžaduje určité právní povědomí. A také schopnost dodržovat standardy certifikátu, pro který se rozhodnete, což znamená vyšší výrobní náklady a samozřejmě i cenu, kterou za váš výrobek bude muset zákazník zaplatit, což vám může snížit zisky. Uvědomělý výrobce ale ví, že se mu investice do certifikátu vyplatí a přivede mu nové zákazníky. Certifikátem totiž kupujícímu garantuje, že mu nic nezatajuje a nemá s ním pokoutné úmysly. To znamená, že mu jde o zdraví jeho zákazníků a záleží mu na ochraně přírody. Certifikační orgány navíc povětšinou jednou do roka provádějí u výrobce rozsáhlou kontrolu, aby mu mohlo být prodlouženo užívání certifikace.
Certifikáty chrání přírodu
Na certifikáty můžeme nahlížet z mnoha pohledů. Dva hlavní jsou, zda jsou produkty a ingredience v nich obsažené bezpečné pro přírodní ekosystémy a lidské zdraví. To jsou asi nejvíce frekventované otázky, které si jako uvědomělí spotřebitelé klademe. Dalším ukazatelem, podle kterého se rozhodujeme, je to, zda je produkt vhodný pro vegany, zda byl testovaný na zvířatech. Celoplošné testování kosmetických látek a produktů na zvířatech je v Evropské unii zakázáno legislativně, s umožněním výjimek, o které si ale musí výrobce žádat patřičné orgány. To ale nemusí nutně znamenat, že toto povolení dostane. Testování léků na zvířatech je v EU povoleno.
Dále nám certifikát ukazuje, zda je výrobek, který kupujeme, bezpečný pro přírodu. Typickým příkladem, který můžeme uvést, je diskutovaný palmový olej. Kvůli palmovému oleji se stále vedou polemiky, poukazující na fakt, že jsou kvůli němu hubeny zvířata a ničeny části pralesů. Bio produkce palmového oleje je hlídaná a prováděná v souladu s přísnými opatřeními ohledně ochrany přírody. Na což navazuje fakt, že v souladu s ochranou ekosystémů, vody a půdy se u certifikace zohledňuje hospodaření v rámci živočišné výroby a pěstitelství.
Některé certifikáty automaticky nazaručí spotřebiteli, že je jeho produkt vegan, do této kategorie se řadí např. certifikát Demeter. Ten povoluje používat ve výrobě kosmetiky některé živočišné složky např. lanolin, včelí vosk, ani jedna ze složek nesmí být chemicky ošetřena. U prakticky největšího evropského kosmetického certifikátu (ze kterého vychází také certifikační pravidla amerického USDA Organic), což je francouzský ECOCERT, jsou povolené zvířecí ingredience, které jsou získávány v souladu s Washingtonskou úmluvou a s přihlédnutím k citlivému zacházení se zvířaty. Zvíře nesmí při nabytí látky trpět ani být usmrceno. Ingredience také nesmí pocházet z ohrožených druhů zvířat.
Certifikáty chrání spotřebitele
Proč tomu tak je? Bio certifikáty se staví k produkům tak, že pokud jsou šetrné k přírodě, živočichům v ní žijícím, tak budou šetrné i pro člověka. Důležitým faktorem, který by nás měl jako zákazníky, respektive klienty firem, které mají certifikované výrobky, zajímat, je např. způsob pěstování rostlin nebo to, jak jsou získávány rostlinné oleje. Produkty, které denně používáme, totiž mohou pocházet z přírody, ale certifikát nám zaručí to, že byliny nebyly pěstovány pomocí GMO hnojiv a pro jejich ošetření nebylo použito agresivních pesticidů, které jsou nebezpečné pro člověka.
Dále máme například jistotu, že rostlinné oleje byly získány pomocí lisování za studena a neproběhla u nich rafinace. Velmi důležitou složkou, kterou bychom se měli zaobírat, je parfemace výrobků. V bio certifikovaných produktech se nesmí používat syntetické vůně, které jsou vyráběny v rámci petrochemického průmyslu a jsou označovány jako jedny z nejsilnějších alergenů a hormonálních disruptorů. Nehledě na to, že jsou spojovány se vznikem rakovinového bujení.
Pokud si koupíte výrobek, který má některý z velkých bio certifikátů, jako např. Demeter, BDIH, Cosmos, Cosmebio nebo ECOCERT, chráníte nejen přírodu, ale také sebe, svoje zdraví a zdraví vašich dětí. Certifikované produkty zaručují spotřebiteli, že se při jejich používání např. snižuje riziko alergické reakce, protože jsou v nich používány látky přírodního původu. Typickým příkladem jsou třeba aromatické molekuly éterických olejů, které jsou na seznamu Evropské unie uváděny mezi 26 nejčastějšími alergeny. Tento seznam neřeší původ látek a alergické reakce jsou mnohem častější u syntetických podob těchto aromatických molekul.
Dobrou zprávou pro nás jako zákazníky je to, že bio certifikované produkty neznamenají nutně to, že za ně musíme zaplatit majlant. Kvalitní kosmetiku s ECOCERTEM najdete u nás v Biooo opravdu hravě. Typickým příkladem kvalitní, bio certifikované a spotřebitelské peněžence přátelské značky je např. Coslys nebo Lavera. A pokud zapátráte v našem e-shopu, určitě přijdete i na další skvělé a cenově příznivé kosmetické vychytávky.