Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Testování na zvířatech

Testování na zvířatech Jak se nejlépe zorientovat v oblasti kosmetiky a jaké produkty vybrat, když nechcete podporovat testování na zvířatech?
Jana Konečná
5,0 5
8

Testování na zvířatech zdroj: pixabay.com

Jak je to s testováním kosmetiky na zvířatech? Může se vlastně v Evropské unii prodávat testovaná kosmetika? A co všechno se kromě kosmetiky testuje na zvířatech? V dnešním článku si v tomto směru trochu rozšíříme obzory. Dozvíte se, jak se v oblasti kosmetiky orientovat a správně si vybrat, pokud nechcete podporovat naprosto zbytečné trápení zvířat v pokusných laboratořích.

Kosmetika

V současné době by kosmetika, která se prodává v Evropě, neměla být testována na zvířatech. Je to na základě směrnice Evropské unie, která zakazuje nejen testování kosmetiky na zvířatech, ale také samotný prodej testované kosmetiky. Úskalí je v tom, že si tuto vyhlášku může prakticky každý členský stát unie vyložit samozřejmě trochu jinak. Problémem může být například to, že se do kosmetických přípravků někdy přidávají i látky, které bývají součástí léků. A ty už se na zvířatech testovat mohou.

Složitější je to i u mezinárodních firem, které dodávají produkty nejen na evropský trh. Třeba v takové Číně je testování na zvířatech povoleno a dokonce i vyžadováno. Firmy, které do Číny dováží, jsou nuceny na zvířatech testovat, i kdyby nechtěly. Takže pokud kupujete kosmetiku od nadnárodních firem, s největší pravděpodobností je testovaná na zvířatech. Jak mít tedy jistotu, že kvůli vaší řasence zbytečně netrpěl žádný králík v kosmetické laboratoři? Hledejte kosmetiku nebo drogistické produkty s certifikátem Leaping Bunny. K jeho udělení musí kosmetické firmy splňovat přísné požadavky. Nedávno byl například tento certifikát odebrán firmě, která kosmetické složky testovala na jednobuněčných organismech.

Cigarety

Většina kuřáků tvrdí, že kouřením cigaret ničí maximálně vlastní zdraví (i když i tento negativní dopad kouření často popírají). Není to však vůbec pravda. Kromě toho, že vystavují pasivnímu kouření své nejbližší i neznámé kolemjdoucí na ulici, tak kvůli tomuto zlozvyku umírají zvířata v laboratořích. Na zvířatech se totiž pořád ještě testuje a ověřuje to, co už všichni přece dávno ví – že kouření zdraví poškozuje. Co dělat, když se svého zlozvyku nemůžete za žádnou cenu zbavit? Dobrá zpráva (alespoň pro zvířata) je, že existují i netestované cigarety. Ideální by však bylo s kouřením přestat jednou provždy, ale to není samozřejmě jen tak jednoduché. Můžete zkusit některou z přírodních metod. Podporu vám může poskytnout Bachova terapie či aromaterapie.

Léky

Řeknete si, že co se týká léků, tady je testování na zvířatech ospravedlnitelné. Přece jen se díky tomu daří vyvíjet nové a účinné léky a uzdravovat lidi. Často se ale bohužel na zvířatech dělají úplně nesmyslné zdravotní pokusy. Příkladem může být třeba testování vlivu alkoholu na nenarozený plod. Testovalo se na potkanech, kdy musely březí potkaní samice vdechovat alkoholové výpary. Samozřejmě test potvrdil to, co už všichni víme, že pravidelná konzumace alkoholu v těhotenství s velkou pravděpodobností poškodí i nenarozené dítě.

Podobné testy jsou nesmyslné nejen proto, že ověřují už prakticky všeobecně známý fakt, ale tyto pokusy jsou často vystavěny úplně nesmyslně. Přímo na předchozím příkladu můžeme ukázat na to, že těhotná žena by v takové míře nikdy alkoholové výpary nevdechovala, nýbrž by alkohol pila. Tedy rozdílný způsob konzumace. Dále je nesmysl takový test provádět na potkanech, kteří se od našeho druhu dost liší a jejich tělo bude tedy reagovat jinak než to naše.

Na tomto faktu často ztroskotávají, a tím pádem jsou i zbytečně prováděny další pokusy ve jménu medicíny. I když máme se zvířaty hodně rysů společných, přece jen se ve spoustě věcí lišíme. A to je právě ten důvod, proč testování léku na zvířatech nikdy na 100 % nezaručí jeho účinnost na lidský organismus. Kvůli tomu se nakonec stejně musí daný lék před uvedením do prodeje otestovat na lidských dobrovolnících. Co dělat, když léky potřebujete, ale testování na zvířatech podporovat nechcete? V některých případech bohužel není zbytí. Ale v ostatních případech se snažte užívání léku alespoň co nejvíce minimalizovat. Neberte si třeba lék na každé zabolení hlavy. Snažte se bolesti porozumět a hledat její příčinu, tak že se už příště třeba nemusí objevit vůbec. Je vhodné také první hledat pomoc v přírodě a až poté se uchýlit ke klasickým lékům.