Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Netestováno na zvířatech, vegan, cruelty free… a kdo se v tom má vyznat?

zdroj: shutterstock

Mezi kosmetickými produkty najdete v dnešní době širokou paletu výrobků, které nejen zdůrazňují naši krásu, ale i naše sebevědomí. V současném světě se však stále více klade důraz na etické hledisko a udržitelnost, což je i pro nás v Biooo velice důležité. Proto je velice přínosné í znát skutečné složení a etiku, která stojí za našimi oblíbenými kosmetickými produkty. Právě v tom nám pomáhají různé kosmetické certifikace, které nám poskytují jistotu ohledně složení a procesu výroby kosmetiky. Dnes se společně podíváme na to, s jakými základními certifikacemi se můžeme setkat a co nám o produktech říkají.

Netestováno na zvířatech

Jednou z nejvýznamnějších certifikací pro etickou kosmetiku je označení "netestováno na zvířatech." Tato certifikace představuje zásadní krok pro ochranu zvířat a podporuje etický přístup v kosmetickém průmyslu. Kosmetické výrobky s tímto označením nesmějí projít žádnými testy na zvířatech během celého procesu vývoje a výroby. To zahrnuje jak testy jednotlivých složek, tak testy koncových produktůOd roku 2013 sice platí v Evropské unii zákaz testování na zvířatech a prodeje takových produktů, nicméně nikdo kosmetické firmy pořádně nekontroluje, a tak se i dnes s takovými produkty, bohužel, můžeme setkat. Je potřeba si dát pozor i na firmy, které na zvířatech testují, i když tvrdí opakJak ale poznáme, zda náš oblíbený kosmetický výrobek splňuje standard netestování na zvířatech? 

Pro úplnou představu toho, s jakými produkty se vlastně můžete v obchodech setkat, si je můžeme pomyslně rozdělit do čtyř kategorií. První kategorie jsou značky, které testují na zvířatech a tak to je. Do druhé kategorie se řadí značky, které sice žádný certifikát nemají , ale prezentují se jako netestované. Nicméně vzhledem k tomu, že toto prohlášení může a nemusí být pravdivé, je na každém jednotlivci, aby se sám rozhodl, jestli dané firmě věřit bude či nikoliv. Do třetí kategorie spadají značky, které nějaké certifikáty mají - například certifikace Vegan, BDIH, Natrue nebo CPK. Tyto certifikáty se ale soustředí spíše na složení kosmetických produktů, nikoliv na jejich testování. Takže i když se k testování stavějí negativně, ani jeden z výše zmíněných certifikací není přímou certifikací o netestovanosti na zvířatech. Do čtvrté a poslední kategorie spadají značky, které mají certifikaci Leaping Bunny. Tato certifikace je jedinou mezinárodně uznávanou a uděluje se celým značkám a ne jejich konkrétním produktům. S tímto označením budete mít jistotu, že ani produkty ani jeho jednotlivé složky nebyly testovány na zvířatech. Navíc značky, které takové označení získají, musí projít poměrně přísným a náročným procesem kontroly, takže pokud na etiketě najdete právě logo certifikátu "netestováno na zvířatech", měl by to být dostatečný důkaz. 

Vegan

Certifikace "Vegan" často vyhledávají nejen vegani, ale i ti, kteří upřednostňují kosmetiku bez živočišných složek. Proto je i velká část našeho Biooo sortimentu veganská. Kosmetické výrobky označené jako "Vegan" nesmějí obsahovat žádné složky živočišného původu. To zahrnuje například i včelí vosk, med, lanolín a kolagen, což jsou běžné složky v tradiční "neveganské" kosmetice. Kromě produktu samotného se ale živočišné složky nesmějí nacházet ani v žádných komponentech produktu jako jsou například obaly nebo různé aplikátory a štětečky. Pokud jste na cestě k nalezení výrobků, které jsou v souladu s vaší veganskou péčí o pleť a vlasy, certifikace "Vegan" je tím, co hledáte. K tomu, abyste si byli jisti, že produkt splňuje tuto normu, stačí se podívat na etiketu nebo popis výrobku, kde by mělo být jasné označení “Vegan”.

Cruelty Free

Certifikace "cruelty free" představuje komplexní a široce akceptovaný standard v kosmetickém průmyslu. Stejně jako u certifikace Leaping Bunny (netestováno na zvířatech), i tento certifikát zajišťuje, že kosmetický výrobek nebyl testován na zvířatech. Nicméně, certifikace "cruelty free" jde ještě dále a zahrnuje také závazek nepoužívat žádné složky živočišného původu. Toto označení tak poskytuje záruku, že produkt je nejen bez živočišných složek, ale také že nebyl testován na zvířatech. Pro spotřebitele je snadné najít tuto certifikaci na obalech produktů, a může být také doprovázeno označením "Vegan" pro úplnou jistotu. Takže pro jednoduchost - certifikace cruelty free zajišťuje jak veganské složení produktu tak jeho netestovanost na zvířatech.