Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak se stravují univerzální dárci krve? Majitelé krevní skupiny nula pozor!

zdroj: shutterstock

Hovězí. Jehněčí. Kuřecí. Krůtí... Krevní skupina nula jsou rození masožravci – a není se co divit, pocházejí totiž z pravěkých lovců. Čemu by se naopak měli její nositelé vyhnout, je pšeničný lepek.

Krevní skupina 0 v sobě jako jediná nenese žádný antigen. Jedná se o takzvaného univerzálního dárce, protože „nulku“ bez potíží přijmou i ostatní krevní skupiny. Jedná se o nejstarší krevní skupinu, typickou pro pravěké lovce. Pokud máte 0, jste tedy masožravec.

Lidé s krevní skupinou A patří mezi lovce

0 je prapůvodní krevní skupina. Prvními objevenými nositeli byli takzvaní kromaňonci, kteří žili
přibližně 40 tisíc let zpět. Jednalo se o vůbec první příslušníky moderního člověka Homo sapiens
sapiens. Byli to lovci a zároveň největší predátoři své doby. Postupně se rozšiřovali z africké Sahary dále do Afriky, Evropy a Asie. Veškerá původní populace tedy měla krevní skupinu 0. Vlivem změny životního stylu pak docházelo ke vzniku i dalších skupin.

Jaké potraviny jsou pro krevní skupinu 0 nejvhodnější

Lidé s krevní skupinou 0 milují živočišné bílkoviny. Kvalitní maso jim dodává energii a udržuje organismus i imunitu v kondici. Někdy to však svádí dopřávat si příliš velké porce masa najednou, což již prospěšné není. Ideální přílohou k masu je pak zelenina, zejména ta listová s vysokým obsahem vitaminu K. Skvělá jsou i rajčata. Nebo si jako náhražku brambor můžete uvařit batáty. Skvělé jsou dále mořské ryby bohaté na tuky a také řasy, které díky obsahu jódu pomáhají regulovat funkci štítné žlázy. Občas si také můžete dopřát fazole. Pokud byste chtěli hubnout, nejlepší službu vám udělá červené maso, játra, mořské ryby, řasy, kapusta, špenát či brokolice.

Ideální potraviny:

  • hovězí, jehněčí, kuřecí a krůtí maso
  • mořské ryby a plody
  • kozí sýry a mléko
  • dýňová semínka a vlašské ořechy
  • olivový a lněný olej
  • listová zelenina, brokolice, kapusta, špenát, rajčata
  • batáty
  • lesní plody

Když to jde, vybírejte bio kvalitu

Pulty a mrazáky prodejen jsou přeplněné masy a výrobky z nich. Člověk občas sám neví, po čem sáhnout a co bude asi chutnat nejlépe. Abyste tedy z masných produktů skutečně vytěžili to nejlepší, preferujte farmářskou kvalitu, kde máte větší jistotu kvality masa. Uvidíte, že po mase z ověřených zdrojů se budete cítit lépe - ať už fyzicky nebo i “v hlavě” díky tomu, že máte přehled, co jíte. Kvalitní maso navíc chutná skvěle samo o sobě a nebudete potřebovat téměř žádné koření a dochucovadla. Nemusíte však být vždy striktně bio, dělejte zkrátka to nejlepší, čeho jste v daných podmínkách schopní – a tím, co neovlivníte, se netrapte.

Jakým potravinám byste se měli vyhnout

Pšeničný lepek, vejce, kravské mléko a sýry patří mezi potraviny, které byste měli z jídelníčku vyřadit. Místo pečiva a těstovin je pro vás zkrátka nejlepší přílohou zelenina. Pokud se bez chleba neobejdete, zaskočte do zdravé výživy, kde naleznete chléb z naklíčených zrn. Neutrální přílohou je pro vás rýže a bezlepkové druhy muk. Konzumujte je však v rozumné míře.

Podívejte se také, jak se stravovat, když máte krevní skupinu: A, B, AB