Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na výživu podle krevních skupin? Aneb co dělá dobře skupině AB

zdroj: shutterstock

Nejmladší. Nejvzácnější. Podle mnohých i nejzajímavější. To je krevní skupina AB. Jako její nositel můžete směle konzumovat maso, zajídat ho zeleninou a ke snídani si dávat ovesnou kaši s borůvkami. Možnosti jsou však samozřejmě širší.

Je vhodné všechno pro všechny?

Každá krevní skupina má – dle teorie krevních skupin amerického lékaře Petera J. D'Adamo – odlišný metabolismus a jinak přistupuje k jednotlivým potravinám. Tato teze je možná odpovědí na otázky, proč jednomu sedí maso a druhý se cítí nejlépe jako vegetarián či vegan. Jedna potravina může být zkrátka pro jednu krevní skupinu prospěšná a pro druhou nevhodná. 

Máte to tak? Můžete se po něčem utlouct, zatímco partner protáčí oči v sloup a nakládá si na talíř něco, co byste si v životě nedali?

AB je jednorožcem mezi krevními skupinami

Nejnovější a nejvzácnější krevní skupinou v populaci je AB. Má ji odhadem jen 5 % lidí. Vznikla přibližně 1 tisíc let zpět, kdy došlo k velkému stěhování národů a s ním i k promísení Kavkazanů (krevní skupina A) a Mongolů (krevní skupina B). V této unikátní krevní skupině se nachází jak antigen A, tak antigen B. Díky tomu je něčím podobná „áčku“, něčím „béčku“ a zbytek je unikátním mixem.

Jaké potraviny jsou pro krevní skupinu AB nejvhodnější

Po krevní skupině A podědili příslušníci této nové skupiny potřebu bílkovin získaných z masa. Skvělé je zejména jehněčí, skopové, králičí nebo krůtí. Zachutnají vám také mořské ryby a plody. Pokud máte skupinu AB, dobře reagujete i na vejce. Prospěšné jsou dále mléčné výrobky – prý dokonce podporují hubnutí, ale neplatí to pro každého. Výtečnou volbou jsou luštěniny (s výjimkou fazolí) a tofu

Střídmě si můžete dopřávat ořechy, semínka nebo obilniny. Z těch jsou nejlepší oves, jáhly a rýže. Několikrát denně byste měli konzumovat zeleninu – zapovězen vám není žádný druh.

Ideální potraviny:

  • jehněčí, skopové, králičí a krůtí maso
  • mořské ryby a plody
  • zakysané mléčné výrobky
  • vejce
  • luštěniny
  • oves, jáhly, rýže
  • zelenina
  • ovoce

Jakým potravinám byste se měli vyhnout

Krevní skupině AB nesvědčí kuřecí a hovězí maso ani fazole. Opatrní byste měli být také u plísňových sýrů. U ovoce preferujte hroznové víno a různé bobuloviny a vyhýbejte se kyselému ovoci jako citróny, pomeranče, grapefruity nebo kiwi. Co se úpravy potravin týče, dobře vám neudělá zavařování, a to ani ovoce a zeleniny – čerstvé je zkrátka vždy lepší.

Funguje stravování podle krevních skupin?

Snad jako u každého typu stravování naleznete člověka, který jej propaguje jako svoji víru, i člověka přesvědčeného, že to nemůže fungovat. My jednoznačnou odpověď nemáme a nemají ji ani vědci.
Určitě zde však můžete minimálně nalézt inspiraci, a kdo ví – třeba na základě své krevní skupiny změníte stravovací režim a budete se u toho cítit báječně.

Podívejte se také, jak se stravovat, když máte krevní skupinu: A, B