Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na výživu podle krevních skupin? Podívejme se, co vyhovuje "Áčkařům"

zdroj: unsplash

Vždycky jste trpěli, když jste v dětství museli v omáčce dojídat maso? Možná to bylo tím, že máte krevní skupinu A. Patříte totiž mezi zemědělce a mnohem lépe by vám bylo na čočce se zeleninou.

Tato krevní skupina má na svých červených krvinkách antigen A. Podle teorie z roku 1996 existují potraviny, které jsou lidé s touto krevní skupinou schopni lépe trávit a prospívat na nich. Dnešní vědci tuto teorii nijak nepotvrzují, ale ani nevyvracejí – je na vás vyzkoušet, jak vám bude stravování dle krevních skupin vyhovovat.

Lidé s krevní skupinou A patří mezi zemědělce a pěstitele

Tato krevní skupina vznikla pravděpodobně před 25 až 15 tisíci lety v Asii či na Středním východě, čili v mladší době kamenné. Životní styl se tenkrát rapidně změnil, když lidé začali pěstovat obilí. Této změně se uzpůsobil trávicí trakt a imunitní systém – a došlo ke vzniku krevní skupiny A. Tato genetická mutace se posléze rozšířila do Evropy, okolo 3 tisíc let před naším letopočtem. Krevní skupina A je dnes nejběžnější zejména v západní Evropě a směrem na východ výskyt drobně klesá. Pokud máte skupinu A, patříte tedy mezi zemědělce a pěstitele, a sedět vám bude především rostlinná strava. Že budete chroupat jen mrkev se však bát nemusíte.

Jaké potraviny jsou pro krevní skupinu A nejvhodnější

Milujete luštěniny? Obilniny? Dostatek zeleniny a ovoce? Pak patříte mezi typického představitele krevní skupiny A. Skvěle se budete cítit po čerstvých a lokálních potravinách, ideálně v bio kvalitě. Nejvíce energie vám dodají jednoduchá a minimálně upravovaná jídla. Zcela se vyhněte průmyslově zpracovaným potravinám. Abyste fungovali, nepotřebujete nadbytek masa, mléčných výrobků a ani přílišné množství tuků. Příslušníci této skupiny většinou nemají problém se sacharidy, mnohdy představují jejich základní palivo. Nezapomínejte však také na bílkoviny – ty přijímejte ideálně v podobě luštěnin nebo si dopřejte kvalitní krůtí či kuřecí maso. Z luštěnin jsou vhodné fazole, čočka, ale i sója. Bát se nemusíte ani sójových výrobků, například tofu.

Ideální potraviny:

  • zelenina
  • ovoce
  • luštěniny
  • obilniny
  • ořechy a semínka
  • drůbeží maso
  • méně tučné ryby
  • v omezeném množství kysané mléčné výrobky

Jakým potravinám byste se měli vyhnout

Červené maso, mléčné výrobky ani mořské plody skutečně nejsou potraviny pro vás. Máte-li chuť, občas si je dopřejte, lépe se však budete cítit po stravě s vysokým obsahem zeleniny. Červené a tučné maso není správnou volbou ani tehdy, když chcete zhubnout – dle teorie krevních skupin má tendenci ukládat se ve formě tuků. Což je rozdílné například od skupiny 0, která maso naopak vyžaduje.

Krevní skupina není dogma

Prostředí kolem a s ním také střevní mikrobiom každého z nás se neustále mění. Stejně tak má na genetickou výbavu vliv stravování vašich rodičů, prarodičů i generací před nimi. Pokud máte rádi i jiné potraviny a cítíte se po nich dobře, bez výčitek je jezte. Teorii krevních skupin však můžete vzít jako pomocnou berličku, a třeba zjistíte, proč vám celý život nechutná maso, zato po zelenině se můžete utlouci.

Podívejte se také, jak se stravovat, když máte krevní skupinu: 0, B, AB