Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máte krevní skupinu B? Tyto potraviny vám udělají dobře!

zdroj: unsplash

Maso. Mléčné výrobky. Rýže. Brambory. Zelenina... Vítejte v ráji. Krevní skupina B je zrozená z nomádů a sedí jí jak živočišná, tak rostlinná strava – a omezení je vskutku málo.
Krevní skupina B je vlastní tvořivým a talentovaným lidem, kteří si umí stát za vlastními názory. Jedná se o energické osobnosti, které potřebují vyváženou stravu. Výživové preference jsou – dle teorie krevních skupin – dané přítomností antigenu B, který předurčuje k určitému typu stravování.

Lidé s krevní skupinou B patří mezi pastevce a nomády

Krevní skupina B vznikla jako důsledek klimatických změn přibližně 10 až 15 tisíc let zpět. Objevila se v oblasti Himalájí, kam se přesunuly kmeny z horkých afrických savan. Její nositelé byli kočovní pastevci a válečníci a krevní skupina B se brzy stala rozšířenou napříč euroasijskými nížinami. V rámci Evropy je dnes častá zejména na východě. Jelikož přežití nomádů záviselo na chovu zvířat, krevní skupině B sedí pestrá a zejména živočišná strava, v kombinaci s rostlinnými prvky. Co se týče stravování, jedná se o nejvyváženější ze všech krevních skupin – od každého si zkrátka bere trochu.

Jaké potraviny jsou pro krevní skupinu B nejvhodnější

Jestli se považujete za všežravce, tak jste typické „béčko“. Vlastní je vám maso, mléčné výrobky, nepohrdnete však ani zeleninou nebo některými obilninami. Pokud chcete zhubnout, nejlépe vám to půjde po potravinách jako maso, játra, vejce, méně tučné mléčné výrobky a salátová zelenina. Několikrát týdně si můžete dopřát jehněčí, skopové či králíka. Skvělá jsou také vejce. Pokud netrpíte na chudokrevnost, sedne vám i hovězí maso. Dále vám zachutnají mořské ryby. Jako jedni z mála si můžete užívat konzumaci mléčných výrobků. Na podporu trávení pak poslouží oleje bohaté na omega-3, například olivový. Z obilnin je pro vás nejlepší oves, rýže, jáhly nebo špalda – jezte je však střídmě. Béčkaři určitě nepohrdnou ani ovocem, listovou zeleninou nebo houbami.

Jakým potravinám byste se měli vyhnout

Dobře se nebudete cítit po pšenici, žitu, kukuřici, luštěninách a příliš vhodné není ani vepřové maso. Dle některých zdrojů nejsou nejlepší volbou ani tvrdé sýry. Ze zeleniny vám nezachutnají rajčata, prospěšná je pro vás zejména zelenina zelené barvy. Nepotěší vás ani ořechy a semínka, stejně jako rajčata totiž obsahují lektiny.

Ve stravě vyhledávejte rovnováhu

Jako příslušník krevní skupiny B máte štěstí, že od každého si můžete trochu dopřát. Maso a mléčné výrobky nezapomeňte doplňovat zeleninou a ovocem tak, abyste měli dostatek veškerých vitamínů, minerálů a stopových prvků. „Zapovězené“ potraviny jezte pomálu, můžete však vyzkoušet, jak na ně vaše tělo bude reagovat – když mu budete naslouchat, brzy jistě doladíte jídelníček k dokonalosti.

Podívejte se také, jak se stravovat, když máte krevní skupinu: A, AB, 0