Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na poprázdninový restart zdravého životního stylu!

zdroj: shutterstock

Vítejte zpět po parném létě! Období v roce, které je pro nejednu rodinu často hektické. Nicméně léto končí, děti se vrací do školních lavic, a tak je teď ten správný čas se vrátit zpět do zajetých kolejí a opět dát svému životu nějaký řád. Připravili jsme si pro vás několik tipů, jak co nejsnadněji najet na zdravý životní styl a do podzimu vykročit tou správnou nohou!

Vyvážený jídelníček

Správná strava je základem pro úspěšný návrat do režimu po prázdninách. Je jasné, že na dovolených  se člověk ne vždy stravuje tak, jak by měl, ale to není žádná katastrofa. Podstatné je, umět se vrátit k udržitelnějšímu způsobu stravování a najít si nějaký systém. Abyste měli jistotu, že bude vaše strava plnohodnotná a vyvážená, zkuste si dělat jídlo na pár dní dopředu. Neděste se, neznamená to, že budete muset strávit hodiny u plotny. Pokud vám nevadí, že budete mít jedno jídlo pár dní za sebou, stačí si uvařit více porcí třeba vašeho oblíbeného jídla, naporcovat do krabiček a pak už jen postupně konzumovat. Takový zdravý a rychlý oběd nemusí být vůbec složitý, dá se například udělat přírodní řízek s rýží a zeleninou, těstovinový salát nebo krémová polévka. Příprava takových jídel nezabere víc než hodinu vašeho času a budete mít na několik dní vystaráno. Co se snídaní týče, také existuje spousta možností, jak si je připravit předem. Jako inspirace může posloužit chia puding s ovocem, ovesná kaše přes noc nebo navrstvený jogurt s granolou a ovocem. Opět nic těžkého ani časově náročného, ale ráno vám to rozhodně čas ušetří. 

Jak podpořit naši imunitu

Stravou už jsme se zabývali v předchozím odstavci, nicméně co s ní také velmi úzce souvisí je imunita. A právě posílení imunity je v době přicházejícího podzimu zvlášť důležité. Pojďme se podívat na některé vitaminy a minerály, které podpoří obranyschopnost vašeho těla a jejich zařazením do jídelníčku určitě neuděláte chybu. 

Vitamin C asi nikomu nemusíme dlouze představovat. Nás totiž především zajímá, kde se vyskytuje. Vzhledem k přicházejícímu podzimu je nasnadě sáhnout po oblíbených citrusech jako jsou mandarinky nebo pomeranče. Brzy také začne sezóna pomela, takže další skvělý zdroj vitaminu C. Dále se vyskytuje například v brokolici, což může být trochu kontroverzní zelenina, ale zkuste si udělat smetanový brokolicový krém a nebudete už chtít jiný.

Většinou se mluví především o vitaminech a jiné prvky se lehce opomíjejí. Mezi neméně důležité patří například selen. Selen působí jako antioxidant a podporuje imunitní systém. Najdeme ho v tuňákovi, krůtím mase nebo celozrnných potravinách. Proto se při vymýšlení jídelníčku zamyslete, jestli se něco z výše zmíněných potravin nedá nějak zakomponovat.

Probiotika jakožto živé mikroorganismy, mají pozitivní vliv na zdraví, zejména na trávicí systém, a mohou hrát důležitou roli v posílení imunitního systému. Tyto "přátelské bakterie" podporují rovnováhu střevní mikroflóry a pomáhají udržovat zdravé prostředí ve střevním traktu. To je klíčové, protože více než 70 % imunitního systému je umístěno v gastrointestinálním systému. Probiotika napomáhají stimulaci imunitních buněk, podporují tvorbu protilátek a zvyšují odolnost organismu vůči infekcím. Můžete je najít v potravinách jako jsou jogurty s aktivními kulturami, kefír, kvašená zelenina (jako kimchi nebo kvašená kapusta), a také v doplňcích stravy ve formě kapslí nebo prášků. Přidáním těchto probiotických potravin do svého jídelníčku můžete efektivně podpořit svůj imunitní systém a zlepšit celkové zdraví trávicího traktu.

Pohybem ku zdraví i dobré náladě

Je naprosto normální, že se člověku někdy nechce cvičit, obzvlášť po rozvolněných prázdninách. Nicméně, kromě zdravotních benefitů a udržení kondice je cvičení dobré i pro naše psychické zdraví. Při sportu se totiž uvolňují endorfiny, kterým se také říká hormony štěstí. Proto se lidé po fyzickém výkonu často setkávají s návaly dobré nálady. Proto, i když se vám nechce, zkuste si najít nějaký vlastní systém a pravidelně se hýbat. Určitě to neznamená, že musíte trávit každý den v posilovně ani to, že musíte chodit do posilovny. Ne každému tento styl pohybu vyhovuje. Pro začátek bude naprosto stačit, když začnete zvolna. Protože taková rychlejší chůze je mnohdy mnohem příjemnější a ve finále efektivnější než se utavit na běhu

Mějte ale také na paměti, že vaše tělo potřebuje i pravidelný odpočinek a stabilní spánkový režim. Proto dbejte i na to, abyste chodili spát každý den v podobný čas a nerozhodili si zbytečně přirozený režim vašeho organismu.