Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si jako vegan zařídit domácnost

Jak si jako vegan zařídit domácnost Veganství se netýká jen stravování, ale snaží se minimalizovat jakoukoliv krutost na zvířatech, spadá sem i kosmetický průmysl.
Jana Konečná
5,0 5
5

Jak si jako vegan zařídit domácnost zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Všimli jste si, že se v poslední době dostává veganský životní styl do popředí a začíná být čím dál tím více moderní? Není se čemu divit, objevuje se stále víc důkazů o tom, že vyvážená veganská strava je nejen plně dostačující, ale dokonce zdraví prospěšnější, než potraviny založené na živočišných složkách. Navíc tu máme i stránku etickou (zvířata trpící ve velkochovech), ekologickou (nadměrná spotřeba vody pro vypěstování krmení hospodářských zvířat) a dokonce se dostává na přetřes i stránka ekonomická, pokud totiž každodenně nekupujete veganské speciality a různé superpotraviny, vynecháním živočišných produktů ušetříte a zlepšíte finanční rozpočet.

Dnešní článek ale nebude o jídle. Stravování tvoří jen část veganského životního stylu. Etičtí vegani se snaží žít právě tak, aby co nejvíce minimalizovali utrpení živých tvorů, což jim poměrně ztěžuje i výběr kosmetiky a přípravků na údržbu domácnosti. Většina konvenční kosmetiky používá látky testované na zvířatech a často se snaží vyhlášku Evropské unie zakazující testování na zvířatech obejít testováním mimo EU. Dále může kupovaná drogerie obsahovat přímo nějaké živočišné složky.

Přejít na sekci článku:

Na jaké kosmetické složky si jako vegan dát pozor?

Na jaké kosmetické složky si jako vegan dát pozor? zdroj: shutterstock.com

Jednoho až překvapí, kolik kosmetických složek může mít živočišný původ. Níže je přehled jen těch nejvíce používaných.

Kolagen – získává se z jatečního odpadu, tedy z kůže a kostí zvířat. Používá se v kosmetice zaměřené na stárnoucí pleť. Lze jej nahradit sojovým proteinem nebo mandlovým olejem. V poslední době se také začíná objevovat rostlinná náhražka kolagenu, jejíž základ tvoří výtažek z kvasnic.

Lanolin – používá se k výrobě výživných krémů a mastí. Získává se z ovčí vlny.

Med – slouží jako potrava pro včely, které si ho vyrábějí a uskladňují jako zásobu na zimu. V kosmetice se používá kvůli regeneračním a vyživujícím účinkům.

Placenta – se pro své omlazující účinky přidává zejména do regeneračních masek a krémů. Získává se z děloh jatečních zvířat.

Propolis – neboli včelí tmel se dává do zubních past, krémů, šamponů a dalších. Má dezinfekční a anestetické účinky. Tyto účinky lze částečně nahradit například extraktem z hřebíčku.

Sádlo – používá se jako základ různých bylinných mastí. Jako alternativa skvěle poslouží kakaové a bambucké máslo nebo kokosový olej.

Včelí vosk – najdeme jej v krémech, rtěnkách i balzámech na rty. Lze ho nahradit rostlinnými vosky, například voskem karnaubským, jenž se získává z palmových listů.