Jak si jako vegan zařídit domácnost

5,0 5
5

Jak si jako vegan zařídit domácnostzdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Všimli jste si, že se v poslední době dostává veganský životní styl do popředí a začíná být čím dál tím více moderní? Není se čemu divit, objevuje se stále víc důkazů o tom, že vyvážená veganská strava je nejen plně dostačující, ale dokonce zdraví prospěšnější, než potraviny založené na živočišných složkách. Navíc tu máme i stránku etickou (zvířata trpící ve velkochovech), ekologickou (nadměrná spotřeba vody pro vypěstování krmení hospodářských zvířat) a dokonce se dostává na přetřes i stránka ekonomická, pokud totiž každodenně nekupujete veganské speciality a různé superpotraviny, vynecháním živočišných produktů ušetříte a zlepšíte finanční rozpočet.

Dnešní článek ale nebude o jídle. Stravování tvoří jen část veganského životního stylu. Etičtí vegani se snaží žít právě tak, aby co nejvíce minimalizovali utrpení živých tvorů, což jim poměrně ztěžuje i výběr kosmetiky a přípravků na údržbu domácnosti. Většina konvenční kosmetiky používá látky testované na zvířatech a často se snaží vyhlášku Evropské unie zakazující testování na zvířatech obejít testováním mimo EU. Dále může kupovaná drogerie obsahovat přímo nějaké živočišné složky.

Přejít na sekci článku:

Na jaké kosmetické složky si jako vegan dát pozor?

Na jaké kosmetické složky si jako vegan dát pozor?zdroj: shutterstock.com

Jednoho až překvapí, kolik kosmetických složek může mít živočišný původ. Níže je přehled jen těch nejvíce používaných.

Kolagen – získává se z jatečního odpadu, tedy z kůže a kostí zvířat. Používá se v kosmetice zaměřené na stárnoucí pleť. Lze jej nahradit sojovým proteinem nebo mandlovým olejem. V poslední době se také začíná objevovat rostlinná náhražka kolagenu, jejíž základ tvoří výtažek z kvasnic.

Lanolin – používá se k výrobě výživných krémů a mastí. Získává se z ovčí vlny.

Med – slouží jako potrava pro včely, které si ho vyrábějí a uskladňují jako zásobu na zimu. V kosmetice se používá kvůli regeneračním a vyživujícím účinkům.

Placenta – se pro své omlazující účinky přidává zejména do regeneračních masek a krémů. Získává se z děloh jatečních zvířat.

Propolis – neboli včelí tmel se dává do zubních past, krémů, šamponů a dalších. Má dezinfekční a anestetické účinky. Tyto účinky lze částečně nahradit například extraktem z hřebíčku.

Sádlo – používá se jako základ různých bylinných mastí. Jako alternativa skvěle poslouží kakaové a bambucké máslo nebo kokosový olej.

Včelí vosk – najdeme jej v krémech, rtěnkách i balzámech na rty. Lze ho nahradit rostlinnými vosky, například voskem karnaubským, jenž se získává z palmových listů.