zdroj: shutterstock.com
Číst složení kosmetických výrobků se dá poměrně rychle naučit. Pokud netrváte na tom být chodícím botanickým lexikonem, tak si stačí vytipovat pár nejhorších a pro vás nejméně přijatelných ingrediencí a těm se vyhýbat. Případně naopak najít, co vaší pleti svědčí, a to naopak vyhledávat. Nebo třeba postupně najít pár značek, které jsou spolehlivé a čtení INCI úplně vypustit. Protože pokud vám produkty vyhovují a vaše pleť je spokojená, můžete s klidným svědomím přestat řešit, jestli tam je olej arganový nebo konopný.
Nicméně pokud vás složení kosmetiky zajímá, máte ambice si časem něco umíchat doma sami nebo to už děláte, případně máte nějaký problém, který potřebujete s pomocí kosmetiky řešit, pak je čtení složení teprve začátek. Protože potřebujete vědět nejen to, co v produktu je, ale také v jaké formě. Udělejme si tedy krátký a jednoduchý exkurz pod pokličky kosmetických alchymistů.
Přejít na sekci článku:
Ten dělá to a ten zas tohle
zdroj: shutterstock.com
Že má každá rostlina specifické vlastnosti, kterých buď chceme nebo nechceme využít, to je asi všem jasné. Při výběru produktu se tím tedy řídíme a hledáme našeho favorita. Pokud nám jde třeba jen o vůni, můžeme se spokojit s tím, že se produkt po dané rostlině jmenuje a ve složení ji najdeme. Řešíme-li ale nějaký problém, případně jsme náročnější zákazník, tak dřív nebo později narazíme na fakt, že se náš oblíbenec může ve složení vyskytovat v různých podobách. Těmi nejčastějšími formami pak je olej, éterický (esenciální) olej, extrakt a hydrolát.
Proč je to důležité vědět? Z několika důvodů. Pokud je možné z jedné rostliny získat účinné látky ve více formách, pak má každá forma trochu jiné vlastnosti a sílu. A dále jsou rostliny, ze kterých nějakou formu látky prostě nezískáte a pokud to víte, tak se nenecháte zmást zavádějícím názvem. Nejčastěji dochází k tomuto “zmatení jazyků” u olejů, kdy se výrobek jmenuje například “Měsíčkový olej” a zákazník často v dobré víře předpokládá, že jde tedy o olej z měsíčku lékařského. Problém je v tom, že z měsíčku lékařského žádný olej nedostanete, ani kdybyste fakt hodně prosili, takže se vždy bude jednat buď o macerát (výluh) nebo rostlinný olej s extraktem z měsíčku.
Dalším důvodem jsou alergie. Příroda je mocná čarodějka, ale některá její kouzla často přesahují adaptační možnosti citlivějších jedinců. Prostě se po něčem osypete. Rostlinné látky jsou velmi komplexní, skutečně bezpečných je pouze pár rostlinných olejů, i když v dnešní době, kdy se setkáváme s alergiemi prakticky na cokoliv, už ani to nemusí být pravda. Ponechme momentálně stranou, čím to může být a zaměřme se na to, jak se tomu vyhnout. Často se totiž stane, že jeden krém vám sedne a po tom druhém, s tou samou rostlinnou látkou, se osypete. Pokud vyloučíte vliv dalších přísad, zbývá vám jediný viník - koncentrace účinných látek.