Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rostlinné složky v kosmetice: Kosmetická alchymie

Rostlinné složky v kosmetice: Kosmetická alchymie Rostlinné látky mohou být v produktu přítomny v různých podobách a podle toho vybíráme použití.
Renata Ježková
5,0 5
4

Přejít na sekci článku:

Pro miminka a pro citlivky

Přírodní kosmetika pro miminka zdroj: shutterstock.com

Těmi nejjemnějšími ingrediencemi, které lze z toho, co nám příroda nabízí, vybrat, jsou některé rostlinné oleje. Namátkou můžeme jmenovat mandlový, meruňkový, sezamový, slunečnicový, olivový, arganový nebo třeba z pšeničných klíčků. Pro péči o tělo pak i olej kokosový. Až na konzistenci, která nemusí být pro každého lákavá, se dá říct, že se jedná o naprosto nekonfliktní záležitost. Je třeba pouze zjišťovat způsob výroby - nejhodnotnější jsou oleje lisované za studena nebo extrahované pomocí CO2, protože těmito způsoby se zachová největší množství prospěšných látek.

Další velmi jemnou ingrediencí je hydrolát neboli květová voda. Zní to velmi krásně, ale pokud si pořídíte hydrolát čistý, nečekejte nějakou květinovou explozi. Poměrně výrazně a autenticky voní snad pouze růžový hydrolát, u těch ostatních může být člověk často trochu překvapen. Jestli příjemně nebo nepříjemně, to už záleží na tom, jaký máte nos. Hydrolát totiž není voda s esenciálním olejem, jak se občas dočteme a dokonce se to často objeví i na výrobku. Voda s esenciálním olejem je prostě voda s esenciálním olejem. Hydrolát je druhotným produktem parní destilace éterických olejů, je to ta voda, která ve formě páry prošla rostlinným materiálem a vzala s sebou esenciální olej. Ten se následně odebere, ale voda po tomto procesu už není “jen voda”, obsahuje spoustu účinných látek z dané rostliny, jen jsou v daleko menší koncentraci a trochu jiné formě.

Takže pokud máte pleť citlivou, alergickou, s přírodní kosmetikou teprve začínáte nebo hledáte péči pro malé děti, tak tyto dvě ingredience jsou pro vás to pravé. Rostlinné oleje poznáte v INCI většinou podle slov “seed oil” za latinským názvem rostliny (ale ne vždy, protože ne všechny jsou nutně ze semen), hydrolát je pak nejčastěji označen jako “flower water” nebo “distillate”. Samozřejmě nejde o to, aby v produktu byly jen tyto dvě ingredience, i když často by to i stačilo. Ale prostě pokud chcete využít benefitů třeba levandule, ale máte přecitlivělou pleť a bojíte se podráždění, tak hydrolát je přesně to, co hledáte.