Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vitamin E – zdatný bojovník proti stárnutí

Vitamin E – zdatný bojovník proti stárnutí zdroj: shutterstock.com

Vitamin E má silné regenerační účinky. Patří do rodiny vitaminů rozpustných v tucích. Jeho sourozenci jsou vitaminy A, D a K. Působí jako antioxidant, brání tělo proti působení volných radikálů, které vystavují tělo oxidačnímu stresu a způsobují tak jeho předčasné stárnutí a opotřebení. Volné radikály se také významně podílejí na vzniku zrakových onemocnění a různých kožních chorob, jako je například ekzém či lupénka. Mohou přispět i ke vzniku rakoviny a různých degenerativních chorob mozku.

Vitamin E tedy, spolu s dalšími antioxidanty, neutralizuje působení těchto volných radikálů. Mezi další antioxidanty, kromě vitaminů A, E, C a B3, patří také antioxidační enzymy (např. koenzym Q 10), karotenoidy, flavonoidy, sloučeniny selenu a zinku a další. Dnes si povíme trochu víc o vitaminu E, o tom, z jakých potravin jej můžeme získat a jaké účinky má na naše tělo z vnějšku i zevnitř.

Přejít na sekci článku:

Kde vitamin E můžeme najít?

Kde vitamin E můžeme najít? zdroj: shutterstock.com

Řekli jsme si, že vitamin E je rozpustný v tucích, a proto jím příroda moudře obohatila tučnější rostlinné potraviny - abychom z jedné potraviny získali jak samotný vitamin, tak i zdravé tuky, které jsou nezbytné pro jeho vstřebávání.

  • Rostlinné oleje – v množství vitaminu E vyniká hlavně olej z pšeničných klíčků, ale ani slunečnicový, olivový nebo mandlový nejsou pozadu.
  • Semínka – mezi ty s vysokým obsahem vitaminu E patří zejména slunečnicová a chia, konopná či lněná semínka.
  • Ořechy – při nedostatku vitaminu E zařaďte do jídelníčku ořechy. Tento výjimečný antioxidant je obsažen ve většině z nich. Nejvíce jej však získáte z kešu, vlašských ořechů, arašídů a mandlí.
  • Avokádo – je nejbohatším ovocem na kvalitní zdravé tuky a zároveň i na vitamin E. Kromě toho vašemu tělu dodá i vitamin B6 a bohatou dávku železa.

Jak se nedostatek vitaminu E může projevit?

Vitamin E si tělo neumí samo vyrobit. Musíme jej proto přijímat v potravě. Zároveň k tomu, aby se vstřebal a uskladnil v těle do zásoby, potřebuje současný příjem tuků. Pokud tedy držíte striktní dietu, která nařizuje vynechání všech tuků, mohou se u vás projevit následující onemocnění.

  • Onemocnění srdce a cév – vitamin E aktivně brání vzniku aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Bojuje proti ukládání škodlivého cholesterolu na stěnách tepen a podporuje tak funkci krevního oběhu.
  • Problémy s otěhotněním – nebo vysoká potratovost, a pokud se přeci jen podaří otěhotnět, hrozí předčasný porod, špatný vývoj plodu a nízká porodní váha. Všechny tyto komplikace mohou přerůst až v trvalou neplodnost. Vitamin E se také podílí na tvorbě spermatu a jeho kvalitě, takže ovlivňuje plodnost nejen u žen, ale i mužů.
  • Neurologické poruchy – mezi ty patří například epilepsie, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba nebo deprese.
  • Zraková onemocnění – šedý zákal nebo degenerace sítnice a postupná ztráta zraku ve stáří.