Přejít na sekci článku:
Propolis
zdroj: shutterstock.com
Propolis je unikátní směs bioaktivních látek, které včely sbírají na rostlinách, jež produkují pryskyřičné látky. Spolu s voskem jej včely používají ke stavbě úlu. Zacelují s ním trhliny a také s ním potírají vnitřní stěny úlu. Propolis má také velice silné antibakteriální a dezinfekční účinky. Díky tomu v úlech slouží nejen jako tmel, ale také jako dezinfekce. Při vyšších teplotách se z něj totiž vypařují dezinfekční látky, ty pak prosycují ovzduší v úlu a chrání jej před napadnutím škodlivými bakteriemi. Propolis se pro své účinky přidává hlavně do zubních past, ale i přípravků na kožní onemocnění. Přesto, že má propolis naprosto unikátní účinky, pokud jej chcete nahradit látkou, která je čistě na rostlinné bázi bez prostřednictví včel, výborné dezinfekční účinky má také tea tree olej, extrakt z grapefruitových semínek nebo Aloe vera.
Mateří kašička
Mateří kašička se používá pro vnější i vnitřní užívání jako omlazující prostředek. Včelám slouží jako potrava pro larvy a včelí královnu. Larvy řádových dělnic jsou touto výživnou látkou krmeny pouze první tři dny a v omezeném množství, zatímco larva, která je předurčena stát se novou včelí královnou dostává mateří kašičku prakticky v neomezeném množství a to po celou dobu života. Královna se pak díky tomu na rozdíl od dělnic dožívá až 25krát delšího věku.
Mateří kašička je hodně vzácná, včely jí totiž neprodukují mnoho ve srovnání s medem. Včelaři, kteří chtějí mateří kašičku včelám odebírat, uměle stimulují včely k její vyšší produkci. Nejvíce mateří kašičky vytváří včelstvo, pokud má starou nebo již uhynulou matku nebo se chystá rojit. Včelař proto matku odebere a přiměje tak včelstvo, aby si myslelo, že je osiřelé. To pak začne vychovávat novou matku, většinou víc zároveň, aby se alespoň jedna ujala. Včelař potom larvy budoucích královen odstraní a mateří kašičku odebere.