Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: včelí produkty

Živočišné látky v kosmetice: včelí produkty Včely bychom měli chránit, protože bez jejich opylovací činnosti by nám nic nevyrostlo.
Jana Konečná
5,0 5
5

Živočišné látky v kosmetice: včelí produkty zdroj: shutterstock.com

V článku 4 důvody pro rostlinnou stravu jsme si objasnili, že se vegani vyhýbají všem produktům, které obsahují živočišné složky. To znamená, že si dávají pozor nejen na to, co jí, ale řeší i materiály u oblečení a dávají si pozor, aby ani kosmetika, kterou používají, neobsahovala nic živočišného nebo nebyla testovaná na zvířatech. K tomu, abyste přemýšleli, co kosmetika obsahuje, nemusíte být ani vegan.

V dnešním článku se podíváme na to, co se skrývá za včelími produkty, na co se v kosmetice používají a jak je lze případně nahradit. Používání včelích produktů bychom si totiž měli promyslet nejen z důvodu etického (včelař svými zásahy do úlu narušuje jeho přirozený chod, navíc odebraný med nahrazuje cukrem, který pro včely není tolik výživný jako samotný med), ale i z důvodu mírně sobeckého. Počet včel se totiž rapidně snižuje. Včely kromě sbírání nektaru pro tvorbu medu zároveň i opylují rostliny, a kdyby rostliny nebyly opylovány, moc by nám toho k jídlu nevyrostlo…

Přejít na sekci článku:

Med

Med zdroj: shutterstock.com

Včely vyrábějí med z nektaru, který sesbírají z medonosných rostlin nebo z medovice, husté a lepkavé šťávy, kterou produkují některé druhy hmyzu (třeba mšice). Nasosaný nektar nebo medovici obohatí včela ještě o vlastní enzymy a potom už se svým pracovním nákladem vyrazí rovnou do úlu. V úlu je med uchováván a zakonzervován do buněk v plástvích, kde jej včely nechávají uzrát. Díky vyšší vnitřní teplotě v úlu se z medu odpařuje přebytečná voda a med houstne. Během doby zrání se nemění jen jeho konzistence, ale i chemické složení. Původně složité cukry se mění na jednodušší a také se v medu zráním rozvíjí velké množství účinných látek.

V kosmetice se med používá pro zjemnění, hydrataci na vlasy i na pleť. I přesto, že má med nepopiratelně blahodárné kosmetické účinky, nemusí sednout každému typu pleti a dokonce se řadí mezi časté alergeny. Pokud chcete med z jakéhokoliv důvodu přestat používat, v jídelníčku jej můžete nahradit například javorovým nebo datlovým sirupem. Pro hydrataci pleti také velice dobře poslouží gel z Aloe vera nebo bambucké máslo.

Včelí pyl

Včelí pyl patří v poslední době mezi populární superpotraviny. Obsahuje spoustu enzymů, antioxidantů, vitaminů i minerálů. Včelám slouží jako potrava pro larvy a také jako rychlý zdroj energie pro dělnice v letních měsících, kdy je ho dostatek.