Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Živočišné látky v kosmetice: mléčné produkty

Živočišné látky v kosmetice: mléčné produkty Mléko se kromě potravinářského průmyslu používá i v tom kosmetickém, přitom jde velice snadno nahradit rostlinnými zdroji.
Jana Konečná
5,0 5
4

Živočišné látky v kosmetice: mléčné produkty zdroj: shutterstock.com

Mléko je v kosmetice používané už od pradávna. Vždyť i o Kleopatře se traduje, že jejím tajemstvím krásy byla koupel v mléce. Ale co vlastně vedlo člověka k tomu, aby začal používat, ať už jako potravinu nebo kosmetickou surovinu, mléko jiného živočišného druhu? Mateřské mléko u savců slouží pouze k výživě mláďat. Je velmi výživné, to proto, aby mláďata velmi rychle vyrostla a přibrala na váze. Pít mléko v dospělosti je zbytečné, opravdu málo lidí potřebuje v dospělosti přibírat na váze, spíš naopak. Člověk je fakticky jediný mezi savci, který si dopřává mléko (a ještě k tomu od jiného živočišného druhu) i v dospělosti. Kvůli tomu jsou i docela časté alergie na laktózu. Jen velmi málo z nás dokáže mléko bez problémů strávit, i když třeba přímo na alergii netrpí.

Kromě toho, že pití mléka není pro dospělého člověka přirozené, je tu také etická stránka věci. Produkce mléka během kojení je stejná u všech savců, lidi nevyjímaje. Kvantita mléka se přizpůsobuje potřebám mláděte, tedy čím více jej potřebuje, tím více se tvoří. Jenže mléko, které se tvoří takové krávě ve vemeni, musí teoreticky pokrýt nejen potřeby malého telete, ale také pár desítek lidí, kteří si jej pak kupují v krabicích v obchodech. Mateřské mléko se postupem času přestává tvořit, jak kojené mládě roste, což se ale nehodí výrobcům mléčných produktů, a aby uspokojili poptávku, uměle oplodňují krávy pořád dokola, a pro jistotu jim ještě hned po porodu odeberou tele, aby lidem z mléka neupíjelo.

Přejít na sekci článku:

Mléko

Mléko zdroj: shutterstock.com

V kosmetice se používá především v jeho sušené podobě. Můžeme jej nalézt jako výživnou účinnou látku ve sprchových gelech, tělových mlékách, vlasových přípravcích či pleťových maskách. Má zklidňující a hydratační účinky. Má vysoký obsah vitaminu B, bílkovin a minerálů. Můžeme jej nahradit například sojovým mlékem, které je taktéž bohaté na bílkoviny. Pokud toužíme po výživě a hydrataci, můžeme svou pleť rozmazlit avokádovou nebo banánovou maskou.

Smetana a jogurt

Smetana i jogurt mají v kosmetice podobné využití jako klasické mléko, jen jsou výživnější a mají odlišnou konzistenci. Mají taktéž hydratační, zklidňující a chladivé účinky. Například hustý jogurt se často díky své krémovité konzistenci používá přímo jako maska na pleť. Hlavně jogurt se často používá jako obklad přímo na spálenou a podrážděnou pokožku od slunce. Na zklidnění pokožky po slunění můžete se stejným úspěchem použít produkty s obsahem panthenolu. Na ochlazení a také hydrataci pleti jsou výborná kolečka okurek, vynikající je pro pleť i okurková pleťová voda, která je pokožce velmi přirozená a proto na ni pleť výborně reaguje.

Syrovátka

Syrovátka je tekutina, která vzniká jako vedlejší produkt při srážení mléka během vyrábění tvarohu. Obsahuje především vitaminy z řady B, ale také celou řadu minerálů, jako je například hořčík, vápník či zinek. Navíc obsahuje i mléčnou bílkovinu laktoferin, který podporuje rozvoz železa v organismu. Syrovátka má hydratační a výživné účinky, pleť zjemňuje a také detoxikuje. Používají ji proto často lidé, které trápí nečistá pleť. Pokud tedy toužíte po hydrataci a zároveň byste chtěli mít krásně čistou, detoxikovanou pleť, vyzkoušejte gel z Aloe vera, který všechny tyto požadavky splňuje a navíc i příjemně chladí a uklidňuje případná podráždění.

Související produkt
Mýdlo s konopnými otrubami 95 g
Bio-D / 94 Kč
Tuhé mýdlo s konopnými otrubami lehce myje pokožku rukou a současně o ni pečuje a chrání před vysušením. Vhodné pro každodenní použití.
Detail produktu