Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Certifikáty a jak se v nich vyznat – bio a přírodní certifikáty

Certifikáty a jak se v nich vyznat – bio a přírodní certifikáty V dnešním článku si povíme více o přírodních certifikátech a podíváme se na to, co přesně znamenají.
Jana Konečná
5,0 5
8

Certifikáty a jak se v nich vyznat – bio a přírodní certifikáty zdroj: shutterstock.com

S certifikáty se v poslední době roztrhl pytel a ze všeho bio a eko se stává velký trend, což je velice pozitivní, protože to znamená, že se lidé více zajímají, v jaké kvalitě a odkud pochází jídlo, které co jí nebo kosmetické přípravky, co si mažou na pokožku. Ale jak se ve všech těch různých certifikátech zorientovat a vyznat se, co znamenají? V našem malém článkovém průvodci na pokračování si projdeme ty nejzákladnější certifikáty a vše kolem nich vám vysvětlíme. Dnes se podíváme hlavně na certifikáty, které označují bio a celkově přírodní produkty. V dalších dílech se pak zaměříme na ekologické a etické certifikáty. I když takovéto rozdělení není úplně přesné, protože často jeden certifikát může označovat, že daný produkt je zároveň bio, eko a mnoho dalšího.

K čemu certifikáty slouží?

K čemu certifikáty slouží? zdroj: biooo.cz

V článku o veganské domácnosti jsme psali o tom, že pokud daný produkt nemá certifikát, nutně to nemusí znamenat, že je špatný. Certifikace je totiž složitý proces a některé firmy si jej nemohou z finančních důvodů dovolit. Potom je důležité si důkladně číst složení a zajímat se o výrobce celkově. K čemu nám potom jsou certifikáty dobré? Pokud víte, co který přesně znamená, tak je to takový punc kvality, jenž zaručuje, že složení i výroba produktu se podřídili přísným standardům, stanoveným certifikační organizací. Navíc víte, že kvalita produktu je opravdu taková, jako firma slibuje na jeho obalu nebo v reklamách. V dnešní době, kdy je trendem vše přírodní, se totiž hodně firem popisem i vzhledem obalů snaží vyvolat dojem, že výrobek je přírodní, i když třeba obsahuje jen opravdu malé množství látek přírodního původu. Kromě toho vám certifikáty podstatně urychlí orientaci v produktech i samotný nákup, protože si díky nim právě naopak nemusíte INCI tak důkladně pročítat, pokud zrovna spěcháte. Na našem eshopu si můžete produkty velmi jednoduše podle certifikátů vyfiltrovat. Nevýhodou certifikátů může být však to, že jsou občas trochu zavádějící. Často máme jednu značku spojenou s určitým certifikátem a přitom všechny výrobky té značky daný certifikát nemají.

Bio a přírodní certifikáty

BDIH

BDIH je jedním z nestarších certifikátů vůbec. Jeho název je zkratkou pro německou neziskovou společnost Bundesverband Deutscher Industrie - und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungserganzungsmittel und kosmetischle Mittel e.V, česky tedy Asociace německých průmyslových a obchodních firem z oblasti léčiv, zdravotnických potřeb, potravinových doplňků a osobní hygieny. Podmínkou pro získání tohoto certifikátu je použití výhradně přírodních surovin tak, aby navíc co největší množství z nich pocházelo z ekologického zemědělství nebo z ekologického sběru ve volné přírodě. Produkty označené BDIH certifikátem naopak nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické parfémy, barviva, ani chemické konzervanty. A zakázáno je taktéž testování na zvířatech.

Certifikát BIO

K čemu certifikáty slouží?

Certifikační znak BIO certifikátu poznáte velmi snadno. Pro Českou republiku je ve tvaru tzv. BIO zebry, nebo také nově od roku 2010 mohou tyto produkty nést logo Evropské unie ve tvaru „BIO listu“. Tyto certifikáty představují ochrannou známku pro bio potraviny, které splňují veškerá ustanovení zákona o ekologickém zemědělství. Dodržování těchto ustanovení je důsledně kontrolováno a při porušení může být certifikát kdykoliv odebrán. Během kontrol se klade důraz především na prostředí, ve kterém chovaná hospodářská zvířata žijí, na kvalitu jejich krmiva a celkovou péči o ně. V případě pěstování plodin se při kontrolách prověřuje způsob uskladnění a také jsou prováděny testy na zjištění případných toxických látek a pesticidů.

COSMETIQUE BIO - CHARTE COSMEBIO

K čemu certifikáty slouží?

Certifikáty COSMETIQUE BIO - CHARTE COSMEBIO vydává francouzská obchodní asociace Cosmebio, která při udělování certifikace vychází z podmínek stanovených francouzskou kontrolní organizací Ecocert. Společnou podmínkou pro oba Cosmebio certifikáty je, že minimálně 95 % složek v daném produktu musí být z přírodních surovin nebo přírodního původu. Pak se od sebe oba certifikáty liší podle množství použitých surovin v bio kvalitě. Zelený certifikát Cosmebio BIO zaručuje, že minimálně 95 % z použitých rostlinných složek je v kvalitě BIO a že minimálně 10 % z celkového složení je taktéž v BIO kvalitě. Oproti tomu u modrého certifikátu Cosmebio ECO je garance toho, že je minimálně 50 % z použitých přírodních surovin a 5 % z celkového složení v BIO kvalitě. Kromě toho produkty označené těmito ochrannými známkami nesmí obsahovat ropné deriváty, syntetické konzervanty, geneticky modifikované suroviny či syntetická barviva a parfemace. Při výrobním procesu navíc nesmí žádným způsobem docházet k poškozování životního prostředí.

USDA ORGANIC

K čemu certifikáty slouží?

Název certifikátu USDA organic je zkratkou pro The United States Department of Agriculture, česky tedy Americké ministerstvo zemědělství. Tato instituce se zabývá také kontrolou produktů ekologického zemědělství. Reguluje taktéž standardy pro provozování ekologického zemědělství a určuje způsob volného sběru divokých rostlin i jejich následné zpracovávání. Aby produkt mohl USDA organic certifikát získat, musí být minimálně 95 % obsažených složek z ekologického zemědělství. Dále nesmí výrobek obsahovat geneticky modifikované suroviny, umělá hnojiva a pesticidy nebo jakékoliv další zdraví škodlivé látky.

NATRUE

K čemu certifikáty slouží?

Natrue je zkratkou pro název neziskové organizace True Friends of Natural and Organic Cosmetics. Tato certifikace má tři stupně, které byly dříve označovány hvězdičkou, nyní ale nesou pouze slovní označení. První úrovní je Natural Cosmetics with Organic Portion (přírodní kosmetika s podílem organických ingrediencí), která značí, že výrobek musí být vyroben z přírodních látek živočišného či rostlinného původu, ty však nemusí být v bio kvalitě. U dalšího stupně (Organic Cosmetics) musí ještě kromě kritérií platných pro předešlý stupeň produkt splňovat i to, že minimálně 70 % obsažených složek musí pocházet z bio certifikovaného zemědělství nebo z certifikovaného volného sběru. Posledním stupněm (Natural Cosmetics) je, že alespoň 95 % obsažených složek v produktu musí být v bio kvalitě. Kromě kontroly složení dohlíží Natrue také na transparentnost kosmetických značek vůči zákazníkům.

Související produkt
Balzám na rty Baby-Mild 4 g
Dr. Bronner's / 142 Kč
Balzám bez parfemace obsahuje vysoký podíl přírodních olejů, které jemnou pokožku rtů skvěle zvláční, zjemní a ochrání před vysušením či tvorbou šupinek.
Detail produktu