Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co říkávaly babičky: Co je pravda a co už neplatí?

Co říkávaly babičky: Co je pravda a co už neplatí? Babské rady v podání přírodní kosmetiky.
Lucie van Koten
5,0 5
1

Co říkávaly babičky: Co je pravda a co už neplatí? zdroj: shutterstock.com

Moudré babičky měly recept na všechno. I my jsme zdědili nějaký babský recept na krásu či brzké uzdravení. Pokud tak babičky tvrdí, že bolest v krku nejlépe vypálí pálenka, musíme si pořídit celou láhev. Smutnou zprávou je, že ne vše, co nám babičky říkávaly, platí ještě dnes. Protože kdyby naše babičky viděly, co všechno se dneska do kosmetiky, kterou si z bylinek vyráběly doma samy, přidává, možná by hned změnily názor.

1. Nejlepší na pleť je vepřové sádlo

V té době určitě pravda. Vepřové sádlo se jako čistý přírodní tuk do pokožky výborně vstřebá, postará se tak o její elasticitu a zdraví. Navíc je to tuk podobný lidskému kožnímu mazu. Pokud ale mluvíme o tuku, známe už dnes ještě lepší náhrady sádla – rostlinné oleje a másla. Mají stejné vlastnosti jako sádlo, jsou navíc bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitaminy.

Navíc víme, že olejové směsi jsou pro pleť ještě blahodárnější než oleje jednodruhové. Pokud smícháme své oblíbené oleje, přidáme do nich vitamin E, lecitin a éterické oleje dle typu naší pleti, máme najednou pleťovou péči, jež se postará o to, aby pleti nic nechybělo a aby fungovala přesně tak, jak zdravá pokožka fungovat má.

Co říkávaly babičky: Co je pravda a co už neplatí?

2. Na krásné vlasy kopřivový šampon

Ano i ne. Ano v tom smyslu, že kopřiva je vlasům velice prospěšná a není pochyb o tom, že dokáže stimulovat kořínky vlasů, čímž zajistí jejich lepší prokrvení, a tedy i rychlejší růst či mírnější padání vlasů.

To ovšem naše babičky ještě nevěděly, že přijde doba, kdy se do šamponů budou přidávat silikony, parabeny, syntetické vůně, agresivní pěnidla a minimum skutečně potřebných ingrediencí. Pokud tak běžíte do první lékárny s tím, že potřebujete kopřivový šampon – ať to stojí co to stojí, hlavně že je v tom kopřiva – s klidem se otočte a hledejte kopřivový šampon v sortimentu skutečně přírodní a bio kosmetiky.

Složení je podstatné. Šampon obsahující například ony silikony dokáže ve vlasech nadělat dlouhodobě větší paseku, než co kopřiva dokáže zachránit.

3. Na ruce? Modrá Indulona

Ani náhodou. Pravda, tohle není „moudro“ ověřeno staletími a začalo se tradovat hlavně za komunistů, kde modrá Indulona patřila do každé domácnosti a byla prakticky na všechno. O fous považovanější byla snad už jen modrá univerzální Nivea. Ale zpátky k Induloně. Že ji lidé stále doporučují, to chápeme. Je natolik mastná, že s ní ošetříte jak zničené mužské ruce, tak křehké dámské ručičky i s nehtovou kůžičkou. A jelikož je to opravdu dost hutné, použít se to dá v těhotenství na strie i jako krém na dekolt. Ale co se děje pod povrchem mastnoty?

Co říkávaly babičky: Co je pravda a co už neplatí?

Základní surovinou Indulony, stejně jako u většiny krémů konvenční kosmetiky, je parafín. Parafín. Ropný produkt, který se do pleti nevsákne a naopak na pokožce tvoří doslova nepropustnou bariéru. Kůže se tak postupem času stává křehčí a hlavně vysušenější. Pokud chceme něco, co opravdu dokáže pomoci se suchou pletí, musíme sáhnout po krémech na bázi rostlinných olejů, které nezůstávají na povrchu, nýbrž se vstřebávají i do nejhlubších vrstev pokožky. Jedině to je řešení, kterým namáhanou pleť dokážeme dát do pořádku.

4. Na akné čistý líh

Ne. Zdá se to přesto celkem logické – líh je silně vysušující, což se na mastnou, zánětlivou a problematickou pleť zdá být to pravé ořechové. Jakmile začneme jednou vysušovat, pomůžeme si jen na chvíli. Přesušená pleť si jako obranný mechanismus začne vytvářet o to víc mazu, aby deficit dorovnala. Což je začarovaný kruh, který nás k bezproblémové pleti nedovede.

Naším cílem totiž není vysušovat, nýbrž pomoci pokožce, aby sama dokázala regulovat tvorbu mazu. Pomoci v tomto případě dokáží výrobky s éterickými oleji, které tuto vlastnost mají – máta peprná, tea tree, santalové dřevo, citron a podobně.

Co říkávaly babičky: Co je pravda a co už neplatí?

5. Péče o pleť až po třicítce

A do té doby si naši pozornost nezaslouží? Naopak. Prevence je základem zdraví a naučit se vycházet se svou pokožkou je celoživotním darem. A i když mohou být hlavním kosmetickým lákadlem krémy na vyhlazení již vzniklých vrásek, v případě, že jsme o pleť 30 (a více) let nepečovali, tak už mladistvý vzhled dáme dohromady jen těžko.

Ale abychom vás jenom nestrašili. Není potřeba drahé a náročné péče. Od novorozeněte po kůži stoleté babičky platí, že pleť funguje na olejové bázi, což je přesně to, čím jí dokážeme pomoci. V pubertě si ušetříme pupínky, v dospělosti pak předčasné stárnutí a pár vrásek. A kdybyste náhodou netušili čím začít, tak připomínáme bod 1.