Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Den Země: 5 tipů, jak pomáhat planetě

země, hlína, planeta, zelen, rostlina v dlani zdroj: Unsplash

Už 50 let si 22. dubna lidstvo připomíná Den Země (anglicky Earth Day). V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující na dopady ničení životního prostředí. My vám přinášíme 5 tipů, jak můžete planetě pomáhat každý den. Protože, jak praví známé pořekadlo, každý den by měl být Dnem Země. 

Nevyhazujte, ale recyklujte

Všichni víme, kolik různých obalů nám zůstane po jednom nákupu. Samozřejmostí je materiály správně třídit, do směsného odpadu nepatří papír, sklo, plasty, hliníkové plechovky, nápojové kartony a také elektroodpad. Podívejte se, jak na recyklaci podle krajů ČR. Odpad lze ale využít i kreativním způsobem – přetvořit ho tak, aby vám mohl ještě sloužit. Například z kovových konzerv jsou po vymytí skvělé stojánky na tužky, z pomalovaných lahví krásné vázy a do zavařovaček můžete dát cokoli – fantazii se meze nekladou. 

Nahraďte chemii přírodními prostředky

Náš domov je náš chrám, a proto by měl být čistý a zdravý. Nemusíte pochybovat o tom, že přírodní mycí prostředky jsou stejně účinné jako jejich chemické ekvivalenty, kterých jsou plné konvenční drogerie. Vyzkoušejte třeba českou značku Tierra Verde a její ekologickou drogerii Yellow & Blue – produkty nejsou testované na zvířatech a neobsahují ropné deriváty, chlór, umělá barviva ani syntetickou parfemaci. Skvělým univerzálním pomocníkem je i jedlá soda nebo ocet.

Kupujte jen to, co potřebujete

Reklamy, které nám nabízí nepřeberné množství produktů, jsou všude kolem nás. Snažte se proto myslet více dopředu a mějte přehled v tom, jaké jsou vaše zásoby. Vyhazování jídla je opravdu škoda, tak jednou za čas uvařte podle receptu „co dům dal”, abyste spotřebovali všechny suroviny. Nezapomeňte si také vytvořit nákupní seznam, který vám pomůže se soustředit na důležité věci, a vy tak neodejdete s plným košíkem, když jste šli vlastně jenom pro chleba. 

Vyrazte do práce na kole

Za znečištěním ovzduší ve velkých městech stojí hlavně automobilová doprava. Představte si, kolik lidí se ráno vydá do práce autem, ve kterém sedí sami – to škodí nejen životnímu prostředí, ale také je to důvod tvorby nepříjemných kolon. Ekologičtější variantou je hromadná doprava a úplně nejlepší je alespoň jednou týdně vyrazit do práce na kole (v některých městech fungují Rekola). Tím prospějete ovzduší, uvolníte kolony a hlavně budete více fit!

Pomáhejte přírodě kolem sebe

Je pravda, že člověk sám o sobě nezachrání celou planetu, ale můžete tomu přispět svým dílkem. Máte přímý vliv na prostředí, ve kterém žijete, a proto se ho snažte zvelebovat. Ideální je rozšiřovat zelené plochy a chránit zvířata, která v přírodě žijí. Vysaďte na zahradě rostliny, které mohou opylovat včely a vyrobte třeba krmítko pro ptáčky. Pokud nemáte vlastní zahrádku, můžete se připojit do jedné z mnoha českých  komunitních zahrad.