Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Do nového roku s čistou domácností

zdroj: Shutterstock

S příchodem nového roku se přirozeně ohlížíme za uplynulým obdobím a toužíme po novém začátku. A i když je už půlka ledna za námi, hodně lidí mělo dosud plné ruce s novoročními předsevzetími. Ale k dobrému novému startu patří i důkladný úklid domácnosti, symbolické zbavení se starého a uvolnění prostoru pro nové. Tak se pojďme společně podívat na řešení, jak dosáhnout co nejlepších výsledků a nezbláznit se z toho!

Bez pomocníků by to nešlo

Úklid. Ať už máme domácnost větší nebo menší (ať už do rozměru nebo počtu obyvatel), úklid nám může dát pěkně zabrat. Člověk má pocit, že nikdy nebude nic perfektní, že vždycky na něco zapomene. Nicméně prvním krokem k úspěšnému a příjemnému uklízení může být vhodný výběr čisticích prostředků, které nám lecjakou práci ušetří. Místo abychom ale sáhli po agresivních chemických čističích, můžeme využít sílu přírody a uklidit šetrně k našemu zdraví i životnímu prostředí. Navíc, s trochou plánování se z novoročního úklidu nemusí stát stresující maraton, ale milý rituál. Proč zvolit přírodní úklid? Běžné čisticí prostředky často obsahují látky, které mohou dráždit pokožku, dýchací cesty a znečišťovat vodu. Přírodní alternativa je k nám i k planetě mnohem laskavější. Základem přírodního úklidu jsou suroviny, které najdeme běžně v domácnosti, jako je ocet, jedlá soda, citronová šťáva, sůl nebo esenciální oleje. Tyto suroviny jsou nejen účinné, ale i cenově dostupné a biologicky odbouratelné. Úklid se tak stává nejen povinností, ale i aktem péče o sebe a své okolí. Nicméně pokud se nechcete stát domácím chemikem a radši chcete sáhnout po hotových a osvědčených produktech, určitě se podívejte na náš eshop nebo na naše BiOOO prodejny.

Plánovat, plánovat, plánovat

Jak si ale takový novoroční, nebo i jakýkoliv větší, úklid rozvrhnout, abychom se z něj nezbláznili? Klíčem je plánování. Vytvořte si seznam úkolů, rozdělte si úklid na menší části a rozložte si ho do několika dní. Začněte s úklidem méně frekventovaných místností a prvků, jako je například komora, špajz nebo takové praní záclon, a postupně se propracujte k těm nejvíce využívaným, jako je kuchyň a obývací pokoj. Důležité je si stanovit reálné cíle a netrápit se, pokud nestihneme všechno najednou. Co také může skutečně pomoct jsou obyčejné stopky nebo minutka na telefonu. Fígl spočívá v tom, že si stanovíte jasný časový úsek, nejlépe třeba 20-30 minut, a během tohoto času se naplno vrhnete na nějakou konkrétní část Vaší domácnosti. Tím, že víte, že na to máte jen oněch 20-30 minut budete uklízet mnohem efektivněji, a tak se Vám spíše podaří plnit Váš předem stanovený uklízecí plán.

Do nitra úklidu

Při samotném úklidu postupujte systematicky. Začněte s úklidem shora dolů, tedy od utírání prachu na poličkách a skříních až po vysávání a vytírání podlah. Nezapomeňte ani na detaily, jako jsou vypínače, kliky, světla, okenní rámy a zrcadla. Právě tyto drobnosti často dotvářejí celkový dojem z prostoru. Během úklidu i po něm důkladně větrejte, abyste se zbavili prachu a nečistot a zajistili si čerstvý vzduch především pro sebe. Důležité ale především je neudělat si z úklidu stresující povinnost, ale spíše příjemný (nebo alespoň snesitelný) rituál. Pusťte si k tomu hudbu nebo oblíbený podcast, větrejte, udělejte si v průběhu malou pauzu na čaj nebo kávu a po odvedené práci si jen užijte pocit čistého a uklizeného domova. Novoroční úklid by měl být symbolickým uzavřením starého roku a uvolněním prostoru pro nové zážitky. No a s čistým domovem a čistou hlavou to půjde rozhodně lépe.