Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hola hola, jarní úklid volá!

zdroj: Shutterstock

I když počasí venku je ještě ošemetné, jaro se nám už opravdu blíží. No a protože většina lidí dělá generální úklid před Vánoci, je na čase zase trochu pokročit, trošku se do toho opřít a poklidit naše příbytky. Pojďte se tedy s námi podívat na naše tipy a triky, jak efektivně a šetrně vysmýčit Vaši domácnost!

Proč se zamyslet nad složením

Po mnoho let jsme byli zvyklí na používání chemických přípravků, které sice účinně odstraňují nečistoty, ale ohleduplnost k naší pokožce, zdraví a životnímu prostředí byla spíše vedlejší záležitostí. Moderní doba však přináší změnu, protože výrobci nyní začínají klást důraz na ekologické hledisko a snaží se nabízet čisticí produkty, které jsou nejen účinné, ale také šetrné. Jaký je vlastně rozdíl mezi chemickými a přírodními čisticími prostředky? Klíčovým rozdílem je absence rozjasňovačů, ropných derivátů, chlorů, barviv a geneticky modifikovaných enzymů v přírodních čisticích prostředcích. Jinými slovy, tyto přírodní produkty nezpůsobují zátěž pro životní prostředí, ani nepřinášejí rizika pro naši pokožku a dýchací cesty. Vzhledem k tomu, že se mnoho čisticích prostředků dostává do kontaktu s naší pokožkou a vdechujeme je během úklidu (pokud právě nenosíme roušku), stává se důležitým rozhodnutím, v čem čistíme oblečení, které nosíme, nebo jakým způsobem čistíme nádobí a co nakonec spláchneme do odpadních vod. No a u nás máte jistotu, že cokoliv si vyberete bude šetrné jak k přírodě tak k Vašemu zdraví.

Předsudky o přírodních produktech

Možná často máme dojem, že čisticí prostředky, které jsou šetrné k životní prostředí, nejsou schopny odvést stejně kvalitní práci jako ty s chemickými látkami. Někdy se nám může zdát, že není důležité, zda odpad správně třídíme či nikoli. Nicméně, když si uvědomíme, kolik dětí trpí ekzémem a astmatem a kolik zbytečných biocidních prostředků běžně používáme, není překvapující, že naše citlivost k různým chemickým látkám roste. V přírodě existuje přirozená rovnováha, kterou lidé systematicky narušují, aniž by si byli vědomi toho, že tím ohrožují i vlastní rovnováhu. Přírodní čisticí prostředky využívají éterické oleje namísto chemických parfémů a barviv, na něž může mít spousta lidí alergii. Při úklidu s takovými prostředky můžete dezinfikovat povrchy a zároveň přirozeně provonět prostor, aniž byste museli používat agresivní biocidy, které ničí vše živé. Například takový tea tree olej dokáže hotové zázraky a stačí jen pár kapek. Biologicky certifikované prací prášky používají šetrnější tenzidy a vyhýbají se alergenním parfemacím a barvivům, které mohou způsobovat podrážděnost pokožky. Alternativou jsou prací prášky a gely obsahující mýdlové ořechy, sodu, sůl, jíl a další bezpečné látky - prostě šetrné prostředky, které opravdu fungují, aniž by negativně ovlivnily životní prostředí a nás samotné. 

Udělej si sám

No a protože někteří lidé jsou více kreativní, mají o přesném složení rádi přehled nebo jednoduše zrovna žádný kupovaný přípravek doma nemají, máme pro Vás pár tipů, jak si účinný a šetrný prostředek vyrobit doma, pravděpodobně z toho, co všichni máme. Protože to, že si něco vyrobíme sami neznamená, že to musí být horší nebo méně účinné než produkty, co si koupíme v obchodě.

Univerzální čistič na všechno
- ½ hrnku octa
- 1 hrnek vody
- 1 - 2 lžíce jedlé sody
- 10 - 20 kapek esenciálního oleje

Všechny ingredience jednoduše smícháme v nádobce (praktická je šroubovací s rozprašovačem) a během pár vteřin máte super jednoduchý čisticí prostředek na světě. Uplatnění najde při mytí podlahy, koupelny, kuchyně, zkrátka všeho, na co si vzpomenete.

Čistič odpadů
- 2 hrnky jedlé sody
- 4 hrnky vařící vody
- 1 hrnek octa

V tomto případě se dopředu nic nemíchá, ale do odpadu nasypete uvedené množství jedlé sody a zalijte 2 hrnky vařící vody. Necháte několik minut působit a poté nasypete další hrnek sody a zalijte octem (opatrně, směs může prskat). Opět chvíli počkáte a zalijte zbytkem vařící vody.