Co způsobují chemické čisticí prostředky?

4,5 5
19

Co způsobují chemické čisticí prostředky?zdroj: istockphoto.com

Dnes se zaměříme na konvenční chemické čisticí prostředky, které používáme prakticky denně k úklidu svých domácností a ani se vlastně nepozastavujeme nad tím, že bychom jimi mohli ohrožovat svoje zdraví. Neradi přiznáváme, že se jimi prakticky dobrovolně trávíme, když je vdechujeme a následně se pak po skončení úklidu dostávají do vody, kterou pijeme. Máme tak i značný podíl na devastaci přirozeného prostředí vodních živočichů.

Nebezpečné látky v čisticích prostředcích

Mnohé čisticí prostředky obsahují až 146 více či méně nebezpečných chemikálií. Úplně nejhorší a nejtoxičtější chemikálie, které jsou v nich běžně obsaženy, jsou formaldehyd, benzen, toluen a chloroform. Výzkumy ukázaly, že mnohdy ani nejsou uvedeny na štítku u složení produktu. Tyto a mnohé další látky mohou způsobovat dýchací obtíže, kožní problémy, hormonální nerovnováhu, astma nebo v některých případech vznik rakoviny. Podívejme se na ně blíže. Formaldehyd je nebezpečný karcinogen, silně toxický pro dýchací soustavu, je s ním spojovaný vznik astmatu a alergií, způsobuje vývojové vady, má neblahý vliv na reprodukční soustavu. Stejně tak je to i s toluenem. Další složkou běžnou v čisticích prostředcích je acetaldehyd, respirační toxin, který může poškodit imunitní systém člověka.

Ve složení chemických čističů najdete často také chloroform, benzen a ropné chemikálie. Takže vůbec není jedno, čím doma uklízíme, a pokud chceme chránit své zdraví, není od věci vyměnit čisticí prostředky za již hotové přírodní varianty nebo si je můžeme doma namíchat sami.

Jde to i přírodně

Skvělý domácí čistič můžeme vyrobit z půlky hrnku jedlé sody, půlky hrnku soli a dvaceti kapek antibakteriálního éterického oleje, kterým je například tea tree nebo levandule. Všechny přísady dobře promícháme a můžeme se pustit do úklidu.

Jedlá soda se nám hodí i k čištění koberců. Dá se s ní čistit na sucho i na mokro, na sucho se s ní posype koberec, nechá se působit a pak se vysaje, na mokro se k ní přidává do vody spolu s octem nebo citronovou šťávou. Pomáhá zvýraznit barvu koberce.

Tak proč to nezkusit?