Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Když vůně škodí…

Když vůně škodí… Výrazná a dlouhotrvající parfemace sice může být příjemná, ale víte, jak může ovlivnit vaše zdraví?
Viktorie Kalinová
5,0 5
12

Když vůně škodí… zdroj: shutterstock.com

Je jaro a příroda rozkvétá. Vzduchem se začínají linout opojné vůně a člověka to přímo nabádá k tomu, aby si své okolí provoněl také. A to není nic těžkého, protože voní dnes snad všechno - parfémy počínaje, přes kosmetiku, prací a uklízecí prostředky až po toaletní papír. Takže vlastně žádný problém… nebo ano? Zatímco o alergiích na přírodní substance jako jsou pyly nebo éterické oleje se mluví stále, o alergiích a zdravotních rizicích umělých parfemací se dovídáme velmi málo. A přitom stále více alergií, ekzémů nebo jiných potíží je prokazatelně způsobeno právě chemickými látkami v běžných domácích prostředcích.

A parfemace zůstávají stále trochu v pozadí. Máme radost, když prádlo voní ještě 14 dní po vyprání. Když záchodový čistič provoní celou koupelnu a čistič na koberce zafunguje místo osvěžovače vzduchu. Ale zapomínáme na to, co to vlastně znamená, že něco voní. Že vůně sice není vidět, ale to neznamená, že je to opravdu jen nějaké “nic”. Naopak. Umělé parfemace se skládají často z mnoha složek, bez výjimky chemických, které se nám tímto způsobem dostanou do těla snadněji a rychleji než cokoliv jiného. Čich je totiž specifický v tom, že nervová zakončení, která jsou uložena v nosní sliznici, přenášejí impulzy rovnou do mozku a proto jsou vůně schopné - naprosto bez naší vědomé kontroly - spustit v těle některé pochody nebo vyvolat vzpomínky.

Ale ještě jednu odvrácenou stránku mají všechny ty produkty, co nám slibují čistotu, hebkost a svěžest. Jemnost a hebkost v reklamě maskuje to, do jaké míry jsou produkty agresivní jak k našemu zdraví, tak k životnímu prostředí. Všechno, co spláchneme do vody, v ní v určité podobě přetrvá. Ve vzduchu také. Vypadá to možná jako kapka v moři, ale když si spočítáme, kolika naprosto běžně používaných produktů se tyto věci týkají, začne pomyslná kapka mutovat do podoby hrůzostrašného oceánu. A přitom to není tak složité, protože nemluvíme o věcech, ke kterým bychom nedokázali najít adekvátní náhradu. Co bychom tedy měli v našem arzenálu nahradit za neškodnou variantu?

  • Prací prášky a aviváže
  • Parfémy, deodoranty, osvěžující spreje
  • Čistící prostředky
  • Prostředky do myčky a na ruční mytí nádobí
  • Osvěžovače vzduchu
  • Desinfekční spreje

 

A teď na jaře je k tomu ta nejlepší příležitost. Dostáváme totiž šanci si znovu vzpomenout, jak voní opravdová příroda a ne jen její syntetické náhražky. Budeme potřebovat nový parfém a možná nový aromadifuzér, který začne odhánět hmyzí návštěvníky od našich oken. Tak vybírejme takové, které s klidným svědomím rozprášíme a vylijeme kamkoliv na sebe i kolem sebe. Protože příroda stejně voní vždycky nejlíp.