Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Opojná levandule a kam za ní?

zdroj:

Dulenka, špikanard, špikrnát nebo devandule. Ať už ji pojmenujeme kterýmkoliv z těchto lidových přídomků, jedno je jisté, máme co do činění s fialovými kvítky, které nás přenesou do příjemného prostředí Provence, pomohou od mnoha neduhů, zklidní mysl, zharmonizují tělo, pokrm vynesou do nebeských výšin, provoní domácnost, poradí si s moly a udělají parádu zahrádce. 

Dost pozitivních vlastností na to, abychom ji pustili do svých příbytků a životů. Všichni samozřejmě známe její harmonizační vlastnosti, ale je to opravdu všechno? Kam si ji můžete jet natrhat, pokochat se její vůní a krásou nebo ji pohladit tak, jako ona hladí nás? Vše se dozvíte v článku níže.

Její latinský název „lavare“ znamená „umývat se“

Však už staří Římané si ji přidávali do koupelí. A využívali ji i k léčbě. Jaké má účinky?

  • Zklidňuje mysl
  • Ulevuje při depresích a úzkostech
  • Pomáhá od bolestí hlavy
  • Působí protizánětlivě
  • Doporučuje se na křeče a bolesti břicha
  • Jako koření ji lze přidávat k pečenému masu nebo do dezertů (ale opatrně, stačí velmi málo, je příliš výrazná)
  • Odpuzuje nežádoucí hmyz, je součástí přírodních repelentů
  • Provoní byt

Věděli jste tooo? 

Levandule se přidává se do provensálského koření - V pradávné minulosti ji používali k provonění podlahy - Dříve věřili, že zahání démony - Dnes si můžeme vybírat asi ze 40 druhů levandulí

Dopřejte si dovolenou v obležení levandule. Kam za ní?

PROVENCE

Považuje se za království levandule. Tady si ji užijete do sytosti a v plné kráse. Usmívat se na vás bude ze všech stran. Najdete zde dlouhé levandulové lány, ale roste i divoce v přírodě. Velkým zážitkem vám jistě budou levandulové stezky, po kterých se můžete vydat a poznat i úžasné památky. Dovolenou si tak užijte minimálně týden!

ANGLIE

Možná teď kroutíte hlavou, ale opravdu i v Anglii najdeme levandulové plantáže. Například na severu kolem města York, nebo na jihu v oblasti Západního Sussexu. Už dvacet let zde působí levandulová farma, která dokonce pořádá dny otevřených dveří, a tak se sem můžete vypravit. 

MAĎARSKO

Jezdíme sem obvykle do termálních lázní. Ale takovou lázní pro duši jistě budou levandulová pole. Najdete je například na poloostrově Tihany, které je obklopen jezerem Balaton. I to je důvod, proč se pyšní označením maďarská Provence. V červnu zde každý rok můžete zažít i levandulový festival. A co si přivézt jako suvenýr? Tentokrát zapomeňte na typickou maďarskou papriku nebo klobásu a dopřejte si levanduli ve všech podobách.

Ovšem nemusíte ani nikam za hranice. I u nás najdete mnoho krásných míst, kde se přímo ztratíte v levanduli.

KŘIVOKLÁTSKO

Levandulová farma Křivoklátská levandule je vyhledávaným cílem, nejen obyvatelů středních Čech. Levanduli zde pěstují v rámci eko zemědělství a pořádají i samosběry, takže se určitě nestyďte popadnout košíčky do ruky a hurá na voňavý sběr!

STAROVIČKY

Příběh levandulové farmy Lavandia na jižní Moravě se datuje už k roku 2014. Tenkrát majitelé vysadili 40 tisíc keříků levandule. Šetrný přístup bez chemických přísad, to je to, na čem si zakládají. I tato farma pořádá pravidelně samosběr, i různé typy workshopů nebo exkurze.

Tip od BiOOO.cz: 

Nechcete-li cestovat, vypěstujte si ji na vlastní zahradě. Budete si moct její krásu užívat nepřetržitě. Za levandulí se můžete vypravit i do BiOOO. Máme pro vás pestrou škálu produktů – esenciální oleje, sprchové gely, svíčky, krémy, tekutá mýdla, kuličky do koupele, aviváže a mnoho dalšího. Vyrobit si z ní můžete sůl do koupele, zdravý levandulový sirup, olej nebo třeba levandulovou vodu, kterou použijete jako skvělý osvěžovač pleti v letních měsících.