Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Parafínové vs. Přírodní vosky do aromalampy

Parafínové vs. Přírodní vosky do aromalampy Propadli jste módě vosků do aromalampy? A už jste zkusili ty přírodní? Víte, co od nich očekávat?
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Parafínové vs. Přírodní vosky do aromalampy zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Jsou malé, kulaté, nezapalují se, je jich nepřeberné množství barev a vůní. Máme je rádi, protože nejsou tak drahé jako parfemované svíčky, hodí se jako dárek a hezky nám provoní byt. Mnozí z nás si je dávají také do skříní, kvůli provonění prádla. Pokud je milujete stejně jako my, máme pro vás otázku: Už jste vyzkoušeli ty čistě přírodní?

Proč nejsou dobrou volbou běžné vosky do aromalampy?

Klasické komerční vosky do aromalamp můžete pořídit prakticky kdekoli. Je jich tolik, že nevíte, kterou vůni a barvu si vybrat dříve, jsou častými lákadly v květinářstvích i obchodech s bytovými doplňky. Ukazují se v tom nejlepším možném světle, vábí, abyste si pomocí nich vytvořili příjemnou podzimní a zimní atmosféru. Jejich výrobci navíc nemusí uvádět všechny přísady, které tyto vosky obsahují, protože se mohou zaklínat pojmy jako obchodní tajemství. Respektive se tváří, že si chrání svůj jedinečný a patentovaný postup pro výrobu produktu a strašně se bojí toho, že jim ho někdo ukradne. Ale pod líbivými slovíčky hledejte klasiku - ropné produkty a chemickou laboratoř. Je to stejné jako s parfemovanými svíčkami.

Parafinový vosk je vedlejší produkt petrochemického průmyslu. Vzniká během procesu rafinace ropy. Když se parafín zahřeje, uvolňuje do ovzduší toxiny acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen a akrolein, které zvyšují riziko vzniku rakoviny. Některé firmy lákají zákazníky na tzv. potravinářský parafín. Toto spojení zní honosně a bezpečně, protože se spojuje s něčím, co konzumujeme. A spolu s potravinářským, nebo chcete-li kosmetickým parafínem tvoří klasické vosky do aromalamp mnoho chemických vonných sloučenin a také ne zrovna čistá a přírodní barviva.

I když někdy nalezneme v informacích ohledně těchto produktů zmínku o tom, že jsou vosky parfemovány přírodně (a nikdo to nerozporuje), je nutné podotknout, že ať je látka sebelepší a sebepřírodnější, všechny její skvělé benefity a účinky zabijeme tím, že ji přidáme do čistě chemického základu. Pokud máte na obalu uvedeno jen slovo fragrance nebo parfum a víte jistě, že se nejedná o bio produkt, můžete si být stoprocentně jistí, že byl vosk parfemovaný chemicky. Složka parfum se obecně řadí mezi nejsilnějších 5 alergenů vůbec a spojuje se s vyprovokováním astmatických záchvatů, poruchami centrálního nervového systému a neurologickými poruchami.

Alternativy parafínu

Alternativami ke klasickým voskům jsou přírodní vosky do aromalampy, které jsou daleko šetrnější a prospěšnější. Při jejich výrobě se používá převážně palmový olej a éterické oleje. Lze jej nahradit také olejem sójovým. Včelí vosk se moc nepoužívá hlavně kvůli ceně, také protože spíše funguje jako přísada do kosmetických výrobků a navíc s ním mohou mít problém vegani. Může se ale míchat půl napůl se sójovým, aby nebyla výroba vosků tak nákladná. Je pravdou, že sója je jednou z plodin, u kterých se hojně využívá GMO hnojiv a mnozí mohou tvrdit, že se nejedná o ekologicky šetrný materiál.

Sójový vosk je zdravotně problematičtější než palmový kvůli tomu, že se při jeho výrobě často používá rozpouštědlo hexan, a proto téměř nemůže získat bio certifikaci. Bio certifikát lze ale udělit sójovému vosku, který byl vyrobený z oleje, získaného mechanickým lisováním. Výrobce svíček a vosků může uvádět, že používá sójový vosk, pokud materiál, z kterého zhotovuje svíčky nebo vosky obsahuje 25 % sóji. Často se jedná o směs parafínu a sóji anebo v lepším případě sójového a palmového oleje.

Palmový vosk má tu výhodu, že není geneticky modifikovaný, je příjemně krystalický a vytváří zajímavou strukturu svíčky anebo parfémovaného vosku. Certifikovaný organický palmový vosk se získává parní destilací a následným chlazením a zvlákňováním oleje a při jeho výrobě tak nemusí být použité žádné chemikálie. Přestože mnoho lidí brojí proti palmovému oleji, u jeho fair-trade zdrojů, které zaručují, že jsou palmy pěstovány podle zásad ekologického zemědělství, není třeba mít obavy.

Co nabízejí bio vosky do aromalampy

Svíčky a vosky z přírodních zdrojů tolik nekouří, hoří pomaleji než parafín a navíc se díky jejich jemnější textuře mohou lépe rozložit éterické oleje, kterými jsou parfemovány. Obrovskou výhodou je také to, že se vosk do aromalampy nevyplýtvá, můžete ho použít opakovaně, kapat do něj své vlastní směsi éterických olejů a až vás omrzí, jednoduše strčte aromalampu na několik minut do mrazáku a vosk pak snadno vyjmete, vyhodíte a můžete použít nový. :-)