Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Úklid dle zásad minimalismu

uklid doma, jak na uklid doma, minimalismus, jarní úklid zdroj: Shutterstock

Máte pocit, že se vám doma hromadí zbytečnosti? Vypořádejte se s nimi a zjednodušte si život. Minimalismus není jen trend, ale přístup k životu. 

Obklopujte se jen věcmi, které rádi používáte

Nezapomeňte, že vy sami nejlépe víte, co vás dělá šťastnými a které věci opravdu používáte. Pokud budete mít doma příliš mnoho věcí, jen těžko se v nich budete orientovat a naplno je využívat.

Naučte se říkat "NE"

Často se stává, že máme doma věci, na které jsme roky nesáhli a vlastně ani nevíme, proč je máme. Řiďte se tak zdravým rozumem a snažte se kupovat i vyhazovat věci vědomě - definujte si proč věci potřebujete a k čemu.

Volte kvalitu nad kvantitou

Kvalitní věci vám vydrží déle, mají zpravidla nadčasovější charakter a vy je tak více využijete. V praxi to pak vypadá tak, že si třeba místo deseti nekvalitních triček, vyberete dvě kvalitní, která vám vydrží 5 let. A co je na tom nejlepší? Ušetříte tím peníze i planetu!

Zkuste si místo klasické pořizovací ceny spočítat více vypovídající cost per wear - tedy cenu za nošení = zaplacená cena daného kousku oblečení / počet dnů nošení.

Vyhraďte si čas a ukliďte si doma i v životě

Věci by vás neměli vlastnit a zahltit. Výzkumy navíc ukazují, že uklizený domov má skvělý vliv na váš život - konkrétně na vaši spokojenost. Nepořádek vás nebude rozptylovat a lépe se vám bude doma pracovat i trávit volný čas.

Inspirace od úklidové guru z Japonska

Věděli jste, že existují i úklidové celebrity? Za nekorunovanou královnu úklidu je považovaná Japonka Marie Kondo, jejíž metoda KonMari se stala světovým fenoménem. Úklidová guru radí jak si udělat pořádek jednou provždy a nehromadit věci. Má k tomu i svůj pořad na Netflixu a detailně svou metodu rozebírá v knize Zázračný úklid. Často ale čelí kritice, že už ve své metodě nemyslí na to jak s věcmi po vytřídění naložit.

Metoda 3R

Pro takzvaný post úklid věcí a odpadu doporučujeme metodu 3R:

REDUCE (ZREDUKOVAT) - Redukovat počet věcí co máme, odpad, který produkujeme a věci na jedno použití.
REUSE (ZNOVU POUŽÍT) - Pokud už věci nepotřebujeme, snažíme se je primárně nevyhazovat, ale najít pro ně nové použití.
RECYCLE (ZRECYKLOVAT) - Pokud věci vyhazujeme, třídíme je do odpadu podle jejich původu.

Skvělým pomocníkem může být i metoda zero waste (nulový odpad), o které se více dozvíte tady.

Samostatnou kategorii pak tvoří oblečení a textil, který můžete darovat (dětské domovy, neziskové organizace, Armáda spásy), vyměnit s přáteli (swapy), prodat na internetu (Bazoš, Vinted), případně vhodit do speciálních kontejnerů na textil.