Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Veganství jako životní filozofie 3. část

Veganství jako životní filozofie 3. část V posledním díle článku o veganské filozofii se zaměříme na oblékání, hygienické potřeby a celkový spotřebitelský přístup.
Jana Konečná
5,0 5
1

Veganství jako životní filozofie 3. část zdroj: shutterstock.com

Dnes je tu třetí a poslední část seriálu o veganství a jeho dosahu v našich životech. V předchozích dvou dílech jsme si podrobněji posvítili na palmový olej, který je v současnosti velmi řešeným tématem, ale také jsme se věnovali oblastem, u kterých byste nějaký rozpor s veganstvím ani nečekali. V dnešním díle se podíváme na další z mnoha životních oblastí, které by mohly mít na veganský životní styl vliv a tím celé povídání o veganské filozofii zakončíme.

Přejít na sekci článku:

Oblečení

Oblečení a hygienické potřeby zdroj: shutterstock.com

Asi je nám většině jasné, že nošení kožených věcí se z veganským a dokonce ani vegetariánským životním stylem moc neslučuje. Kůže je vedlejším produktem získávaným z jatečních zvířat. Kromě toho se také při jejím zpracovávání používají chemikálie pro konzervaci či zvýraznění barvy. Jejich uvolňování z kůže pak škodí životnímu prostředí a ani nám jejich vdechování neprospívá. Velice podobně jsou na tom kožešiny. Rozdíl je v tom, že v tomto případě se nejedná o vedlejší produkt. Kožešinová zvířata jsou chována přímo za tímto jediným účelem. Kromě toho, že jsou v závěru zabíjené dost drastickými způsoby, není ani jejich už tak dost krátký život o nic lepší. Většinu ho totiž přečkají namačkaní v miniaturních klecích v otřesných hygienických podmínkách.

Ortodoxní vegani nepoužívají ani výrobky z vlny. Říkáte si, co je na vlně špatného? Vždyť to je úplně něco jiného než kožešina nebo kůže, ovce se přeci jen ostříhá a potom si může dál vesele pobíhat na louce. U vlny je problém (podobně jako u všech produktů nejen živočišného původu), v její masové produkci. Pokud jsou ovce chovány ve velkém množství, většinou to odnesou jejich životní podmínky a potom také samotný proces jejich stříhání. Běžným požadavkem je ostříhat co nejvíce ovcí za co nejmenší cenu = nejrychleji. Kvůli požadované rychlosti zacházejí střihači s ovcemi dost nešetrně, stříhací strojky jim zanechávají na kůži rány a nezřídka se stane, že ovce skončí i s prořízlým břichem a na následky takového stříhání zemře. Pokud se tedy vlněných výrobků vzdát nechcete, přesvědčte se alespoň o tom, odkud přesně použitá vlna pochází a jak je se zvířaty zacházeno.

Hygienické potřeby

Klasické vložky, tampony, dětské pleny a dokonce i toaletní papír jsou chemicky běleny. Použitá bělidla a potom následně i barviva a různé umělé parfemace působí velmi dráždivě na naše intimní oblasti. Pokud jsou tyto hygienické pomůcky z konvenčně pěstované bavlny, nesou v sobě kromě přidaných chemikálií ještě pozůstatky pesticidů z jejího pěstování. Používané chemikálie jsou samozřejmě testovány i na zvířatech. Tyto hygienické potřeby jsou navíc prakticky nerecyklovatelné - takto znečištěné je nelze znovu přetvořit v jiný výrobek. Vložek nebo tamponů spotřebuje průměrná žena zhruba 2280 kusů za život, což je ohromné množství odpadu a velká zátěž pro životní prostředí. Proto dejte raději přednost menstruačním kalíškům, látkovým vložkám a látkovým plenám pro děti a snižte svoji produkci odpadu.

Související produkt
Látková vložka denní Line - různé barvy 1 ks
Meracus / 191 Kč
Nepropustné látkové denní vložky Line jsou ekologickou a pohodlnou alternativou ke klasickým hygienickým potřebám. Tenké vložky lze je použít při středně silné menstruaci i v šestinedělí.
Detail produktu