Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Veganství jako životní filozofie 3. část

Veganství jako životní filozofie 3. část V posledním díle článku o veganské filozofii se zaměříme na oblékání, hygienické potřeby a celkový spotřebitelský přístup.
Jana Konečná
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Bezobalová výzva

Znovupoužitelné obaly Zao zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

S hygienickými pomůckami souvisí i tento další bod. Každý z nás by se měl snažit snížit svou produkci odpadu na minimum, protože jinak nebude na naší zemi kde žít a ani co jíst a pít. Například v Tichém oceánu plave obří ostrov z plastového odpadu, kterému se kvůli jeho velikosti přezdívá „Sedmý kontinent“. Plastový odpad znečišťuje nejen vodu, ale také půdu a v neposlední řadě i ovzduší. Zabíjí však také zvířata. Mořské ryby, želvy, ptáci a další živočichové se často do jednotlivých odpadků zamotají, nebo je pozřou a potom je čeká pomalá a bolestivá smrt. Vyhozené plastové odpadky tu s námi budou minimálně sto let. Až po této době se totiž nejdříve rozloží. Proto bychom se měli snažit snižovat produkci (nejen plastového) odpadu, co to jen jde.

Snižovat spotřebu plastových obalů můžete začít pomalu. Každá změna se počítá, hlavně u ní pak vydržet. Můžete začít třeba u kosmetiky. Pokud to jde, používejte tuhé kosmetické přípravky, jako jsou třeba mýdla, která nepotřebují být zabaleny v plastové láhvi. Jako bonus se vám při cestování nerozlijí v zavazadle, zabírají málo místa a mají poměrně univerzální využití. Další možností je používat kosmetiku s náhradními náplněmi. Na nákup si pak nejlépe přineste vlastní tašku a odmítejte zbytečné plastové sáčky.

Fair trade

S veganstvím souvisí i fair trade, což je označení pro spravedlivý obchod. Tento název zároveň nese i certifikát, který označuje výrobky, jež splňují všechny sociální, ekonomické a enviromentální standardy stanovené organizací Fairtrade International. Organizace se stará o to, aby měli drobní zemědělci a řemeslníci v rozvojových zemích důstojné pracovní podmínky. Zasazuje se proto o spravedlivé ceny za výrobky, zakazuje dětskou práci, ale také se zajímá o ekologickou stránku produkce a o celkovou ochranu životního prostředí.

Související produkt
Tuhé mýdlo Rose 140 g
Dr. Bronner's / 173 Kč
Po růžích vonící mýdlo je vhodné jak na pokožku celého těla, tak k mytí vlasů. Má vyživující, regenerační a zklidňující účinky. Zároveň pokožku i vlasy ochrání před vysušením.
Detail produktu