zdroj: shutterstock.com
Jak jsme již psali, první důležitý krok před početím dítěte při celkové detoxikaci organismu je změna kosmetických přípravků, která jde ruku v ruce se změnou stravovacích návyků budoucí rodičky. V našich zeměpisných šířkách a s typicky českou kuchyní, která je sytá, poměrně těžká na trávení a není moc bohatá na antioxidační látky, je dobré se začít zajímat o jinou formu stravování, která podpoří antioxidační procesy v našem těle, dodá nám potřebné vitaminy a minerály v přírodní formě a pomůže nám v detoxikaci organismu. Tu také podpoříme vhodnými přírodními potravinovými doplňky. Bylo by dobré, kdyby detoxikačním procesem prošel i budoucí otec dítěte, ne vždy se ale podaří mužskou polovinu páru k tak radikální změně přesvědčit.
Detoxikační proces u nastávající matky
Co se týče nastávající matky, měla by projít detoxikačním procesem alespoň půl roku, nejlépe rok před plánovaným otěhotněním. Dobré je vyloučit kávu, přestat kouřit nebo kouření výrazně omezit. Pokud nemá žena dostatečně silnou vůli, mohou jí při odvykací kúře pomoci například Bachovy esence. Co se týče detoxikace jako takové, můžeme na našem trhu najít mnoho tzv. superfoods, které mohou být našimi dobrými pomocníky nejen v období čištění těla, ale dodají nám potřebné živiny v dobře vstřebatelné formě i v průběhu těhotenství.
Superfoods jsou potraviny, které obsahují vysokou koncentraci účinných přírodních látek, živin, vitaminů a minerálů, veškeré ingredience jsou pěstovány v bio kvalitě. Samotné superfoods jsou raw, tedy upravované při nízkých teplotách do 42°C, aby se v nich nezničily cenné a důležité složky. Mezi superfoods patří čím dál více oblíbené zelené potraviny chlorela, mladý ječmen a spirulina. Ale najdeme mezi nimi také goji, které je velmi bohaté na přírodní vitamin C, nebo velmi chutnou moruši, kterou si můžeme přidávat třeba do müsli, a velmi dobře se hodí na podporu imunitního systému.
Přejít na sekci článku:
Raw?
zdroj: shutterstock.com
Raw strava jako taková je při detoxikaci velmi vhodná, ovšem ne každý je schopen a ochoten natolik drasticky změnit své stravovací návyky, aby jedl pouze tepelně neupravenou potravu. Pokud si nechceme odvyknout od tepelně upravených pokrmů, měli bychom se zaměřit na přípravu jídel, pocházejících ze středomořské oblasti.
Co se týče vyváženosti skladby cukrů, tuků a bílkovin je výbornou volbou tradiční řecká kuchyně. Obsahuje mnoho různě upravené zeleniny, olivového oleje, který je prospěšný pro náš kardiovaskulární systém, ryby a červené i bílé maso v úpravách, které zachutnají i člověku, zvyklému na typicky české jídlo. Našemu zdraví je také prospěšná snížená konzumace masitých pokrmů. Pokud si rozložíte příjem červeného masa, ryb a bílého masa do určitých dnů v týdnu a budete konzumovat více zeleniny, bude to pro vás jedině dobře.
Zeleninové raw saláty, šťávy a více ovoce v jídelníčku pomáhají tělu, aby si zvyklo na jiný rytmus, který je pro něho přirozenější. Pokud vyhodíme ze své spižírny prefabrikáty, ve kterých nemůžeme ovlivnit složení a naučíme se stravovat podle vlastního zdravého rozumu, zjistíme, že se dokážeme najíst dobře a kvalitně bez toho, abychom museli při vaření pozorovat hodiny, protože dokážete efektivně ušetřit pár minut na další aktivity.
Mnoho lidí tvrdí, že nemá na vaření čas, že je to nebaví nebo že to nepotřebují. K soustředění se na kýžený výsledek je důležité podporovat rituály. Pokud si zautomatizujeme určité postupy, jsme kreativní a chceme se učit novým dovednostem a schopnostem, netrvá dlouho, než si osvojíme rychlou přípravu pokrmů, které pomohou našemu tělu. Proto může vaření začít bavit i ty, kteří k němu dosud vztah neměli.