zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Největší výzvou předtím, než začne mrznout, je sehnat vhodný krém, který neobsahuje vodu. Ta totiž působí v naší kůži podobně jako například voda ve skalách. Když začne zima, mrznoucí voda se rozpíná v prasklinách a tím se praskliny rozšiřují. Voda a mráz mají vliv na celkový stav - struktura je hrubá, pukliny se zvětšují a prohlubují a skála mrazem vysychá.
A takové to je v zimě i s naší pokožkou. Přitom sehnat krém, který není z největší části voda, je poměrně nadlidský úkol. A já mám jednoduchý návod, jak si takový krém (nebo spíše balzám?) vyrobit!
Co budeme potřebovat:
- Máslový základ - Bambucké máslo neucpává póry a je dokonalou ochranou proti mrazu. Je vysoce regenerační a nabité vysokým obsahem cenných látek (nenasycené mastné kyseliny - linolová a olejová, kyselina skořicová, karoteny, steroly a vitaminy). Další variantou je kokosový olej, ten ovšem může částečně vysušovat i zanášet póry. Kakaové máslo je vhodné už spíše na tělo či pro zralou suchou pokožku, která na zanášení pórů netrpí.
Bambucké máslo je tuhé a hutné, pokud ho ovšem zahřeje ve vodní lázni na přibližně 30 až 45°C změní své skupenství na tekuté. Jednoduše a rovnoměrně pak do něj můžeme přimíchávat další ingredience.
- Kvalitní rostlinný olej (RO) - Meruňkový olej je skvěle snášen i tou nejcitlivější a nejsušší pokožkou. Dokonce je vhodný i pro kůži, která má sklony k praskání, což se na zimu víc než hodí :)! Meruňkový olej voní jemně do marcipánova, obsahuje velké množství vitaminu A a E, které pleť aktivně regenerují, zklidňují a chrání ji. Kromě meruňkového oleje jsem přidala i olej konopný, který je vhodný i pro aknózní či ekzematickou pokožku. Je protizánětlivý, zlepšuje stav jizviček a celkově podporuje pružnost pleti. Jelikož mezi mé oblíbené oleje, které mám běžně doma, patří ten z hroznových jadérek, přidala jsem pár kapek i tohoto oleje. Je výjimečný v tom, že je nemastný, lehký, jednoduše se roztírá a skvěle se vstřebává bez pocitu mastnoty a navíc se postará o příjemnější finální konzistenci celého balzámu.
Po smíchání s rostlinnými a éterickými oleji nalijeme tekutou směs do připravené nádobky. Na ztuhnutí si pár hodin ovšem počkáme :).
- Éterický olej (EO) - Pro konzervaci, vůni i léčebné účinky doporučuji vybrat vhodný éterický olej přímo na míru potřeb vaší pleti. Pokud máte pokožku citlivou a slabou, podpořte ji EO levandule nebo růže. Pokud trpíte na akné přidejte tři kapky tea tree nebo máty. Pokud lačníte po anti-age účincích přidejte pár kapek ylang ylang pro zralou smíšenou pokožku nebo santal pro zralou a suchou. Fantazii se meze téměř nekladou, jen by vám oleje měly vonět, protože právě aromaterapie je u éterických olejů to nejvíce ceněné. Já mám ráda citrusy, pokožku mám smíšenou a semtam se mi prachsprostě objeví nějaký červený puntík - EO pomeranč byl proto jasná volba :). Přidala jsem taky kapku kasie, což je prohřívací EO s vůní jemné skořice, a ylang ylang, který mi je příjemný vůní a pokožka se po něm nemastí.
Poměr másla, oleje a éterických olejů se odvíjí od toho, jakého výsledku chcete dosáhnout. Pokud chcete mít snadno roztíratelný balzám, nešetřete oleji a bez obav balzám udělejte v poměru 1:1 (máslo:olej). Pokud máte pokožku spíše suchou nebo se chystáte do hor, poměr by měl být spíše 2:1, tzn. na dva díly másla jeden díl oleje. Éterické oleje jsou různě silné, mně ale na množství 100ml bambuckého másla a 100ml olejů stačily tři kapky pomeranče, dvě kapky ylang ylang a jedna kapka kasie.
Po pár hodinách v pokojové teplotě naše směs už získala krémový vzhled a my se můžeme těšit výsledkem - to většinou vypadá tak, že všichni členové rodiny si IHNED musí namazat obličej. A ruce. A pusu! A co kolena? A ještě nohy…
Jelikož se blíží Vánoce, doufám, že jsem někomu vnukla nápad na výrobu vlastního krému, který je krásný svou jednoduchostí, čistotou a variabilitou.