zdroj: shutterstock.com
Je spousta věcí, které víme. Nebo jsme si je někde přečetli a vědět bychom je měli. Jenže v tom množství informací, které k nám denně přicházejí je často obtížné vyfiltrovat nebo udržet to, co se nám bude v budoucnu hodit. Často je i těžké oddělit informační šum od důležitých věcí. Navíc většinou máme sklon si zapamatovat kuriozity a základní fakta se často kamsi vypaří. A protože přírodní vlasová péče je jednou z nejdiskutovanějších oblastí přírodní kosmetiky, tak možná nebude na škodu shrnout skutečně jen to základní a zásadní. Podrobnosti pak můžete dohledat dále.
Přejít na sekci článku:
Přírodní šampony
zdroj: shutterstock.com
Pěna. Už dávno není pravda, že přírodní znamená bez pěny. Nicméně je také pravda, že čím víc a lepší pěna, tím víc vysušuje. Většina přírodních šamponů, které pění, používá nějaké pěnidlo na bázi kokosového oleje a i pouhý zmýdelněný kokosový olej vysušuje poměrně dost. Ale pořád jsme kvalitativně někde jinde, než u klasických sulfátů, které jsou prostě k použití na kůži absolutně nevhodné. Obecně platí, že čím větší problémy s vlasovou pokožkou máte, tím méně trvejte na pěně. Pokud žádné problémy nemáte, není důvod, abyste na pěnu rezignovali. I čistě přírodní značky jako Coslys nebo Eliah Sahil dokáží vyrobit skvělý šampon, který pění úplně stejně jako jakýkoliv jeho konvenční kolega.
Profesionální péče. Aneb jak prodat šampon stejné značky za dvojnásobnou cenu. Zaklínadlo profesionální péče je nejmocnější zbraní konvenční vlasové péče, neboť naznačuje, že je něco, co prostě znají jen vyvolení a část toho vám odlijí do kalíšku v salonu. Má to samozřejmě význam u produktů, které jsou náročné na manipulaci nebo které vyžadují speciální ředění, aby vám neuškodily. Ale šampon nebo kondicioner? Ano, školený personál vám samozřejmě dokáže poradit, takže vám snáze vybere vhodný produkt, než se podaří vám v samoobsluze. Ale to nevypovídá nic o kvalitě produktu. Většina takzvané profesionální vlasové péče nemá o moc jiné složení než běžně prodávané produkty a jakási exkluzivita je zajištěna pouze díky personalizovanému poradenství. Což ale platí obecně - pokud chcete vědět, jaký výrobek je pro vás nejvhodnější, najděte odborníka, který vám jej doporučí na míru.
Prášky. Je to opravdu taková bomba nebo zas další nafouknutá bublina? A kdyby šlo jen o bylinky, jako je tomu třeba u práškových šamponů Eliah Sahil, ale narazíte na nejrůznější metody mytí bez šamponu - soda, shikakai, jíl, lávová zem, dokonce žitná mouka… Když se o tom někde zmíníte, tak většina lidí si stále ještě ťuká na hlavu se slovy, že už vám ten mozek vážně zelená. Ale na prášcích je skvělá jedna věc. Nepotřebují vůbec žádná pěnidla. Takže vám z vlasů vymyjí opravdu jen to, co je potřeba - prach a přebytečný maz. Nic jiného nevhodného tam totiž není, co tam naopak je, je poměrně reaktivní pokožka, která je namáhána podobně jako zbytek, ale péče je jí věnováno minimum. A přitom chceme, aby nám z ní vyrůstaly zdravé a husté vlasy, ale většinou se staráme daleko lépe třeba o nohy, kde naopak nepotřebujeme podpořit růst čehokoliv ani náhodou. Zamyslete se nad tím, až si zase budete naříkat, že vlasy vám padají, ale nohy si musíte depilovat co dva týdny.