zdroj: shutterstock.com
Hřebíček zná většina z nás jako koření, ovšem jeho použití v našich kuchyních není úplně běžné. Což je škoda, neboť hřebíček je jedna z těch rostlin, kde se v maličkém objemu skrývá velká síla, která nám může být nápomocna v mnoha ohledech a situacích. Nicméně není potřeba se okamžitě přeorientovat na jiný druh kuchyně, abychom jeho výhod naplno využili, hřebíčkový esenciální olej má daleko širší využití než právě koření a zároveň je cenově dostupný a široce dosažitelný.
Při nákupu můžeme narazit většinou na dva druhy olejů - na olej z plodů nebo z listů. Obojí pochází z rostliny s názvem Syzygium aromaticum a to, co známe jako koření, jsou vlastně nerozvité pupeny květů. Jedná se o stálezelený strom rostoucí v Indonézii, v Zanzibaru nebo na Madagaskaru. Olej má protizánětlivé, protiplísňové, antiseptické, antivirální, afrodisiakální a stimulační účinky. Hřebíček jako takový pak obsahuje značné množství kalcia, železa, fosforu, sodíku, draslíku nebo vitamíny A a C. Určitě se tedy vyplatí vědět o něm více.
Přejít na sekci článku:
Esenciální olej hřebíček v domácí lékárničce
zdroj: shutterstock.com
Esenciální olej z hřebíčku dokáže zničit několik desítek různých kmenů bakterií, plísní a virů, což z něj činí jeden z nejuniverzálněji použitelných léčivých olejů. Tato síle je ovšem samozřejmě něčím vyvážena, takže pokud nepoužívám olej skutečně jen lokálně jako desinfekci, je potřeba jej vhodně ředit, v tomto případě minimálně v poměru 1:4 s nějakým jemným rostlinným olejem, v případě dětské či citlivé pokožky i více.
Vynikajících výsledků dosahuje díky svým vlastnostem v dentální péči. Působí nejen antisepticky, ale i analgeticky, takže v případě, že jste jej začali používat pozdě a již vás od problémů se zuby nezabránil, tak vám alespoň dokáže ulevit od bolesti. V extrémně zředěné formě je možné jej použít na potírání dásní kojenců v době, kdy se jim prořezávají zoubky. V případě zubního kazu je možné jej neředěný nanést přímo na postižené místo, a to nejlépe večer před ulehnutím do postele. V takovém případě je ale potřeba mít na paměti jeho afrodisiakální účinky :-) Můžeme jej přidat do domácích i konvenčních zubních past nebo ústních vod, kloktání ředěným olejem přináší úlevu při zánětech a bolestech v krku. Bonusem je pak jeho specifická vůně, která pomáhá odstranit zápach z úst.
Je velmi účinný i vnitřně, ale v tomto případě je nutná být velmi obezřetný k původu oleje a skutečně si pořídit takový, který je ke vnitřnímu užití výslovně určený. Kromě toho, že pomáhá při bakteriálních i virových infekcích a je skvělým pomocníkem při zažívacích obtížích, tak je též vynikajícím imunostimulátorem. Je velice účinným antioxidantem a nejsilnějším ze všech známých éterických olejů, což z něj zároveň činí skvělého spojence v boji proti předčasnému stárnutí. Vzhledem k jeho chuti je vcelku bez problémů zařadit ho do normálního jídelníčku, pokud by nám to z jakéhokoliv důvodu nevyhovovalo, můžeme použít želatinové kapsle (i v tomto případě je lepší jej použít naředěný rostlinným olejem) nebo přidat pár kapek do vody.