zdroj: pixabay.com
První zářijové dny, kdy ještě počasí mělo k tomu podzimnímu opravdu daleko, jsou za námi. Teď už začíná podzim se vším všudy. Chladná rána a večery a teplejší počasí přes den se za chvíli s ubývajícím sluncem změní v krátké chladné dny s deštěm a větrem, kdy prochladnutí a nachlazení jen během cesty do práce není nic neobvyklého. Nachlazení bývá jedním z nejčastějších onemocnění, které nás na kratší či delší dobu dokáže vyřadit z provozu. I když nebývá nijak závažné, jeho příznaky dokážou i tak jednoho pořádně potrápit.
Většina z nás si nemůže dovolit při každém nachlazení zůstat doma ze školy nebo práce, proto se snažíme co nejrychleji z toho dostat, abychom zase mohli normálně fungovat. Často pak bohužel úplně zbytečně saháme po lécích, které nás sice většinou rychle z příznaků dostanou, ale příčiny pořádně nepoléčí, jen utlumí. Navíc mohou mít i negativní vedlejší účinky. Třeba taková antibiotika hubí prakticky všechny mikroorganismy v našem těle a to i ty, které jsou pro nás užitečné. Navíc nesmíme zapomenout na to, že většina konvenčních léků je testována na zvířatech. Příroda nám však ve své moudrosti nabízí spoustu stejně, mnohdy i víc účinných alternativ.
Lichořeřišnice
Lichořeřišnice působí prakticky stejně jako širokospektrální antibiotika, avšak bez jejich škodlivých vedlejších účinků. Poradí si snad se všemi kmeny stafylokokových bakterií a úspěšně si vede i při boji se zlatým stafylokokem, který dokáže často odolávat i velmi silným lékům z řad antibiotik konvenční medicíny. Na rozdíl od nich však lichořeřišnice neničí střevní mikroflóru a nijak nenarušuje sliznice v těle. Díky vysokému obsahu vitaminu C působí nejen jako prevence, ale účinně posiluje obranyschopnost a urychluje uzdravovací proces i během právě probíhajícího onemocnění. Její další velkou výhodou je, že i přes své opravdu silné účinky působí velmi šetrně. Mohou ji proto užívat i těhotné či kojící ženy.
Tea tree
Tea tree olejíček sice na vnitřní užívání moc vhodný není, o to víc vám však může předvést své antibakteriální a antimikrobiální účinky při vnějším použití. Je skvělý na dezinfekci ranek, zanícených pupínků i míst po bodnutí hmyzem. Patří také mezi jeden z mála éterických olejů, které můžete na pokožku používat v neředěné podobě. Navíc působí i antiparaziticky. Jeho vůně nejen že odpuzuje komáry a klíšťata, ale dokáže vás zbavit i případných nezvaných návštěvníků ve vlasech – vší.
Pár kapek tea tree oleje můžete kápnout místo aviváže nebo přidat spolu s aviváží do pračky, když chcete třeba vydezinfikovat prádlo po nějakém infekčním onemocnění. Stejně tak jej můžete nakapat do kýble s vodou při úklidu na dezinfekci ploch v domácnosti. Pokud byste rádi vyzkoušeli tea tree i vnitřně, je tu jeden kompromis. Přidejte pár kapek do sklenice s vodou a vyzkoušejte ho jako účinné kloktadlo.
Kurkuma
Kurkumě se taktéž přezdívá kvůli její žluté barvě indický šafrán. Naštěstí není tak vzácná jako opravdový šafrán, protože by tak byla spousta lidí ochuzena o její léčivé účinky. Na kurkumu ve svých recepturách spoléhá hlavně ájurvéda, která její léčivé působení prověřuje už více než 4000 let. Kurkuma má silné antibakteriální a protivirové účinky. Kromě toho podporuje trávení, pročišťuje krev, snižuje tak krevní tlak, a tím chrání před vznikem infarktu či mozkové mrtvice. Kurkumu můžete použít sušenou i čerstvou na vaření. Čerstvá chutná výtečně i ve smoothie. Kurkuma se přidává všude tam, kde chcete přidat pokrmu trochu žluté barvy. Zajímavé je, že si kurkumou můžete i vyčistit zuby. Na ty má totiž naprosto opačný efekt – vše ostatní zažlutí, ale zuby skvěle a šetrně bělí.
Oregano
Oregano působí protizánětlivě a kromě toho, že se dokáže vypořádat i s bakteriemi a viry jako většina přírodních antibiotik, jeho účinky platí i na plísně a kvasinky a dokáže si poradit dokonce i s většími parazity. Pokud chcete účinky oregana opravdu koncentrované, sáhněte po éterickém oleji. Pokud jej ale chcete užívat vnitřně, dejte si pozor, aby byl v co nejvyšší kvalitě. Ideálně s certifikátem bio nebo demeter. Ten pak můžete používat i jako lokální dezinfekci různých ranek, štípanců od hmyzu nebo na zanícené pupínky. Jen jej nezapomeňte naředit nějakým vhodným rostlinným olejem – neředěný oreganový olej má totiž tak silné účinky, že by mohl pokožku nebo sliznice v těle podráždit.
Extrakt z grapefruitových semínek
Extrakt z grapefruitových semínek má tak široké a univerzální spektrum účinků, že by neměl chybět v žádné domácí ani cestovní (přírodní) lékárničce. Působí jako prevence během chřipkových onemocnění, ale dokáže zakročit i proti již probíhajícímu onemocnění. Své antibakteriální schopnosti umí využít i v péči o pokožku. Je skvělý také proti lupům, protože pomáhá zneškodnit bakterie, které je způsobují. Na grapefruitové semínko nedají dopustit ani ostřílení cestovatelé – vozí si jej všude s sebou jako přírodní dezinfekci vody z hygienicky nejistého zdroje.