Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj?

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj? Šalvěj lékařská je oblíbenou léčivou bylinkou, která si podle bylinkářů dokáže poradit snad se všemi nemocemi.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Na co šalvěj působí?

Na co šalvěj působí? zdroj: shutterstock.com

V léčitelství má šalvěj využití zejména pro své antibakteriální, protizánětlivé a antivirotické účinky. Zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména to nervového původu, jakým je například pocení při návalech v klimakteriu. Ovlivňuje i pocení při virózách, případně v době menstruačního krvácení. Šalvěj pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Sušená droga se přidává i do čajových směsí, které se užívají při léčbě různých nádorů rakoviny. Zejména v těchto případech je nanejvýš vhodně zvážit její použití jako léčiva, protože hlavně užívání esenciálních olejů ze šalvěje může při vysokém dávkování způsobit poškození jater. I čaj ze šalvěje je potřeba pít s mírou. Úplně postačí maximálně 1 - 3 šálky denně a to jen po krátkou dobu, nejdéle 14 dní. Navíc je třeba horký nápoj popíjet pomalu po doušcích. Být opatrný není na škodu, jelikož silice thujon, jež je v šalvěji obsažena, má při velkém množství až omamné účinky. Pití šalvějového té by měly zvážit především těhotné a kojící ženy. Nejlépe uděláte, pokud si nejste jisti, když se poradíte s nějakým odborníkem na byliny, případně s léčitelem.

Šalvěj je hojně využívána též v oblasti kosmetiky, protože má dezinfekční a stahující účinky. Příznivě působí na lůži a léčí hnisající či špatně se hojící rány. Může se přidávat i do koupelí (esenciální olej nebo odvar), které příjemně osvěžují. Snižuje tvorbu lupů, proto si můžeme po umytí vlasů hlavu na závěr opláchnout šalvějovým nálevem. Pleťová voda s obsahem šalvěje výborně působí na akné a problematickou pleť. Rovněž napomáhá při léčbě zánětů v dutině ústní a eliminuje zápach z úst. Přidává se do ústních vod a zubních past, nebo do mastí na ekzémy a opruzeniny. Lze ji použít i při zánětu či krvácení dásní. Jako přírodní dezinfekce výborně funguje šalvějová tinktura, kterou můžete ošetřit různé odřeniny či škrábance nebo nakapat pár kapek do vlažné vody a kloktat.

Zázračná šalvěj posiluje tělo, může pomoci jako prevence před mrtvicí, nemocemi míchy nebo při třesu končetin. Čistí krev, působí blahodárně při onemocnění jater, nadýmání, zahlenění, nechutenství, při průjmech a poruchách střev. Je vynikající, pokud trpíte zánětem mandlí, bolestmi v krku, zánětem hrtanu nebo při parodontóze. Někteří bylináři tvrdí, že mnozí lidé by nepřišli o mandle, kdyby včas začali s užíváním šalvěje. Vždyť kouzelná šalvěj má vynikající antibiotické působení při angíně, ale také třeba při zánětech močových cest. Šalvěj je rovněž vhodná pro lidi se slabými nervy, pomáhá při stresu, nebo ženám s onemocněním ve spodní části těla, např. při mykózách a zánětech gynekologického charakteru. Pro ně je nanejvýš blahodárně působící sedací koupel. S užíváním šalvěje by však měly být nanejvýš obezřetné kojící ženy, protože šalvěj snižuje tvorbu mateřského mléka!

Související produkt
Zubní pasta se šalvějí a zeleným jílem 75 ml
Argital / 294 Kč
Zubní pasta se šalvějí a zeleným jílem pomáhá vyrovnávat kyselé prostředí v ústech, které je častou příčinou vzniku zubního kazu. Posiluje zubní sklovinu a je skvělou prevencí proti paradontóze.
Detail produktu