Přejít na sekci článku:
Kontryhel pro celou rodinu
zdroj: shutterstock.com
Kromě řešení typicky ženských potíží si umí kontryhel poradit i s mnohým dalším. Je například výborný při potížích s trávením. Pomáhá nejen při lehčím nadýmání, ale pomáhá i při průjmech, zácpě, pálení žáhy a zlepšuje i stav žaludečních vředů. Je vhodný jako podpůrný a posilující prostředek při různých onemocnění a oslabení těla po úrazech a podobně. Posiluje svaly a končetiny celkově. Toho se pak využívá při různých poranění a dlouhodobém upoutání na lůžko. Používá se i jako posilující prostředek pro malé děti, které mají problémy s růstem a přibíráním na váze.
Odvar z kontryhelu působí příznivě na dásně po vytržení zubu – zmírňuje bolesti, otoky a urychluje zacelení rány po vytrhnutém zubu. Při vnějším použití působí svými protizánětlivými účinky a urychluje hojení hnisajících ran či kožních vředů. Působí také blahodárně na pleť. Zpevňuje a regeneruje pokožku, působí proti akné, ekzémům a různým vyrážkám. S úspěchem se využívá i při oparech.
Jak kontryhel používat?
Nejčastější druh užívání kontryhelu je ve formě čaje, kdy 1 vrchovatou lžíci sušeného kontryhelu spaříte 1/4 litrem vody a necháte krátce vylouhovat. Pokud chcete kontryhel použít jako obklad, budete potřebovat rostlinu čerstvou. Tu nasekáte a přiložíte na postižené místo. Pro přípravu kontryhelové koupele je třeba nechat dvě stě gramů sušeného kontryhelu louhovat ve studené vodě přes noc. Na druhý den pak vše zahřejte a přeceděnou tekutinu přidejte do koupele.