Kontryhel

5,0 5
3

Kontryhelzdroj: wikipedia.org

Kontryhel je léčivka s nenápadnými žlutozelenými květy. Listy kontryhelu tvoří mělkou misku a po ránu se v nich sráží rosa. Listy kontryhelu jsou pokryty jemnými chloupky a díky tomu kapky rosy nestečou, ale drží se na listu a slévají se doprostřed v jednu větší krůpěj. Jedna kapka rosy vprostřed listu je pro kontryhel charakteristická, v dřívějších dobách se říkalo, že takto kontryhel „pláče“. Kontryhelu se daří především na místech s dostatečnou vlhkostí. Nejčastěji jej tak můžete najít na okrajích lesů, cest a roste i v horských oblastech. Pro léčivé využití se sbírají jeho listy a květy v období od května až do září.

Tato bylinka má široké spektrum účinků, ale nejvíce působí na ženský organismus. Pomáhá s širokým spektrem ženských potíží a mohou jej užívat ženy prakticky jakéhokoliv věku. Na to odkazuje i jeho německé jméno – frauenmantel, v překladu ženský plášť. Křesťané pak tuto bylinku spojují s tradiční ženskou ikonou – Pannou Marií. Zdaleka však není jen ženskou léčivou bylinkou, má mnoho dalších účinků, které působí na obě pohlaví, a využití si našel v podobě výtažku i v kosmetickém průmyslu.

Přejít na sekci článku:

Kontryhel pro ženy

Jak už jsem na úvod zmiňovala, kontryhel je vhodný pro ženy jakéhokoliv věku. S jeho užíváním mohou začít prakticky už od první menstruace. Kontryhel také patří mezi jednu z mála bylin, které mohou užívat i ženy v těhotenství. V čem tedy kontryhel dovede ženám pomoct? Upravuje problémovou menstruaci a to už u mladých žen, které teprve menstruovat začaly, jejich menstruace je nepravidelná, šíleně bolestivá a jsou s ní spojeny další problémy. Podobně vypomáhá i v období po vysazení antikoncepce, kdy se měsíčky často ani nedostavují a celý menstruační cyklus je příšerně rozházený.

Kontryhel pro ženyzdroj: shutterstock.com

Kontryhel je taktéž vhodné využívat jako prevenci nebo už přímo jako podporu při léčení různých gynekologických onemocněních, jako jsou různé výtoky či záněty. Posilující účinky kontryhelu ocení i ženy, které mají potíže s otěhotněním. Navíc od 3. měsíce u již probíhajícího těhotenství se doporučuje ženám pít kontryhelový čaj jako prevenci potratu. Pravidelné užívání kontryhelu navíc výrazně usnadňuje porod a pomáhá s případným zotavováním po těžkém porodu či porodních poraněních. Kontryhel celkově upevňuje vaziva dělohy a tím zabraňuje vzniku onemocnění, jako je pokles nebo vyhřeznutí dělohy z pochvy, či tříselná kýla.

Kontryhel je také vhodný pro ženy v období klimakteria. Pomáhá se totiž vyrovnat se všemi problémy, které s sebou menopauza přináší, ať už se jedná o prudké změny nálad, návaly, nepravidelnou menstruaci či přibírání na váze. Kontryhel je tedy skutečně vhodný pro ženy v jakémkoliv věku a může být jejích bylinným ochráncem po celý život. Na ženské problémy je vhodné jej dále kombinovat s kokoškou pastuší tobolkou, červeným jetelem, řebříčkem nebo listy jahodníku či maliníku. Můžete si tak namíchat vlastní bylinnou čajovou směs přímo na míru svým potřebám.