Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Velký rozhovor s Aničkou Slováčkovou

zdroj: Kristýna Mrzenová

Má za sebou náročné období. Přesto kolem sebe úspěšná herečka a zpěvačka šíří pozitivní energii. Po vážné nemoci se naučila užívat si života a dělat si radost maličkostmi.

ANNA JULIE SLOVÁČKOVÁ: Jsem odvěká bylinkářka

Vyzařujete tak pozitivní energii. Kde ji čerpáte?

Snažím se být na sebe hodná. Ale bohužel vždycky nejsem. Pokouším se žít relativně zdravě, jíst zdravě, ale když dostanu chuť na smažák a hranolky, tak si to nevyčítám a s chutí si ho dám. Nejsem vegetariánka, ale maso si dám málokdy. Doma ho připravuji, jen když mám návštěvu nebo se sejdeme celá rodina na chalupě. Ale že bych si koupila a upekla kuře, když jsem doma sama, to jen v krajním případě, když si říkám, že by tělo chtělo nějaký živočišný sval, bílkovinu.

Co naopak ve vašem jídelníčku najdeme? 

Jsem salátová. Miluju saláty a čerstvou zeleninu. Takže devadesát procent jídel, která jím, jsou saláty. Miluju sýry, to je moje prokletí. Protože si myslím, že třeba plísňové sýry bych jíst neměla. Je zbytečné si dávat do těla plíseň. Zbožňuji ovoce, ale také pizzu a těstoviny. Italská kuchyně, to je moje. A mám hodně ráda hodně pálivá jídla s chilli. Když občas uvařím pro kamarády, tak se dusí, jak je to pálí, přitom mně to připadá v pohodě. 

A hřešíte někdy?

No jasně. Ujíždím na sladkém. Sice si ho doma taky neupeču, ale když jdu na rozhovor nebo na schůzku, tak si ho ráda dám. Sama sobě nepeču. Když ale mám strávníka, který to jí, tak jsem schopná udělat kachnu, guláš, upéct bábovku, dorty… Ale když jsem doma sama, tak si dám rajče a hotovo. 

Když už tedy vaříte, vybíráte si lokální zdroje? Jdete cestou bio?

Často navštěvuju farmářské trhy. To mám moc ráda. Na druhou stranu si taky objednávám jídlo i on-line. Ale snažím se aspoň, aby to bylo padesát na padesát. Když můžu, vyhledávám přírodní věci. Pro mě byl velký krok, a myslím, že by to bylo dobré i pro celou zemi, že jsem vyhodila běžné vložky a tampóny. Vůbec si nekupuji dámské potřeby. Mám látkovou vložku a mořskou houbu místo tampónu. 

Jak to funguje?

Houba je super v tom, že jsem při používání tampónů měla křeče v podbřišku. Je to tvrdé, nepříjemné. Houba je naopak měkoučká. Jediné, co je nepříjemné, že ji musíte vymačkat a vyčistit, ale co, je to vaše krev. Umyjete ji pod vodou, na několik hodin vložíte do vody s mořskou solí, aby se vydezinfikovala a můžete použít znova. Já už mám tu svou asi rok. Pak mám látkovou vložku do kalhotek na zacvaknutí, tu si dávám na noc. Mám i menstruační kalhotky. To si tak střídám, jak potřebuju a je to super. Dokonce je chodím nakupovat k vám do Biooo

Tak to nás jen těší. Co si zde ještě ráda kupujete? 

Nedávno jsem objevila nádherně voňavé bomby do koupele. Jsou plné bylinek. Můžu doporučit arganový a jojobový olej. A zjistila jsem, že jste založili Biooo akademii, kam bych ráda vyrazila na workshop výroby přírodních čisticích prostředků

Takže jste vášnivá ekoložka?

Dost se zajímám o ekologii a udržitelnost. Je pravda, že nejsem typ, že bych si hned podle toho překopala celou domácnost, ale věřím tomu, že k tomu jednou dospěju. Minimálně, když si splním sen žít na venkově, tak k tomu určitě dozraju. Ale být v této době ve všem bez nějakých běžných věcí, je těžké. Zvlášť, když jsem 80 procent času na cestách.

Jak to řešíte právě na cestách třeba se stravou?

Vařím si do krabiček, beru si termosku na vodu… Ale samozřejmě ze sebe nebudu dělat úplnou ekoložku, protože se taky stane, že to zapomenu doma a koupím si něco z rychlého občerstvení.

Používáte při vaření bylinky?

Moc ráda. Jsem odvěká bylinkářka. Používám je na všechny chřipky, močové měchýře, virózy, nastuzení. Všelijaká mazání, inhalace, to je báječná přírodní cesta.

Sbíráte je?

Sbírám. Máme chalupu v Českém ráji, tam je to léčivé samo o sobě. Roste nám tam heřmánek, jitrocel, měsíček, šípky, všechny tyhle šťavnaté bylinky. Miluji právě heřmánek, ale ten vysušuje a já potřebuji spíš zvlhčovat sliznice. Takže jsem si oblíbila sléz. Je to krásná fialová květinka. Dělám z něj čajík. Zalijete ho vodou a ona zmodrá. Je to vynikající bylinka. Navíc vyléčí. 

Používáte i přírodní kosmetiku? Máte krásnou pleť.

Upřednostňuji přírodní kosmetiku. Ale taky si občas koupím něco v běžném řetězci. Hlavně se snažím, aby to bylo udržitelné. Zkrátka vypotřebuji vše. Nejsem člověk, který by něco vyhazoval. Dokud staré nespotřebuji, nekoupím si nové. Snažím se žít udržitelně, neshromažďovat věci. 

O tu udržitelnost se snažíte i v případě kolekce vašeho oblečení, které jste připravila ke svému CD, že?

Ano. Spolupracujeme s firmou, která se zabývá ekologií, udržitelností, zajímají se o fair traide, podporují malé farmy. Tohle je pro mě důležité. 

 

Děkujeme za krásný rozhovor :).