Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co způsobují chemické čisticí prostředky?

Co způsobují chemické čisticí prostředky? Chemické čisticí prostředky mohou mít negativní vliv na naše zdraví. Vyměňte je raději za ty přírodní.
Pavlína Klaudová
4,5 5
19

Co způsobují chemické čisticí prostředky? zdroj: istockphoto.com

Dnes se zaměříme na konvenční chemické čisticí prostředky, které používáme prakticky denně k úklidu svých domácností a ani se vlastně nepozastavujeme nad tím, že bychom jimi mohli ohrožovat svoje zdraví. Neradi přiznáváme, že se jimi prakticky dobrovolně trávíme, když je vdechujeme a následně se pak po skončení úklidu dostávají do vody, kterou pijeme. Máme tak i značný podíl na devastaci přirozeného prostředí vodních živočichů.

Nebezpečné látky v čisticích prostředcích

Mnohé čisticí prostředky obsahují až 146 více či méně nebezpečných chemikálií. Úplně nejhorší a nejtoxičtější chemikálie, které jsou v nich běžně obsaženy, jsou formaldehyd, benzen, toluen a chloroform. Výzkumy ukázaly, že mnohdy ani nejsou uvedeny na štítku u složení produktu. Tyto a mnohé další látky mohou způsobovat dýchací obtíže, kožní problémy, hormonální nerovnováhu, astma nebo v některých případech vznik rakoviny. Podívejme se na ně blíže. Formaldehyd je nebezpečný karcinogen, silně toxický pro dýchací soustavu, je s ním spojovaný vznik astmatu a alergií, způsobuje vývojové vady, má neblahý vliv na reprodukční soustavu. Stejně tak je to i s toluenem. Další složkou běžnou v čisticích prostředcích je acetaldehyd, respirační toxin, který může poškodit imunitní systém člověka.

Ve složení chemických čističů najdete často také chloroform, benzen a ropné chemikálie. Takže vůbec není jedno, čím doma uklízíme, a pokud chceme chránit své zdraví, není od věci vyměnit čisticí prostředky za již hotové přírodní varianty nebo si je můžeme doma namíchat sami.

Jde to i přírodně

Skvělý domácí čistič můžeme vyrobit z půlky hrnku jedlé sody, půlky hrnku soli a dvaceti kapek antibakteriálního éterického oleje, kterým je například tea tree nebo levandule. Všechny přísady dobře promícháme a můžeme se pustit do úklidu.

Jedlá soda se nám hodí i k čištění koberců. Dá se s ní čistit na sucho i na mokro, na sucho se s ní posype koberec, nechá se působit a pak se vysaje, na mokro se k ní přidává do vody spolu s octem nebo citronovou šťávou. Pomáhá zvýraznit barvu koberce.

Tak proč to nezkusit?

Související produkt
Bika jedlá soda 1 kg
Tierra Verde / 104 Kč
Detail produktu