Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Neperte toxicky, zvolte přírodu!

Neperte toxicky, zvolte přírodu! Milujete vůni čerstvě vypraného prádla? Co se skrývá za všemi těmi parfemacemi a krásně bílým zevnějškem? Je vůbec vaše prádlo čisté po použití konvenčních pracích prostředků?
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Neperte toxicky, zvolte přírodu! zdroj: unsplash.com

Televizní reklamy nás denně zásobují plnými šňůrami voňavého prádla, které se skví bělostí a není na něm ani stopa po tom, že se vaše dítě vyválelo v trávě anebo se vám stala vínová nehoda. Pro chemii není nic nemožné. Sežere totiž úplně všechno a je jedno, že ničí textilní vlákna a není zrovna dobrá pro vodní toky. Dnešní doba už prostě není o valše a mýdlu s jelenem, ale ono na těch časech přece jen něco bylo. Svět se točí kolem vůní, čistoty a rozvoje chemického průmyslu do obrovských rozměrů. Naše nosy dennodenně čichají záplavy chemických vůní a už nejsme schopni docenit a milovat čistě přírodní silice.

Nebezpečné látky v prášcích a gelech na praní

Chceme za každou cenu, aby naše prádlo vonělo jako jarní louka anebo mořský vánek, protože přece bez těchto vůní nemůžeme být šťastní a spokojení. A nikdo přece nechce zapáchat. Co nám ale nabízí navoněná bída, která obsahuje karcinogeny, hormonální disruptory a látky vyvolávající kožní alergie a nepěkné podráždění? Výrobci pracích gelů, aviváží a dalších produktů na praní jsou si vědomi jednoho důležitého faktoru, stejně jako si ho vědom kosmetický průmysl a giganti chrlící konvenční parfémy.

Výrobci nemusí do složení prášku uvádět kompletní složení a mohou se krýt obchodním tajemstvím.

Takže se třeba dozvíte, že obsahuje tu a tu chemikálii, bělidlo a kdovíco, ale už vám nerozepíšou složku parfum anebo se nezmíní o dalších komponentech. Blýská se ale na lepší časy, protože se moudré hlavy, které pracují na evropské legislativě, dohodly, že by bylo dobré tomu učinit přítrž a přinutit výrobce, aby uváděli na obal úplně všechno.

Problémem konvenčních pracích prostředků je kromě toho, že se na nich povětšinou neuvádí celé složení, častý ropný původ velké části složek. Třeba onen magický výraz „parfum“ může obsahovat až stovky ropných komponentů, z kterých jsou vyráběny syntetické vůně. I když jsou některé prostředky prodávány jako neparfemované, chemické rozbory ukázaly, že se v nich nějaký ten stupeň parfemace přece jen nachází. Do většiny z nich se také přidávají optické zjasňovače, které vypouštějí modré světlo a mají schopnost oklamat lidský zrak, takže si myslíme, že je naše prádlo bělejší. Tyto optické rozjasňovače zůstávají po praní v tkanině a jsou jednou z hlavních příčin kožního podrázdění. Rozkládají se velmi pomalu a jsou toxické pro mořskou faunu i floru. Stejně tak je to s chemickými změkčovači.

Je nutné konstatovat, že nemáme dostatečné testy všech chemikálií, které se dnes přidávají do pracích prostředků. Také je velmi málo studií, zabývajících se tím, jak tyto chemikálie působí v kombinaci s látkami, u kterých byla zdravotní škodlivost dlouhodobě prokázána. Např. v americké legislativě se razí postup, že látka je neškodná, dokud se neprokáže pravý opak. Co ale nikdo nevyvrátí, je to, že u chemických parfemací byly potvrzeny jejich neblahé účinky na endokrinní systém a jsou čím dál více spojovány s projevy neplodnosti. Není výjimkou, že se v pracích prostředcích objevují také aldehydy benzen a acetaldehyd, které jsou jasně prokázány jako karcinogenní látky.

Dalším problematickým aspektem pracích prostředků jsou povrchově aktivní látky (pěnidla). Používá se v nich např. známý karcinogen quaternium-15, dále diethanolamin (spojený s podrážděním pokožky a očí, problémy s játry), nonfenol ethoxylát nebo NPE (vykazuje nervovou toxicitu, dráždí kůži, je to potenciální hormonální disruptor, nebezpečný pro vodní živočichy), lineární alkylbenzensulfonáty nebo LAS (dráždí kůži a oči, jsou toxické pro vodní organismy, benzen je karcinogen) a ropné destiláty (spojovené s poškozením plic a rakovinou).

Stabilizátory a bělidla jsou chemikálie, které také nepřidají na nezávadnosti pracího prostředku. Pro tyto účely se používají látky polyalkylenoxid nebo ethylenoxid, známé dráždiče plic a očí a jsou spojovány s dermatitidou. Typickým bělidlem je 1,4-dioxan, vedlejší produkt vznikající při výrobě detergentů. Rozjasňovače a zesvětlovače se přidávají nejčastěji tyto: nafto-triazoly stilbeny (spojené s vývojovými vadami a ovlivňováním reprodukčních schopností), benzoxazolyl a diaminostilbene disulfonate. Vzhledem k tomu, že se při praní neodstraní z oblečení, přijdou do kontaktu s pokožkou a mohou způsobit alergické reakce.

Do prášků a gelů na praní se také přidávají změkčovače vody, které zlepšují účinek produktu a zabraňují usazování nečistot na prádle. Jedná se konkrétně o látky EDTA a fosforečnany. Ty jsou spojovány s poškozením životního prostředí a nedobrým vlivem na vodní toky. Poškozují ekosystémy řek, oceánů a potoků. Mnoho z těchto látek již bylo zakázáno. Velmi diskutovaná je kyselina ethylendiamintetraoctová (EDTA), která je problematická ohledně biologické odbouratelnosti a toxická pro zvířata.

Jsou přírodní alternativy nevoňavé a neefektivní?

Často se setkáváme s názorem, že přírodní a ekologicky šetrné prací prostředky nejsou efektivní. A že nevoní anebo nevoní dostatečně. Protože je dost možností, jak prát přírodně a hlavně přirozeně bez toho, aniž byste si koledovali o problémy s pokožkou u sebe, dětí a zbytečně trávili ryby, lze přírodní prací prostředky úspěšně kombinovat. Tak docílíte toho, že odstraníte skvrny a vaše prádlo bude zase krásně čisté. Pokud nechcete nadále používat konvenční prací prostředky, existuje hned několik účinných možností, jak prát ekologicky a čistě. Vlastní prací prostředek z mýdlových ořechů anebo kastilského mýdla a éterických olejů, si můžete vyrobit přímo doma.

Dáváte-li přednost již hotovým výrobkům, můžete si vybrat z mnoha značek, které se postarají o to, aby vaše praní bylo pro vás nejen nutností, ale taky příjemným zážitkem. Široká škála přírodních pracích prostředků nabízí přípravky na skvrny, samotné prací gely i prášky na praní, ale také aviváže. Máte-li malé děti anebo potřebujete odstranit krev, trávu, víno nebo kávu, není vůbec od věci mít doma žlučové mýdlo. Není sice zrovna vhodné pro vegany, ale je velmi efektivní a zaručujeme, že pokud ho nanesete před samotným praním na skvrnu a necháte půl hodiny působit, znečištěnou část oblečení hravě vyperete. A co se týče vůně pracích prostředků, vše je jenom o zvyku. Pokud se naučíte znovu vnímat přírodní a přirozené vůně, nebudete mít s nimi vůbec žádný problém. Chce to jenom pořádný detox čichových buněk.