Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Recenze: Levandulový prací gel z ořechů Yellow and Blue

Recenze: Levandulový prací gel z ořechů Yellow and Blue Přírodní prací gel z ořechů od Yellow and Blue se vyrovná konvenčním pracím prostředkům a svou úžasnou vůní je dokonce předčí.
Jana Konečná
4,5 5
10

Recenze: Levandulový prací gel z ořechů Yellow and Blue zdroj: biooo.cz

Levandulový prací gel od Yellow and Blue byla moje úplně první zkušenost s přírodními pracími prostředky. A i když jsem od té doby vyzkoušela ještě i jiné prací alternativy, vždycky jsem se vrátila k němu. Může za to nejspíš jeho úžasná vůně, ale baví mě i jeho jednoduché a praktické dávkování díky jeho gelové konzistenci. Aktuálně mám už jeho několikáté balení a spokojenost pořád trvá.

Před úplně prvním praní jsem měla trochu pochyby, jestli zvládne vyprat i „bez chemie“. Navíc jsem svému prádlu připravila tak trochu další šok/změnu, protože jsem se zároveň rozhodla přestat používat i aviváž. Obavy byly ale úplně zbytečné. V čistotě prádla jsem nepoznala rozdíl od klasického pracího prostředku. Navíc prádlo krásně a hlavně přirozeně vonělo a bylo příjemně měkké i bez zbytečného použití aviváže. Musím ale říct, že podobně jako konvenční prací prostředek si i tento prací gel poradí jen s běžným zašpiněním. Na odolnější skvrny bohužel nestačí a musíte sáhnout po silnějším, určeném přímo k odstraňování skvrn.

Ty jsi má, levandulová

O samotné vůni levandulového pracího gelu by se toho dalo napsat opravdu hodně. Je totiž opravdu úžasná. Opravdu věrně levandulová, žádná syntetická napodobenina. Levandulová varianta udělá asi největší radost jejím zastáncům. Pro ty, kterým levandule nevoní, má Yellow and Blue i pomerančovou či neutrální variantu bez vůně. Pomerančový prací gel jsem taky zkusila, vůně je to nadmíru příjemná, ale levandule je prostě levandule, takže další balení už bylo zase levandulové. :-)

Přijde mi to ale jako hodně promyšlený výběr vůní od výrobce – vyrábět jednu verzi v povzbuzující, pomerančové variantě a druhou spíše zklidňující, levandulovou. Můžete si pak koupit obě voňavé verze a pomerančovou používat na běžné prádlo a uklidňující levandulovou si provonět ložní prádlo a pyžama. Neutrální varianta je pak skvělá pro ty, kteří mají citlivější nos a na svém prádle nesnesou žádnou vůni, nebo mají alergickou pokožku, jíž vadí i přírodní parfemace. Neutrální variantu ocení i ti, kteří se nemůžou rozhodnout mezi levandulovou a pomerančovou, případně by rádi úplně jinou voňavou variantu, kterou výrobce zatím nenabízí. Není totiž nic jednoduššího než do dávky pracího gelu kápnout kapku éterického oleje s vůní podle vaší aktuální nálady.

Levandulový prací gel prádlo krásně provoní, ale mnohem jemněji než u klasických pracích prostředků nebo při použití aviváže. To mi právě hodně vyhovuje. Nepřijde mi totiž úplně přirozené, aby prádlo, když jej vytáhnete ze skříně, vonělo ještě měsíce po vyprání. Navíc za silnou vůní konvenčních aviváží stojí jejich chemické složení, které vůni dodává i tu dlouhodobou výdrž. Také není podle mě nic příjemného, když se vůně oblečení „pere“ s vůní parfému. Pro mě je tedy samotná vůně pracího gelu od Yellow and Blue úplně dostačující, pokud by vám však přišla slabá, výrobce nabízí i aviváže, které vůni znásobí a prodlouží.

Recenze: Levandulový prací gel z ořechů Yellow and Blue

A jak je na tom složení pracího gelu? O úžasnou vůni se starají přírodní rostlinné silice a hlavní prací složkou jsou saponiny z mýdlových ořechů a soda. Mýdlové ořechy pochází z Indie, kde je už po staletí používají jako prací či mycí prostředek. Jsou tak šetrné, že dříve si s nimi Indové myli i vlasy a celé tělo. Konkrétně se používají jejich slupky, které obsahují přírodní saponin. Ten při kontaktu s vodou vytváří mýdlovou pěnu s čisticími účinky. Na praní sice můžeme používat i přímo samotné mýdlové ořechy, ale protože je jejich použití o kapku náročnější, tak nám to Yellow and Blue usnadnil a výtažky z nich přidal do svých pracích gelů.